Zainaugurowano święto Żandarmerii Wojskowej

Zainaugurowano święto Żandarmerii Wojskowej
(fot. John Rambo PL, Public Domain via Wikimedia Commons)
KAI / sz

Ks. płk January Wątroba, wikariusz generalny biskupa polowego przewodniczył w katedrze polowej Mszy św. w intencji żołnierzy i pracowników Żandarmerii Wojskowej (ŻW). W homilii życzył żołnierzom ŻW, aby budowali autorytet formacji w oparciu o jedność słowa i czynu.

- Musicie być przykładem dla innych - apelował. Eucharystia w katedrze polowej zainaugurowała obchody święta Żandarmerii Wojskowej.

DEON.PL POLECA
Na początku Mszy św. ks. mjr. Ireneusz Biruś, kapelan ŻW odczytał list, który skierował do żołnierzy i pracowników ŻW biskup polowy Guzdek. - Dziękuję Wam za odwagę, poświęcenie oraz siłę charakteru. Na co dzień doskonalicie swoje umiejętności podczas ćwiczeń i szkoleń, dochodząc do perfekcji, co czyni Waszą formację silniejszą, sprawniejszą i skuteczniejszą - napisał bp Guzdek.

W homilii ks. płk Wątroba podkreślał, że współcześnie mówi się o upadku autorytetów, którego przyczyną jest rozdźwięk, jaki zachodzi między słowem a czynem. - Niezrównanym wzorem jedności między słowem a czynem jest Jezus Chrystus - wskazywał ks. Wątroba.

Wikariusz generalny biskupa polowego podkreślił, że jedność słowa i czynów, ważna jest zwłaszcza w środowisku mundurowych, ludzi stojących na straży prawa i bezpieczeństwa. - Musicie sami być przykładem dla innych w tym, czego od nich wymagacie - w przestrzeganiu dyscypliny wojskowej i życia zgodnego z wartościami moralnymi - powiedział.

Duchowny podziękował żołnierzom i pracownikom ŻW za uczciwą i rzetelnie pełnioną służbę. Życzył, aby niełatwa praca przynosiła wiele radości i satysfakcji. - Niech zgodność waszych słów i czynów budzi uznanie i najwyższy szacunek u tych, którym będziecie służyć, zarówno ludziom w mundurach, jak i cywilom. Niech w tej służbie towarzyszy wam opieka Maryi Hetmanki Żołnierza Polskiego i Boże błogosławieństwo - podsumował.

We Mszy św. uczestniczyli żołnierze i pracownicy żandarmerii z jej komendantem głównym gen. bryg. Tomaszem Połuchem.

Do zadań żołnierzy ŻW należy zapewnianie przestrzegania dyscypliny wojskowej; ochrona życia, zdrowia i mienia oraz bezpieczeństwa i porządku publicznego. Funkcjonariusze ŻW dbają także o ochronę tajemnicy państwowej i służbowej w wojsku. Wychodząc naprzeciw nowym wyzwaniom, głównie związanym z terroryzmem, w ramach struktur ŻW sformowano wyspecjalizowane elitarne jednostki do działań specjalnych o charakterze policyjnym.

Polska żandarmeria aktywnie uczestniczyła i uczestniczy w misjach pokojowych i stabilizacyjnych pod auspicjami NATO, ONZ i UE. Żandarmi pełnili służbę w Iraku, Syrii, Libanie, Demokratycznej Republice Konga i w Czadzie.

ŻW stale współdziała z Policją, Strażą Graniczną, Państwową Strażą Pożarną, Generalnym Inspektorem Celnym, Głównym Inspektorem Kontroli Skarbowej, Biurem Ochrony Rządu i ABW. Wraz z innymi służbami uczestniczy w ochronie ludzi i obiektów podczas ważnych uroczystości i wydarzeń społecznych, politycznych, religijnych i sportowych. Charakterystyczną oznaką żandarmów jest czerwony beret oraz naramiennik z literami MP (MilitaryPolice).

W ubiegłym roku ŻW brała udział w zabezpieczaniu m.in. szczytu NATO w Warszawie oraz Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zainaugurowano święto Żandarmerii Wojskowej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.