Nastolatek z Teksasu stworzył aplikację, dzięki której może komunikować się ze swoją niemówiącą siostrą

Nastolatek z Teksasu stworzył aplikację, dzięki której może komunikować się ze swoją niemówiącą siostrą
Della i Archer (Fot. Twitter/@cnni)
CNN/Twitter/dm

Archer Calder z Teksasu spędził dzieciństwo nie mogąc rozmawiać ze swoją jedyną młodszą siostrą Dellą. Dziewczynka cierpi na rzadką chorobę genetyczną, przez którą nie może mówić, ma problemy z jedzeniem i normalnym poruszaniem się. Nastolatek nie mógł pogodzić się z tym faktem i wykorzystując swoje umiejętności, stworzył aplikację, która pomaga chorym takim, jak jego siostra. Freespeech jest dostępna za darmo w internecie.

14-letnia Della, która cierpi na zespół Bainbridge-Ropersa. Zapoznała się i używała do tej pory wszystkie możliwe aplikacje do komunikacji wspomagającej, przeznaczone dla osób, które mają problemy z mową. Żadna z nich nie okazała się jednak przydatna.

Koszt wypróbowania różnych aplikacji, zaczął obciążać jej rodzinę - niektóre urządzenia kosztowały nawet kilka tysięcy dolarów.

Z tym faktem nie mógł pogodzić się jej starszy brat. Uważał, że możliwość porozumiewania to jest podstawą dla każdego człowieka i uznał za niesprawiedliwe, że rodziny, jakie jak jego, są zmuszane do takich finansowych poświęceń.

Wobec tego, uparty nastolatek zaczął wykorzystywać swoje umiejętności do opracowania aplikacji, która ma pomóc chorym takim, jak jego siostra do komunikowania się. Program, który stowrzył nazwał Freespeech.

Dostęp do programu można uzyskać z dowolnego urządzenia - telefonów, tabletów i komputerów - z dostępem do internetu. 

Aplikacja umożliwia użytkownikom programowanie przycisków z wybranymi przez siebie obrazami do konkretnych słów. Po kliknięciu słowo jest wypowiadane na głos.

Program można swobodnie edytować, co daje łatwość w komunikowaniu się.

Dzięki aplikacji Della zaczęła komunikować się z nimi. Rozwiązanie mowy jej mowy pozwoliło na uwolnienie części osobowości, która z powodu problemów z komunikowaniem się nie mogła się ujawnić. Della jest teraz m.in. radośniejsza i mniej nerwowa. Zaczęła szybciej się rozwijać. 

Archer udostępnił swoją aplikację za darmo i zaprezentował ją również na TikToku, mając nadzieję, że dotrze ona do innych rodzin.

Historia odbiła się również echem wśród wielu lekarzy, którzy pracują z pacjentami cierpiącymi na schorzenia podobne do Delli. Jego pomysł  z zadowoleniem przyjął Narodowy Szpital Dziecięcy w Waszyngtonie.

W wywiadzie dla CNN chłopak dodaje, że w związku ze stworzeniem przez siebie aplikacji skontaktowały się już z nim dziesiątki osób, których rodzinom pomogła jego praca.

Archera obecnie pracuje nad udostępnieniem oprogramowania do użytku bez połączenia z internetem.

CNN/Twitter/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Nastolatek z Teksasu stworzył aplikację, dzięki której może komunikować się ze swoją niemówiącą siostrą
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.