Kinga marzy o pracy mechanika, ale nie ma ręki. Pomysłowość jej kolegów nie zna granic

Kinga marzy o pracy mechanika, ale nie ma ręki. Pomysłowość jej kolegów nie zna granic
(fot. Ines Álvarez Fdez / Unsplash // tvn24.pl)
2 lata temu
tvn24.pl / kk

19-letnia Kinga kończy technikum i marzy o pracy przy samochodach. Urodziła się bez dłoni, więc koledzy ze szkoły ruszyli jej z pomocą.

"Ubrałam ją i to było dla mnie dziwne. W końcu coś mogę zrobić prawą ręką. Że ktoś tak bezinteresownie zrobił coś dla mnie" - mówi Kinga, 19-letnia uczennica technikum, która marzy o pracy w warsztacie samochodowym. Do tej pory mierzyła się z poważnym utrudnieniem, bo urodziła się bez prawej dłoni.

"W gimnazjum strasznie mnie przezywali: "bezręczna", "bezrękowiec", (…), cały czas były jakieś docinki, że «ona się taka urodziła, bo mama miała ją usunąć». Dziecinada!" - mówi Kinga, której historię poznaliśmy dzięki TVN24.

W nowej szkole sytuacja wygląda kompletnie inaczej. Wychowawca od pierwszego dnia zastanawiał się jak pomóc dziewczynie w realizacji jej motoryzacyjnych marzeń. Pan Artur Tutka zdobył drukarkę 3D i z uczniów technikum zbudował zespół fachowców, którzy opanowali działanie sprzętu.

Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu dzięki udostępnionym za darmo w internecie poradom oraz własnej pomysłowości, zaprojektowali protezę ręki dla koleżanki. Kuba, Artur, Damian i Jakub zbudowali mechaniczną rękę, teraz dążą do tego, by była elektroniczna. Elektrody mają odczytywać sygnał nerwowy z mięśnia, zaś całość pokryją skóropodobnym materiałem, żeby Kinga czuła się komfortowo.

Na skonstruowanie nowej protezy uzbierali w internecie 2500 złotych, które traktują jako "pożyczkę". Zamierzają spłacić ją darmowo udostępnionymi planami urządzenia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Svend Brinkmann
24,49 zł
34,99 zł

Chcesz być szczęśliwy? Myśl o śmierci!

Rozwój stał się dziś celem samym w sobie, a my staliśmy się jego niewolnikami. W jaki sposób zatrzymać to szaleństwo pop-psychologii? Na początek zwolnij trenera osobistego, przestań wsłuchiwać się...

Skomentuj artykuł

Kinga marzy o pracy mechanika, ale nie ma ręki. Pomysłowość jej kolegów nie zna granic
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.