17-latek z zespołem Downa uratował dwie dziewczynki przed utonięciem

17-latek z zespołem Downa uratował dwie dziewczynki przed utonięciem
(fot. shutterstock.com / Il Clandestino / twitter.com)
aleteia.org / twitter.com / pk

Poznajcie historię Valerio Catoia, nastolatka z zespołem Downa, który we Włoszech stał się bohaterem narodowym.

Kiedy Valerio miał trzy lata, jego rodzice zapisali go na lekcje pływania. Chłopak zaczął w tej dyscyplinie odnosić coraz większe sukcesy, przynosząc dumę całej rodzinie. Nie spodziewał się jednak, że jego umiejętności pozwolą mu w przyszłości uratować ludzkie życie.

Przeczytaj również: "We Francji 96 procent dzieci z zespołem Downa jest zabijanych przed urodzeniem"

Dziś Valerio ma 17 lat. Jak podaje portal aleteia.org, podczas wypoczynku na jednej z włoskich plaż Valerio i jego ojciec usłyszeli wołanie o pomoc. Okazało się, że w wodzie walczą o życie dwie siostry. Valerio i jego tata bez wahania rzucili im się na pomoc. Chłopak zajął się ratowaniem młodszej dziewczynki; dzięki kursowi pierwszej pomocy wiedział, co dokładnie należy zrobić. Okazało się, że Valerio i jego tata byli szybsi od ratowników.

Wydarzenie to odbiło echem w całych Włoszech, a nastolatek z zespołem Downa został okrzyknięty bohaterem narodowym. Jego odwagę pochwalili m. in. włoski minister sportu oraz premier Matteo Renzi, który powiedział, że "Włochy powinny czuć się dumne, że mają takich obywateli, jak on".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
John Powell SJ

Ile razy w swoim życiu zastanawiałeś się, gdzie jest Twoje szczęście?

Gdzie zwykle go szukasz? W akceptacji ze strony ukochanej osoby? W tym, jak wyglądasz? W nowym samochodzie albo remoncie domu? Jeśli naprawdę chcesz odnaleźć...

Skomentuj artykuł

17-latek z zespołem Downa uratował dwie dziewczynki przed utonięciem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.