Zmarł Gary Brooker z zespołu Procol Harum, współautor utworu "Bielszy odcień bieli"

Zmarł Gary Brooker z zespołu Procol Harum, współautor utworu "Bielszy odcień bieli"
Fot. depositphotos.com
PAP/mk

Współautor utworu "A Whiter Shade of Pale" ("Bielszy odcień bieli"), lider i wokalista zespołu Procol Harum Gary Brooker zmarł w wieku 76 lat. Zespół kilka razy odwiedzał Polskę i cieszył się uznaniem w naszym kraju, a największy przebój grupy zdobył u nas ogromną popularność i grany jest wciąż podczas imprez tanecznych.

O śmierci lidera Procol Harum poinformował w środę zespół na stronie internetowej. Gary Brooker zmagał się z chorobą nowotworową i zmarł w swoim domu w sobotę 19 lutego - napisano.

Największy przebój zespołu Procol Harum - "A Whiter Shade of Pale" ("Bielszy odcień bieli") - powstał w 1967 r. Okazał się trzecim najczęściej sprzedawanym na świecie singlem z muzyką z lat 60. (po utworach The Beatles "Hey Jude" i The Rolling Stones "Satisfaction").

Jak przypomina magazyn "The Rolling Stone", po rozpadzie zespołu w 1977 roku, Brooker rozpoczął karierę solową, współpracując także ze swoim przyjacielem Erikiem Claptonem, z którym wydał płytę "Another Ticket" z 1981 r.

DEON.PL POLECA

Frontman Procol Harum grał na instrumentach klawiszowych na słynnym trzypłytowym albumie ex-Beatlesa George'a Harrisona "All Things Must Pass" z 1970 r. Grał także w zespole innego z Beatlesów - Ringo Starra, w jego zespole "All Starr Band".

Posłuchaj utworu zespołu Procol Harum "A Whiter Shade of Pale" ("Bielszy odcień bieli")

Brooker w 1991 r. reaktywował swój zespół Procol Harum, z którym nagrywał i koncertował do roku 2019.

W Polsce Procool Harum grali m.in. w 2002 r i w 2017 r.

W 2003 r. z nadania brytyjskiej królowej Elżbiety II Brooker został kawalerem Orderu Imperium Brytyjskiego (MBE).

"(...) w tym wyjątkowo trudnym czasie nasze myśli łączą się z jego żoną, rodziną i wszystkimi jego przyjaciółmi" - przekazano na koniec w nekrologu opublikowanym przez zespół.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gill Paul

Historia o wielkiej miłości, namiętnościach, pasji, zdradzie i tragedii

Jackie Kennedy, pierwsza dama, ikona mody i ulubienica Ameryki nie jest szczęśliwa ze swoim nadmiernie ambitnym i niewiernym mężem. Kiedy więc dostaje propozycję spędzenia wakacji na...

Skomentuj artykuł

Zmarł Gary Brooker z zespołu Procol Harum, współautor utworu "Bielszy odcień bieli"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.