Eksperymenty polskiej projektantki na NYFW

Eksperymenty polskiej projektantki na NYFW
(fot. EPA/Peter Foley)
PAP / drr

Arachne to tytuł najnowszej kolekcji mody Małgorzaty Dudek, debiutującej na New York Fashion Week. W manhattańskim Go Studio Penthouse projektantka pokazała 27 strojów, prezentowanych przez 23 modelki.

Uczestnicy wtorkowego pokazu zwracali uwagę na różnorodność, barokowość, mroczność kolekcji, wymyślne hafty, koronki, motywy pająków, ptaków - jak paw lub nietoperz. Doceniali dobre rzemiosło, futurystyczne wzornictwo i wyobraźnię, mimo że niektóre projekty wydają się mieć bardziej artystyczną wartość niż praktyczne zastosowanie. - Jest to moda odważna, awangardowa, teatralna, bardziej kostiumy niż stroje na ulicę - oceniła na pokazie w Go Studio zafascynowana kolekcją Ilona Lee.

Według jednej z prezentujących projekty Dudek modelki, mieszkającej w Nowym Jorku Mileny Majewskiej, kiedy się jest na wybiegu, dominuje uczucie czegoś bajkowego, szalonego i niepowtarzalnego. - Kobieta nie zawsze ma okazję napotkać tak ekstrawaganckie stroje. Jest to moda haute couture, a nie ubrania, które można nosić na co dzień - zauważyła modelka.

Dudek dzieli ostatnio swój czas między Warszawę i Londyn. Niektóre media i blogi na świecie nazywają ją następnym Alexandrem McQueenem, jej stroje noszą różne celebrytki. Pojawia się w takich publikacjach, jak "Harper's Bazaar", "Elle", "L'Officiel", "Amica" i "Madame Figaro".

Inspiracją dla najnowszej kolekcji na sezon wiosna lato 2013 były dla Małgorzaty Dudek, jak sama twierdzi, eksperymenty naukowe NASA na pająkach, którym podawano różne narkotyki i obserwowano jak tkały wówczas pajęczynę. Drugim źródłem jej twórczego natchnienia stał się mit o Arachne, w mitologii greckiej hafciarki i prządki z Lydii, która robiła nie mające równych kobierce. Uznawana za uczennicę Ateny, patronki rzemiosła, chełpiła się, że ma większy talent niż bogini i koniec końców została przez nią przemieniona w pająka. - Uważam, że za dużo w nas dumy i właśnie to chciałam poprzez swoje stroje pokazać - wyjaśniła projektantka. Zastrzega jednak, że jej celem nie jest stłumienie ambicji.

DEON.PL POLECA

Polka przyznaje, że to, co tworzy, nie nadaje się do noszenia na co dzień, choć niektóre stroje, np. gorsety i spódniczki, przy odpowiednim zestawieniu, są jej zdaniem odpowiednie także do tego.

Małgorzata Dudek mówi, że nie ma ulubionych form ani kolorów. Lubi to, czego jeszcze nie zrobiła. - Nie chcę się zamykać, jestem zawsze otwarta na wszystko. Lubię eksperymentować z materiałem, formą i taniną. Nie lubię się natomiast powtarzać, nie znoszę nudy - zadeklarowała projektantka.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Eksperymenty polskiej projektantki na NYFW
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.