"Wielkie Bóg zapłać za Waszą pomoc!"

"Wielkie Bóg zapłać za Waszą pomoc!"
(fot. DAVID HOLT /flickr.com / CC BY-SA 2.0)
6 lat temu
KAI / pk

Dziś, w II niedzielę Adwentu obchodzony jest Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Zebrane środki są kierowane do duchownych posługujących głównie w krajach byłego Związku Radzieckiego. Za pomoc dziękował dzisiaj Polakom bp Jan Sobiło. Biskup pomocniczy diecezji charkowsko-zaporowskiej na Ukrainie, który przewodniczył Mszy św. w warszawskiej bazylice św. Krzyża.

Według bp. Jana Sobiło, biskupa pomocniczego diecezji charkowsko-zaporowskiej na wschodzie Ukrainy, bez wsparcia z Polski księża katoliccy nie mogliby pełnić tam swojej służby. Hierarcha przewodniczył dziś Mszy świętej w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie. W homilii dziękował za pomoc. "Pragnę w imieniu wszystkich duchownych, kapłanów, moich braci z krajów Wschodu, wszystkim, którzy włączają się, abyśmy tam mogli być, powiedzieć - wielkie Bóg zapłać!"

Biskup podziękował w homilii za wsparcie fundacjom, konsulatom i wszystkim wiernym, mówiąc, że "gdyby nie modlitwa Polaków, to pewnie nie jeden kapłan by nie wytrzymał". "Jest tam trudno, ale mamy was i wytrzymujemy. Dzięki Wam mamy co jeść, mamy też czym podzielić się z biednymi, którzy codziennie do nas przychodzą" - dodał.

Biskup diecezji charkowsko-zaporowskiej podkreślił, że najtrudniejsza sytuacja jest dziś w Donbasie. "Nie trzeba myśleć o jakiś szerokich planach, czy Polaków zabierać z Donbasu do Polski czy nie. Nie wszyscy pewnie zechcą przyjechać. Ale trzeba pomóc im teraz przetrwać zimę" - mówił hierarcha w warszawskiej bazylice św. Krzyża.

W ubiegłym roku na pomoc Kościołowi na Wchodzie zebrano prawie dwa i pół miliona złotych. Dzięki tym funduszom możliwe było zrealizowanie aż 351 projektów. Ponad połowę środków przeznaczono na pomoc na Ukrainie.

Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wchodzie obchodzony jest w Polsce i parafiach polonijnych w II niedzielę Adwentu od 25 lat.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Wielkie Bóg zapłać za Waszą pomoc!"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.