Wielki Post 2024. Propozycje dla czytelników DEON.pl

Wielki Post 2024. Propozycje dla czytelników DEON.pl
Fot. Canva
Deon.pl

Rozpoczynamy kolejny Wielki Post. Jest to czas modlitwy, wyciszenia i poszukiwania w naszym życiu obecności Boga. Na tę szczególną duchową wędrówkę przygotowaliśmy dla Was kilka projektów, które pomogą Wam głębiej zajrzeć w swoje wnętrze, relacje i życie duchowe. Oto nasze propozycje na Wielki Post 2024.

Za kilka tygodni będziemy przeżywać największą tajemnicę naszej wiary - pamiątkę Męki i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Na początku kolejnego Wielkiego Postu nie zatrzymujmy się więc wyłącznie na posypaniu głowy popiołem. Sięgnijmy po konkretne narzędzia, które pomogą nam w przeżywaniu tego szczególnego czasu.

Wielki Post 2024 z DEON.pl

Oto projekty, które towarzyszyć Wam będą przez cały okres Wielkiego Postu:

Wielkopostne wyzwanie "WYLOSUJ BISKUPA"

Kościół bardzo potrzebuje naszej modlitwy. Dlatego w Wielkim Poście, zamiast klasycznych wyrzeczeń, proponujemy wam wyzwanie "WYLOSUJ BISKUPA". Polega ono na otoczeniu modlitwą konkretnego biskupa diecezjalnego, jego biskupów pomocniczych, biskupów seniorów oraz całej diecezji, której służą.

Dlaczego warto modlić się za Kościół? Ponieważ modlitwa w jego intencji jest wyrazem naszej wiary i odpowiedzialności za wspólnotę, którą sami tworzymy. Kościół, jako ciało Chrystusa, jest miejscem, w którym mamy umacniać wiarę, odkrywać i realizować swoje powołanie, korzystać z sakramentów i przygotować się do życia w niebie. Modląc się za Kościół, wyrażamy swoją troskę o niego, pragnąc, aby był on miejscem wzrostu duchowego każdego z nas. To dużo lepsze, niż narzekanie! Aby wziąć udział w wyzwaniu "WYLOSUJ BISKUPA", kliknij ten link!Ćwiczenia Duchowe na Wielki Post

Wszyscy potrzebujemy zatrzymania, głębi i piękna. Zapraszamy na wielkopostną serię ze Słowem natchnionym przez Boga, grafikami narysowanymi przez Mariannę Jankowską i ćwiczeniami duchowymi napisanymi przez Dominika Dubiela SJ. Grafiki będą opublikowane w Środę Popielcową, a także w każdą niedzielę Wielkiego Postu na naszym Instagramie oraz na profilu faceBóg na Facebooku.

Poniedziałek | "Gdy się modlicie, mówcie…"

W każdy poniedziałek Wielkiego Postu ukaże się fragment książki Henryka Pietrasa SJ "Gdy się modlicie, mówcie… Najstarsi mistrzowie chrześcijańskiej modlitwy: Tertulian, Cyprian, Orygenes".

Jakże wielu z nas ma trudności na modlitwie. Nie wiemy, w jakich słowach zwrócić się do Boga, albo "zagadujemy" Go, mnożąc recytowane teksty, powtarzając te same formuły i nie dopuszczając Boga do głosu. Tymczasem Jezus mówi, by na modlitwie nie być gadatliwym i uczy nas słów Ojcze nasz…

Wtorek | Podcast "Dialogi w połowie drogi". Ewa Skrabacz i Wojciech Ziółek SJ o uczuciach niekochanych

Duchową wielkopostną drogę warto przejść, spotykając się z uczuciami. Szczególnie z uczuciami niekochanymi. Nie po to, by je "przezwyciężyć", ale po to, by je oswoić i pokochać. W każdy wtorek Wielkiego Postu będzie omawiane jedno z nich: zazdrość; "niespełnione" zakochanie; agresja i lęk; wstyd; pustka i obcość. Autorzy podcastu "Dialogi w połowie drogi" spróbują też powiedzieć o tym, w jaki sposób je przyjąć.

DEON.PL POLECAŚroda | "Wielkopostny Q&A z siostrą Małgorzatą Lekan OP"

W każdą środę Wielkiego Postu oddajemy głos siostrze Małgorzacie Lekan OP, autorce książki "Boska Ja", dominikance, której bliskie są tematy związane z wiarą, duchowością i samorozwojem. Siostra Małgorzata w wielkopostnym cyklu Q&A odpowie na nadesłane przez was pytania i poruszy takie tematy jak: zamadlanie problemów, milczenie Boga oraz szukanie równowagi między byciem dla innych a byciem dla siebie.Czwartek | "Święci od porażki"

Jeśli upadasz, brakuje ci nadziei, motywacji lub autorytetów, z których możesz brać przykład w trudnych chwilach, zapraszamy cię do wielkopostnego cyklu "Święci od porażki". Ryszard Paluch prezentuje w nim sześć nie(zwykłych) postaci, których życie może być dla nas wzorem i inspiracją. Dlaczego? Bo święci, o których pisze autor, byli bezradni jak my, ale całkowicie zdali się na Boga. "Święci od porażki" są prezentowani z przenikliwością i wrażliwością, które były bliskie ks. Krzysztofowi Grzywoczowi.

Czwartek | "Rozpal serce". Odkrywamy kobiece talenty w Wielkim Poście

Co jest Twoim talentem? Jak go używasz w Kościele? Czego inni u ciebie szukają? I jak często boisz się tego talentu używać? W Wielkim Poście chcemy razem z Wami przyjrzeć się sześciu kobiecym talentom: tym trochę mniej oczywistym, które nie są zarezerwowane tylko dla kobiet, ale statystycznie to kobiety częściej robią z nich dobry użytek. W cyklu tworzonym przez Martę Łysek co tydzień, w czwartek weźmiemy na warsztat jeden z nich. Sprawdź, które talenty masz, daj się zaprosić do wykonania tygodniowego zadania i pozwól się Bogu zainspirować do rozwijania swoich talentów dla siebie i Kościoła tu i teraz, w czasie łaski, jakim jest Wielki Post.

Piątek | "Dzieła miłosierdzia"

W piątkowej serii "Dzieła miłosierdzia" pokazujemy praktyczny wymiar miłości: autentyczną troskę o innych, pociechę niesioną strapionym, chorym czy zapomnianym. Dobre uczynki i nadzieję. Pomoc w utrapieniu fizycznym, psychicznym i duchowym. W "Dziełach  Miłosierdzia" przedstawiamy również w jaki sposób to, co jedni ofiarowali drugim, wraca do nich dwójnasób.

Sobota | Andrzej Pietrzyk SJ: "Zapomniany testament Jezusa"

Andrzej Pietrzyk SJ przygotowuje dla was wielkopostne refleksje na podstawie 17. rozdziału Ewangelii św. Jana. Ten "zapomniany testament Jezusa" przypomina nam mocno o tym, jak mamy myśleć o jedności. Cykl sobotnich tekstów pokaże nam kolejne kroki do nawrócenia każdego z nas w aspekcie jedności, do przełamania wrogości, budowania wspólnoty i zrozumienia.

- Mamy czas wielkiego Bożego błogosławieństwa, czas, w którym trzeba potraktować poważnie nakaz misyjny Jezusa. Ewangelizacja i jedność są bardzo ze sobą powiązane – mówi Andrzej Pietrzyk SJ.

Jednym z komentarzy do tych ważnych ewangelicznych wersetów jest encyklika "Ut unum sint" Jana Pawła II: papież mówi w niej o konieczności jedności, mądrze pojętym ekumenizmie i o nawróceniu. W kolejnych tekstach ważne będą też głosy ludzi, którzy angażują się w budowanie jedności, ich doświadczenia zmagania się z tym tematem i inspiracje do myślenia o "byciu jednym".

Niedziela | Wielki Post z "The Chosen”

"Modlitwa w Drodze" przygotowała specjalnie dla was na Środę Popielcową i każdą niedzielę Wielkiego Postu propozycję krótkich rozważań, opartych o fragmenty serialu "The Chosen" - pierwszego wielosezonowego serialu o życiu Jezusa i największego w historii projektu filmowego finansowanego ze zbiórki społecznej. Serial pokazuje Ewangelię oczami Jego uczniów i wprowadza nas w znane biblijne historie, rozbudowując wątki poszczególnych postaci.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Henryk Pietras SJ

Gdy się modlicie, mówcie…

Jakże wielu z nas ma trudności na modlitwie. Nie wiemy, w jakich słowach zwrócić się do Boga, albo „zagadujemy” Go, mnożąc recytowane teksty, powtarzając te same formuły i nie dopuszczając Boga...

Skomentuj artykuł

Wielki Post 2024. Propozycje dla czytelników DEON.pl
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.