Znamy datę święceń biskupich ks. Adriana Puta i ks. Piotra Przyborka

Znamy datę święceń biskupich ks. Adriana Puta i ks. Piotra Przyborka
Fot. EpiskopatNews / flickr.com
PAP / tk

Święcenia biskupie ks. kan. Adriana Puta odbędą się 13 sierpnia w konkatedrze pw. św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze w czasie mszy św. o godz. 12.00 - poinformował ordynariusz zielonogórsko-gorzowski biskup Tadeusz Lityński. Z kolei święcenia biskupie ks. Piotra Przyborka odbędą się w sobotę 20 sierpnia w archikatedrze oliwskiej w Gdańsku – poinformowało w czwartek biuro prasowe Episkopatu.

"Polecam biskupa nominata modlitwie całego Kościoła diecezjalnego, aby poprzez głoszenie słowa Bożego, udzielanie sakramentów świętych i posługę miłości towarzyszył ludowi Bożemu w prowadzeniu nowej ewangelizacji i budowaniu żywego Kościoła na naszych ziemiach" – napisał bp Lityński w komunikacie.

"Niech Jezus Chrystus, Dobry Pasterz, udziela biskupowi nominatowi swoich łask, a Matka Boża Rokitniańska, Pani Cierpliwie Słuchająca, patronka diecezji zielonogórsko-gorzowskiej otacza swą opieką" – dodał bp Lityński zapraszając wiernych na uroczystość święceń.

Papież mianował ks. Puta biskupem

Papież Franciszek 28 czerwca 2022 r. mianował ks. kan. Adriana Puta biskupem pomocniczym diecezji zielonogórsko-gorzowskiej przydzielając mu stolicę tytularną "Furnos Minor".

DEON.PL POLECA


Święcenia kapłańskie ks. Puta przyjął 22 maja 2004 r. w katedrze w Gorzowie. W 2015 r. uzyskał tytuł doktora nauk teologicznych w specjalności – historia Kościoła.

W latach 2011-2015 duchowny był redaktorem zielonogórsko-gorzowskiej edycji tygodnika katolickiego "Niedziela".

W latach 2011-2016 był pomocniczym duszpasterzem młodzieży ds. Ruchu Światło-Życie, a od 2015r. pełni funkcję moderatora diecezjalnego diakonii Ruchu Światło-Życie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Od roku 2017 wchodził w skład Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej, a od 2019r. odpowiadał za Diecezjalny Ośrodek Katechumenalny.

W 2021 r. otrzymał tytuł honorowego kanonika zielonogórskiej kapituły kolegiackiej pw. św. Jadwigi. 2 sierpnia 2021 r. został proboszczem parafii konkatedralnej św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze.

Ks. Piotr Przyborek biskupem pomocniczym w Gdańsku

Święcenia biskupie ks. Piotra Przyborka odbędą się w sobotę 20 sierpnia w archikatedrze oliwskiej w Gdańsku – poinformowało w czwartek biuro prasowe Episkopatu. Liturgia odbędzie się o godz. 10.00.

Ksiądz Piotr Przyborek, dyrektor wydziału duszpasterskiego kurii i Szkoły Biblijnej, został mianowany 6 lipca biskupem pomocniczym archidiecezji gdańskiej – poinformowała w środę nuncjatura apostolska w Polsce.

"Przyjmujemy z radością nowego pasterza i wyrażamy Bogu za niego wdzięczność" – napisał w komunikacie do wiernych archidiecezji gdańskiej metropolita gdański abp Tadeusz Wojda. Prosił także o modlitwę w intencji biskupa nominata.

Ks. Piotr Przyborek od 2021 r. jest dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej i posługuje w parafii archikatedralnej w Gdańsku-Oliwie. Jest założycielem i dyrektorem Szkoły Biblijnej archidiecezji gdańskiej i redaktorem naczelnym kwartalnika biblijnego "Galilea. Tajemnice Pisma Świętego". Jest też członkiem rady ekumenicznej, rady ds. formacji stałej duchowieństwa, rady kapłańskiej i rady duszpasterskiej.

 

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Wojciech Polak, Marek Zając

Bez kompromisów i skrępowania. Po ludzku

Czy Kościół powinien mieszać się do polityki? Czy Polska powinna przyjmować uchodźców? W jaki sposób mierzyć się z problemem pedofilii wśród księży? Co Kościół ma do powiedzenia kobietom, które...

Skomentuj artykuł

Znamy datę święceń biskupich ks. Adriana Puta i ks. Piotra Przyborka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.