Nieoszlifowany diament wart 35 mln dolarów

Nieoszlifowany diament wart 35 mln dolarów
507-karatowy diament nazwano Cullinan Heritage (fot. diamondne.ws)
PAP / wab

Jedna z największych na świecie firm wydobywających diamenty, Petra Diamonds, sprzedała 507-karatowy kamień za 35,3 mln dolarów. To rekordowa cena, jaką kiedykolwiek zapłacono za nieoszlifowany diament.

Analitycy szacowali wartość kamienia, jednego z 20 największych surowych diamentów wysokiej jakości na świecie, na około 25 milionów dolarów.

- Cullinan Heritage (jak nazywa się kamień) słusznie osiągnął cenę 35,3 mln. dol., najwyższą jaką kiedykolwiek udało się uzyskać za nieoszlifowany diament, ponieważ ma on potencjał, aby zrobić z niego jeden z najważniejszych na świecie oszlifowanych klejnotów - uważa szef Petry Johan Dippenaar.

Petra poinformowała, że kamień kupiła na aukcji firma Chow Tai Fook Jewellery z Hongkongu.

Kamień znaleziono we wrześniu ubiegłego roku w należącej w 74 proc. do Petry kopalni Cullinan w RPA, którą odkupiła ona od innego giganta firmy De Beers w 2007 roku.

Z kopalni Cullinan pochodzi wiele dużych diamentów, w tym największy na świece nieoszlifowany kamień "Cullinan", który miał 3106 karatów. Znaleziono go w 1905 roku. Powstały z niego klejnoty Mała i Duża Gwiazda Afryki, które obecnie należą do brytyjskich klejnotów królewskich.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nieoszlifowany diament wart 35 mln dolarów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.