15-letni Filip stworzył niezwykły wynalazek. To klawiatura dla osób z niepełnosprawnością

15-letni Filip stworzył niezwykły wynalazek. To klawiatura dla osób z niepełnosprawnością
Fot. depositphotos.com
dziendobry.tvn.pl / tk

15-letni Filip Piękoś stworzył wyjątkowy wynalazek – klawiaturę komputerową, która może znacząco ułatwić życie osobom z niepełnosprawnościami. Jak działa urządzenie ZHELTA K6?

Filip, który jest uczniem zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu stworzył przełomowe urządzenie dla osób zmagających się z niepełnosprawnościami. To specjalna klawiatura komputerowa ZHELTA K6, "czyli personalizowane, programowalne urządzenie do m.in. komputera, smartfonu czy telewizora, przeznaczone głównie dla osób z całkowitą niedoczynnością górnych i dolnych kończyn" – czytamy na dziendobry.tvn.pl.

Inspiracja do stworzenia klawiatury

15-letniego Filipa do stworzenia urządzenia zainspirował jego znajomy, który cierpi na stwardnienie rozsiane. Choroba spowodowała, że nie mógł on obsługiwać klawiatury komputera za pomocą rąk. - Wciskał na tradycyjnej klawiaturze poszczególne klawisze. Postanowiłem, że trochę ułatwię takim osobom pracę – mówi Filip Piękoś.

Jak działa klawiatura?

- Klawiatura podpinana jest do portu USB komputera, a funkcje dostosowywać można w prostym interfejsie graficznym – mówi wynalazca i dodaje, że „klawiatura może być aktywowana zarówno mechanicznie, przez wciśnięcie przełącznika, jak i magnetycznie za pomocą przystawki z pointerem”.

DEON.PL POLECA

- Technologia przyrostowa, o której bardzo mało teraz rozmawiamy i mówimy, czyli tzw. druk 3D. Filip nie mógł sobie poradzić z klawiaturą, dopóki nie zobaczył drukarek 3D. Teraz może dostosować produkt, spersonalizować pod każdego użytkownika – mówi nauczyciel 15-latka Artur Tutka, który pomógł nastolatkowi stworzyć ZHELTĘ K6.

Źródło: dziendobry.tvn.pl / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dominika Dudek, Maria Mazurek

Co kryje się w naszej głowie?

Profesor Dominika Dudek łamie panujące tabu – nie obawia się wskazać różnic między umysłami kobiety i mężczyzny, a także spojrzeć na chorobę jako na źródło inspiracji. Odkrywa tajniki pracy...

Skomentuj artykuł

15-letni Filip stworzył niezwykły wynalazek. To klawiatura dla osób z niepełnosprawnością
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.