Czy Kościół ma odwagę słuchać wiernych?

Czy Kościół ma odwagę słuchać wiernych?
(fot. flickr.com/photos/episkopatnews)
Logo źródła: Blogi przerwanazycie.blog.deon.pl

Bardzo chciałbym, aby polscy hierarchowie spotykali się z młodymi ludźmi, którzy mają w sobie mnóstwo wątpliwości do tego, czy być w Kościele. Aby ich wysłuchali.

To prawda, że odwaga jest potrzebna do tego, aby wstać i mówić. Jest również potrzebna do tego, aby siąść i słuchać. W ślad za słowami Winstona Churchilla można by zadać pytanie – Czy Kościół jest dzisiaj odważny do tego aby słuchać? Do tego aby mówić, nie mam najmniejszych wątpliwości, że jest.

Mówienie jest łatwiejsze. Zwłaszcza gdy mówi się do „swoich”. Do tych, których reakcje są mocno przewidywalne i wiadomo, że po ostatnim słowie będą oklaski. „Swoi” nie zadadzą niewygodnych pytań. Nie będą szukać odpowiedzi. Nie chcą wiedzieć o problemach. Chcą jedynie utwierdzenia, że są na dobrej drodze. I to w polskim Kościele dostają. Co z tymi, którzy mają pytania? Którzy widzą problemy i głośno o nich mówią? Czy ktoś ich słucha, gdy pytają?

Obecnie widzę w Kościele dwie funkcjonujące metody odpowiedzi: Pierwsza to zdyskredytowanie. Przekonanie „swoich”, że tamci są źli, że chcą zniszczyć to, co święte – czyli Kościół. Niech przykładem będzie tu ostatnia wypowiedź ks. Prof. Stanisława Koczwary. Kapłan wykazuje się absolutnym brakiem empatii i publicznie ośmiesza ludzi, którzy po latach milczenia odważyli się walczyć o sprawiedliwość. Druga to milczenie, unikanie odpowiedzi, przeczekanie aż emocje opadną i pojawią się inne sprawy, które przykryją problem. Nie wiem, która z nich jest gorsza.

DEON.PL POLECA

Tak, oczywiście są oświadczenia po pojawiających się w internecie wypowiedziach poszczególnych hierarchów. Co z tego? Oświadczenie nic nie zmieni, nie wysłucha, nie odpowie. Oświadczenie to najprostsza metoda na ucięcie tematu. Problem w tym, że ono nic nie załatwia.

Bardzo chciałbym, aby polscy hierarchowie spotykali się z młodymi ludźmi, którzy mają w sobie mnóstwo wątpliwości do tego, czy być w Kościele. Aby ich wysłuchali. Tak zwyczajnie, tak po prostu poszukali tego, co wspólne, poszukali drogi dla każdego, kto w Jezusie Chrystusie widzi Boga. Aby przestali ich traktować jak masę, która jeśli nawet ma prawo coś powiedzieć, to nie ma to dla nich znaczenia.

Jeśli księża w Polsce nie zaczną słuchać, to pewnego dnia (za 20 góra 30 lat) może okazać się, że nie będą mieli do kogo mówić.

Tekst pochodzi z bloga przerwanazycie.blog.deon.pl. Chcesz zostać naszym blogerem? Dołącz do blogosfery DEON.pl!

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz Nowak OP, Marcin Jakimowicz

Przejdź kryzys z nadzieją

Czy rozczarowani postawą wielu ludzi Kościoła nadal jesteśmy w stanie funkcjonować w nim jak dotychczas? Jak w dzisiejszych czasach wytrwać w wierze i nie stracić nadziei? Co robić, gdy ze wspólnoty...

Skomentuj artykuł

Czy Kościół ma odwagę słuchać wiernych?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.