Kościół w Śniatyczach zyska dawny blask. Mieszkańcy sami wyremontują świątynię

Kościół w Śniatyczach zyska dawny blask. Mieszkańcy sami wyremontują świątynię
Fot. depositphotos.com
2 miesiące temu
radio.lublin.pl / kb

Kościół w Śniatyczach jest w złym stanie, wymaga gruntownego remontu. Odbudowy świątyni podjęli się mieszkańcy wsi i sąsiedniej miejscowości Kadłubiska, którzy za własne pieniądze i własnym wysiłkiem chcą przywrócić ponownie blask wiekowemu kościołowi.

Na początku prac, mieszkańcy postanowili posprzątać m.in działkę na której znajduje się budynek. We wszelkie działania renowacyjne zaangażowani są wierni, mieszkańcy pobliskich terenów. 

– W tradycji wsi Śniatycze od zawsze jest budowanie różnych rzeczy w czynie społecznym. Mieszkańcy wpłacają własne, prywatne środki na remont kościoła. Zbieramy się w kilka, kilkanaście osób. Są wśród mieszkańców budowlańcy, murarze i tacy, co wszystko potrafią zrobić – tłumaczy Jerzy Marucha, sołtys wsi Śniatycze.

Do realizacji projektu potrzebne są jednak też spore pieniądze, które posłużą do zakupu materiałów budowlanych. Na ten moment zebrano już ok. 70 tysięcy zł.

Wewnątrz kościoła zalana jest posadzka. Ustawione zostaną słupy, które postawią ściany do pionu i podeprą cały dach. 

Dodatkową motywacją do jak najszybszego wyremontowania kościoła w Śniatyczach jest to, że ludzie w tej okolicy nie mają blisko innej świątyni.

– Ksiądz podjął decyzję, że trzeba zamknąć nasz kościół i dlatego teraz mamy wielki problem. Starsi ludzie, jeśli ma ich kto zawieść, jadą do parafii 8 kilometrów – mówi Danuta Fedeczko ze Śniatycz.

W 1838 r. była to cerkiew unicka, potem prawosławna, a od 1918 r. jest w rękach parafii rzymskokatolickiej. Nie jest zabytkiem, bowiem z uwagi na liczne remonty i przebudowy zatraciła zabytkowy charakter.

Aby pomóc mieszkańcom i wesprzeć remont kościoła należy skontaktować się z sołtysem wsi lub ks. proboszczem Mikulskim, poprzez Facebook parafii.

Źródło: radio.lublin.pl / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
kard. Walter Kasper
35,60 zł
89,00 zł

Fundamentalne dzieło kardynała Kaspera

Jeden z najsłynniejszych kardynałów, prezydent Papieskiej Rady do Spraw Popierania Jedności Chrześcijan, podejmuje najważniejsze zagadnienia dotyczące Kościoła Katolickiego. Pisze o jego istocie, o znaczeniu Jezusa Chrystusa, a także o misji, dialogu...

Skomentuj artykuł

Kościół w Śniatyczach zyska dawny blask. Mieszkańcy sami wyremontują świątynię
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.