Amazonia. Największy las deszczowy świata jest wycinany w zastraszającym tempie

Amazonia. Największy las deszczowy świata jest wycinany w zastraszającym tempie
Amazonia - największy las deszczowy świata - jest zagrożony wycinką (fot. depositphotos.com)
PAP/mk

Niszczenie puszczy amazońskiej osiągnęło rekordowy poziom. Deforestacja największego leśnego terenu świata staje się gwałtowna, bo w Brazylii odbędą się wybory prezydenckie, które może wygrać zwolennik ekologicznego traktowania zasobów naturalnych.

Deforestacja w brazylijskiej puszczy amazońskiej osiągnęła rekordowy poziom w pierwszych sześciu miesiącach 2022 roku, poinformowała agencja Reutera, cytując dane rządowe. Obszar, który wylesiono, jest pięć razy większy od Nowego Jorku. Według brazylijskiej agencji badań kosmicznych Inpe od stycznia do czerwca w regionie wycięto 4 tys. km kwadratowych lasów, co stanowi wzrost o 10,6 procent w stosunku do tych samych miesięcy ubiegłego roku i najwyższy poziom wzrostu, odkąd agencja zaczęła gromadzić dane w połowie 2015 roku. Dewastacja wzrosła w czerwcu o 5,5 proc. do 1,1 tys. km kwadratowych, co również stanowi rekord dla tego miesiąca.

Amazonia, największy na świecie las deszczowy, zawiera ogromne ilości węgla, który jest uwalniany w miarę niszczenia drzew, ocieplając atmosferę i napędzając zmiany klimatyczne - przypomina Reuters. Deforestacja wkrada się coraz głębiej w głąb puszczy. W pierwszych sześciu miesiącach roku stan Amazonas położony w sercu lasu deszczowego po raz pierwszy odnotował więcej zniszczeń niż jakikolwiek inny stan. Świadek Reutersa widział w ubiegły piątek kilka niedawno wylesionych obszarów w pobliżu drogi na zachód od stolicy stanu Amazonas, Manaus, gdzie bujna dżungla została zamieniona w przestrzenie usiane powalonymi, uschniętymi drzewami.

Tegoroczny wzrost wylesienia przyczynia się również do niezwykle wysokiej liczby pożarów, które prawdopodobnie pogorszą się w nadchodzących miesiącach, powiedziała agencji Reutera Manoela Machado, badaczka zajmująca się pożarami i wylesianiem w Woodwell Climate Research Center i na Uniwersytecie w Oxfordzie. "Jeśli mamy wysoki poziom wylesiania, nieuniknione jest, że będziemy mieć również wysoki poziom pożarów" - powiedziała Machado. Zgodnie z informacjami agencji Inpe, Brazylia odnotowała w czerwcu najwyższą od 15 lat liczbę pożarów w Amazonii, chociaż liczba ta jest tylko niewielką częścią tego, co zwykle obserwuje się, gdy siła żywiołu osiąga szczyt w sierpniu i wrześniu. Zazwyczaj, po tym, jak drwale wycinają cenne drewno, farmerzy wzniecają pożary, aby oczyścić teren pod rolnictwo.

DEON.PL POLECA


Eksperci w Brazylii winią prawicowego prezydenta Jaira Bolsonaro za lekceważenie ochrony środowiska i ośmielanie drwali, ranczerów i spekulantów ziemskich, którzy karczują Amazonię dla zysku. Ekolodzy liczą na zwycięstwo w październikowych wyborach prezydenckich lewicowego kandydata i byłego prezydenta Luiza Inacio Luli da Silvy, który nadzorował gwałtowny spadek wylesiania w czasie swojej kadencji w latach 2003-2010. Sondaż opublikowany w tym tygodniu pokazał, że Bolsonaro przegrywa z Lulą o 19 punktów procentowych.

Niezależnie od tego, ten rok prawdopodobnie będzie charakteryzował się wysokim poziomem wylesiania i pożarów, ponieważ drwale i właściciele gruntów starają się wykorzystać słabe egzekwowanie prawa przed potencjalną zmianą rządu, twierdzą eksperci cytowani przez agencje Reutera.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Łukasz Walewski

Jak walczyć o swoje, nie doprowadzając do katastrofy

W jaki sposób myślą tyrani? Czy wszyscy są tacy sami? Jak zdobyć nad nimi przewagę, a potem rozbroić i pokonać? Czy lepiej ostro naciskać oponenta, a może...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Amazonia. Największy las deszczowy świata jest wycinany w zastraszającym tempie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.