Maria Szymanowska "zagra" na szczytach

Katarzyna Kurowska

Maria Szymanowska urodziła się 14 grudnia 1789 r. w Warszawie. Okres w jakim jej przyszło żyć nie dawał jej wielu możliwości rozwoju, a mimo to osiągnęła sławę. Podczas III Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej "Muzyka na Szczytach" Zakopane 2011 w podróż śladami wybitnej pianistki i kompozytorki zaprosi melomanów Elisabeth Zapolska-Chapelle. 17 września w zakopiańskim "Jasnym Pałacu" odbędzie się koncert zatytułowany "Maria Szymanowska, portret królowej tonów".

Tegoroczny Festiwal Muzyki Kameralnej "Muzyka na Szczytach" stawia sobie za cel promocję polskiej muzyki, zwłaszcza tych polskich kompozytorów, o których często się zapomina. Wykonując taki program artystyczny przypominamy ich dorobek, a przede wszystkim ich losy życiowe. Z koncertu poświęconego Marii Szymanowskiej będzie można dowiedzieć się wielu rzeczy o tej wspaniałej, odważnej i niezależnej kobiecie - kompozytorce.

- Zawsze staramy się wzbogacać nasze koncerty czymś nowym, nietypowym. Taka formuła bardzo wzbogaca naszą wiedzę o danym artyście - mówi Danuta Sztencel, Prezes Stowarzyszenia im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem.

Na przełomie XVIII i XIX wieku jedynie mężczyzna mógł być uznanym "maestro" muzycznym, a jednak Maria Szymanowska  (z domu Wołowska) już wtedy pojawiła się jako pierwsza zawodowa pianistka - kompozytorka i zrobiła karierę nie tylko w Polsce, ale także w całej Europie. Jej kompozycje zyskały uznanie takich osobowości jak: Johann Wolfgang von Goethe, Aleksander Puszkin, czy Adam Mickiewicz, a od cara Aleksandra I otrzymała nawet tytuł "Pierwszej fortepianistki Ich Wysokości Carycy Elżbiety Aleksandrownej i Marii Fiedorownej".

Elizabeth Zapolska-Chapelle, wybitna polska śpiewaczka (mezzosopran) od lat mieszkająca we Francji, prezes francuskiego Towarzystwa im. Marii Szymanowskiej jest obecnie największą ambasadorką postaci Szymanowskiej. Autorką projektu, który ma na celu przypomnienie kompozytorki - samouka oraz skłonienie do refleksji nad rolą kobiety w życiu kulturalnym i społecznym. Po wielu latach, postanowiła wyruszyć śladem tournées koncertowych Marii Szymanowskiej.

Jej projekt znalazł poparcie w postaci półrocznego stypendium twórczego, przyznanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego. Jednym z punktów na mapie miejsc, które odwiedzi Elizabeth Zapolska-Chapelle będzie Polska, w tym Zakopane.

W sobotę 17 września, w zakopiańskim "Jasnym Pałacu" odbędzie się koncert zatytułowany "Maria Szymanowska, portret królowej tonów", gdzie za unikatowym instrumentem, jakim jest pianoforte z 1810 roku, zasiądzie Bart van Oort. Koncert poprowadzi Maciej Negrey. Jest to pierwszy koncert w ramach Międzynarodowego Projektu Kulturalnego: Maria Szymanowska (1789-1831), kobieta Europy.

W programie, oczywiście, kompozycje Marii Szymanowskiej - postaci niesprawiedliwie dziś zapomnianej, która prawie dwa wieki temu odważyła się tworzyć i żyć wbrew powszechnej akceptacji, za to w imię ponadczasowych wartości i wolności.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Maria Szymanowska "zagra" na szczytach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.