Plenerownia

Kolejny świętokrzyski etap Sztuki na kółkach za nami. W ramach programu Akademia Orange odwiedziliśmy w tym regionie pięć miejscowości.

Jak co roku na trasie Mona Lisy znalazły się cenne, świętokrzyskie zabytki. Najciekawszym był kościółek św. Jana Chrzciciela w Starej Zagości, zbudowany w XII w. przez joannitów, czyli Suwerenny Zakon Rycerski Zakon Szpitalników św. Jana Chrzciciela, z Rodos i Malty, zwany tez Zakonem Maltańskim. Uczestnicy zajęć z zapałem eksplorowali stare mury, a najbardziej ekscytujące były dla nich poszukiwania wizerunku… smoka, który zachował się na północnej ścianie świątyni oraz - tradycyjnie - część plastyczna.

Nieopodal Starej Zagości znajduje się XVI-wieczny kościół p.w. Wniebowzięcia NMP i św. Jana Kantego w Chrobrzu, w którego gotyckich murach obejrzeć można renesansową polichromię oraz dwa monumentalne nagrobki wykonane przez Jana Michałowicza z Urzędowa (lub jego warsztat): fundatora świątyni Stanisława Tarnowskiego oraz proboszcza Zbigniewa Ziółkowskiego. Oprócz uczniów miejscowych szkół w warsztatach wzięli udział również mieszkańcy, co było dla nas miłym doświadczeniem i pozwoliło na ciekawą wymianę spostrzeżeń.

Na Ponidziu zawitaliśmy jeszcze do Chmielnika, gdzie zajęcia odbyły się w barokowym wnętrzu kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. Po warsztatach udaliśmy się do znajdującej się na Świętokrzyskim Szlaku Dziedzictwa Kulinarnego restauracji Cymes, gdzie skosztowaliśmy słynnej chmielnickiej gęsi oraz innych przysmaków kuchni żydowskiej.

Z barokiem spotkaliśmy się także w świątyni p.w. Apostołów Piotra i Pawła w Sędziszowie. Po warsztatach uczestnicy bezbłędnie potrafili identyfikować po atrybutach, stroju i fizjonomii wszystkich świętych na obrazach i rzeźbach , a przyznać trzeba, że jest ich tutaj całkiem sporo: czterej doktorzy kościoła oraz ewangeliści, święci: Izydor, Kazimierz, Stanisław Kostka, Jadwiga, Kinga, Józef, Anna Samotrzecia, Barbara, Cecylia, Szymon, Juda Tadeusz oraz oczywiście Piotr i Paweł...

DEON.PL POLECA

Na trasie Mona Lisy znalazły się również wątki literackie: dotarliśmy do założonej przez Mikołaja Reja Oksy i ufundowanego tam przez poetę lub jego syna Andrzeja zboru kalwińskiego - dziś kościoła św. Mikołaja. Na uwagę zasługuje nietypowy dla architektury protestanckiej plan krzyża greckiego, który prezentuje ta świątynia. Oksa to miejsce, w którym spotkaliśmy się z największą dotąd frekwencją na zajęciach: łącznie wzięło w nich udział ok. 240 osób.

Oto lista szkół, które uczestniczyły w warsztatach Sztuka na kółkach:

  • Szkoła Podstawowa i Publiczne Gimnazjum w Oksie
  • Szkoła Podstawowa w Starej Zagości
  • Szkoła Podstawowa w Pawłowicach i Gimnazjum w Boleścicach (Sędziszów)
  • Gimnazjum im. K. Tańskiego w Chmielniku
  • Szkoła Podstawowa i Zespół Szkół Kształcenia Rolniczego w Chrobrzu
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W krainie Baby Jagi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.