Jak zmienić nudne lato w najlepsze wakacje? [ZDJĘCIA i WIDEO]

Jak zmienić nudne lato w najlepsze wakacje? [ZDJĘCIA i WIDEO]
(fot. Akcja Ukraina)
Akcja Ukraina / Natalia Gordzielik

Poznaj historię Natalii i Saszy. Dowiedz się, jak zmienili upalne, monotonne lato w najbardziej ekscytujący tydzień w roku.

On

Nareszcie miał wakacje; trzy najcieplejsze miesiące. Przez pierwsze tygodnie, zamiast chodzić do szkoły, całymi dniami grał w piłkę. Dwanaście razy został najlepszym strzelcem. Chwilami był bohaterem. Jednak kolejne dni stawały się coraz bardziej do siebie podobne. Ani on, ani żaden z jego kolegów, nie byli już w stanie policzyć ile razy grali w zwycięskiej drużynie.

Jak zmienić nudne lato w najlepsze wakacje? [ZDJĘCIA i WIDEO] - zdjęcie w treści artykułu

Wtedy przyjechali oni. Dwanaście osób. Zamieszkali na plebanii.

Pierwszego dnia, razem z kolegami podglądał, jak z garaż zamienia się w jadalnię, a pod wiatą, gdzie zwykle zaparkowane stało auto księdza proboszcza, pojawiają się wielka tablica i ławki. Goście, razem z mieszkającą w parafii młodzieżą, przez trzy dni zmieniali oblicze otoczenia plebanii. W niedzielę zobaczył ich z bliska. Uśmiechali się.

Ona

Wtedy ktoś dostrzegł również jego - chłopca przy ołtarzu, który, chyba nie do końca świadomie, wpatrywał się w nieznajomych. Zobaczyła w nim to, co inni z pewnością widzieli w niej. Lęk i ciekawość. Podczas dwóch miesięcy przygotowań, wytężonej pracy nad treścią rekolekcji, uczestnicy poprzednich edycji projektu z całych sił starali się nakreślić "nowym" jego kształt. Cierpliwie odpowiadali na pytania. Ale i tak nie wiedziała czego się spodziewać. Jadąc pociągiem, cztery razy sprawdzała, czy ma ze sobą paszport, gitarę, na której swoją drogą wcale nie gra najlepiej i trochę obcej waluty.

Jak zmienić nudne lato w najlepsze wakacje? [ZDJĘCIA i WIDEO] - zdjęcie w treści artykułu nr 1

Jak zmienić nudne lato w najlepsze wakacje? [ZDJĘCIA i WIDEO] - zdjęcie w treści artykułu nr 2

Teraz, na początku Mszy, czuła na sobie wzrok, który ją peszył. Dopiero podczas ogłoszeń parafialnych dotarło do niej, co wisi w powietrzu. Oczekiwanie.

W poniedziałkowy poranek się spotkali. Oboje podnieśli rękę, gdy lider wolontariuszy zapytał donośnym głosem: "Kto jest na rekolekcjach po raz pierwszy?".

Jak zmienić nudne lato w najlepsze wakacje? [ZDJĘCIA i WIDEO] - zdjęcie w treści artykułu nr 3

Dalej wszystko potoczyło się błyskawicznie. On trafił do grupy "Białych Tygrysów", ona została animatorką "Szalejących Ogników". Przez pięć dni dzieliła się swoimi talentami, przygotowanymi treściami, radością, doświadczeniami i energią. Sobą. Przestało się liczyć, że nie ma doświadczenia w pracy z dziećmi.

On wreszcie stał się częścią drużyny. Z dumą nosił biało-czarną chustkę. Strzelał gole, żeby drużyna wygrała. Z zapartym tchem słuchał konferencji, żeby wykorzystać zdobytą wiedzę na warsztatach. Codziennie uczył się czegoś nowego.

Jak zmienić nudne lato w najlepsze wakacje? [ZDJĘCIA i WIDEO] - zdjęcie w treści artykułu nr 4

Ciągle znali się jedynie z widzenia. Gdzieś pomiędzy zajęciami w grupach wymienili kilka spojrzeń, uśmiechów. Raz, gdy zgubił swój identyfikator, Natalia podniosła go z ziemi i podała Saszy. Niby niewiele. Ale oboje wiedzieli, że dokładnie za rok chcą być znowu w tym samym miejscu. Bez lęku. Oczekując na to, co się wydarzy.

***

To jedna z wielu historii animatorów Akcji Ukraina, wyjątkowych rekolekcji, które od 19 lat łączą wolontariuszy z Polski i dzieci z parafii na Ukrainie. Pozwalają wolontariuszom przekroczyć siebie w służbie dzieciom, a dla najmłodszych są szansą na pracę z dorosłymi, którym zależy na ich rozwoju. To połączenie siły i zapału młodego oblicza polskiego Kościoła z radością i energią dzieci z niedużych, rozsianych po Ukrainie katolickich parafii. W zeszłorocznej edycji Akcji, w 4 miejscowościach, wzięło udział ponad 260 dzieci, 38 wolontariuszy z Polski i ponad 50 nastolatków z ukraińskich parafii.

Jak zmienić nudne lato w najlepsze wakacje? [ZDJĘCIA i WIDEO] - zdjęcie w treści artykułu nr 5

Jak zmienić nudne lato w najlepsze wakacje? [ZDJĘCIA i WIDEO] - zdjęcie w treści artykułu nr 6

W tym roku półkolonie w ramach Akcji odbędą się w 5 ukraińskich parafiach: Pnikucie, Mościskach, Sąsiadowicach, Łanowicach i Lwowie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Akcji Ukraina, zapraszamy na stronę akcjaukraina.pl oraz do wsparcia zbiórki akcjaukraina.pl/wspieraj

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Victor Codina SJ

Jeśli chcemy znaleźć Jezusa, musimy udać się do Nazaretu

Za sprawą papieża Franciszka w Kościele dokonują się głębokie przemiany. Franciszek wzywa do przekraczania murów kościołów i wychodzenia na ulice oraz na wszelkie peryferia: społeczne, intelektualne...

Skomentuj artykuł

Jak zmienić nudne lato w najlepsze wakacje? [ZDJĘCIA i WIDEO]
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.