PAP / ml
Matematyk przyznał, że kiedy BBC zwróciło się do niego z prośbą o wyliczenie, ile cząsteczek koronawirusa jest na świecie, nie spodziewał się takiego wyniku.
PAP / ml
O godzinie 19.52 czasu pekińskiego (godz. 12.52 w Polsce) Tianwen-1 uruchomił silnik hamujący, a po 15 minutach wszedł na eliptyczną orbitę Marsa – poinformowała Chińska Państwowa Agencja Kosmiczna (CNSA).
PAP / ml
"To najdalszy punkt we wszechświecie, do którego dotarli Arabowie w całej swojej historii (...). Naszym celem jest dać wszystkim Arabom nadzieję, że możemy konkurować z resztą świata" - powiedział Dubaju i wiceprezydent ZEA, szejk Mohammed ibn Raszid al-Maktum.
PAP / ml
Trzy sondy: arabska, chińska i amerykańska zmierzają w kierunku Marsa. Ich zadaniem będzie m.in. badać powierzchnię oraz atmosferę planety. Jednak w tle rozgrywa się o wiele większa konkurencja - kolejny kosmiczny wyścig między mocarstwami.
PAP / ml
W oświadczeniu CD Projekt zamieszczonym na Twitterze czytamy, że w wyniku wykrytego w poniedziałek ukierunkowanego cyberataku ucierpiały niektóre wewnętrzne systemy firmy.
PAP / ml
Czarno-biała fotografia Czerwonej Planety to pierwsze zdjęcie Marsa przesłane przez automatyczną chińską sondę o nazwie Tianwen 1. Sonda szykuje się do wejścia na orbitę wokół planety. 5 lutego wykonała ostatni, czwarty manewr korygujący swój lot.
Sagrada Familia, jeden z najbardziej rozpoznawalnych kościołów na świecie od ponad wieku jest w budowie. Wkrótce zakończy się ważny jej etap, a koniec prac jest coraz bliżej.
materiały prasowe / ml
Polscy eksperci przygotowali raport który opisuje, jak zmiany klimatyczne wpłyną co codzienne życie Polek i Polaków. Materiał został przygotowany przez Instytutu Ochrony Środowiska - Państwowego Instytutu Badawczego.
„Podanie pierwszej dawki szczepionki jest mniej skuteczne niż zakładaliśmy” - twierdzi Nachman Ash, najwyższy doradca rządu Izraela w sprawie walki z pandemią. Jednak władze kraju dystansują się od opinii eksperta i twierdzą, że "nie odnotowano jeszcze pełnego ochronnego wpływu szczepionki".
PAP / ml
Niemiecki dziennik ekonomiczny opisuje historię tarć, jaka ma miejsce między dwiema firmami zarządzanymi przez dwóch, kiedyś współpracujących ze sobą" szefów. Kto wygra w wyścigu o elektryczną przyszłość motoryzacji?
PAP / ml
Chodź pomysł wydaje się szalony, to jest wykonalny. Ostatnie wyniki interpretacji badań dostarczonych przez sondę Cassini wykazały, że zbiornik ma ponad 300 m głębokości. To wystarczy, żeby swobodnie poruszać się pod i nad "wodą". Tyle tylko, że to nie będzie woda.
onet.pl / ml
Znany na całym świecie "krzywy las" to popularna atrakcja turystyczna. Światowe media wymieniają go na listach magicznych lasów do odwiedzenia, a "The New York Times" był oczarowany tym drzewostanem. Jednak las powoli umiera. Czy uda się go uratować?
PAP / ml
Naukowcy przez ubiegły rok zmagali się z jednej strony z zakażeniami koronawirusem, z drugiej pracą nad szczepionką. Jak wyglądały te zmagania i co wiemy o Covid-19 po roku prac uczonych?
PAP / ml
Jak przekonują naukowcy, ich badania - skupiające się na analizie dostosowania się psychiki do przymusowego zamknięcia - mają szczególne znaczenie w kontekście pandemii COVID-19. W symulowanej misji bierze udział międzynarodowy zespół pięciorga tzw. analogowych (stacjonarnych) astronautów, którzy będą zamknięci przez dwa tygodnie na małej przestrzeni i badani pod kątem zmian układzie nerwowym i narządzie ruchu.
PAP / ml
Globalny wzrost temperatury na świecie to nie tylko lokalne susze, ale również wysychanie wielkich zbiorników wodnych. Możliwe, że Morze Kaspijskie nie przetrwa - twierdzą uczeni na łamach „Communications Earth & Environment”.
PAP / ml
Choć w 2020 tematyka naukowa była zdominowana przez doniesienia o pandemii Covid-19 i szukaniu szczepionki, to nie tylko wirus zajmował naukowców. Oto, co ważnego wydarzyło się w ubiegłym roku w świecie nauki.
Kasper Jakubowski
Czy ochrona przyrody rozstrzygnie się w 21. wieku w miastach? Brzmi to jak ponury żart patrząc na kolejne wycinki drzew, zabudowę zieleni czy wszechobecną betonozę. Jednak to obszary zurbanizowane wiodą na świecie prym w odbudowie środowiska i ochronie ekosystemów. Coraz bardziej zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest stworzenie innego sposobu życia w mieście, w którym bylibyśmy bliżsi naturze.
Mają badać ewolucję galaktyk, planety pozasłoneczne, neutrina wysokich energii i łączenie się gwiazd neutronowych.
W opinii ponad 3/4 badanych aktualne zmiany klimatu przynoszą w większości negatywne skutki, tylko 6 proc. uważa, że pozytywne. 67 proc. respondentów jest zdania, że zmiany klimatu w umiarkowanym lub w większym stopniu zaszkodzą im samym.
Bezzałogowa sonda InSight wylądowała na powierzchni Marsa pod koniec listopada 2018 roku. Głównym celem misji, realizowanej przez amerykańską agencję kosmiczną NASA, było zdobycie informacji o budowie wewnętrznej Czerwonej Planety i jej współczesnej aktywności geologicznej. Próbnik Kret, który na pokładzie sondy InSight miał wkopać się pod powierzchnię Marsa, po wielu nieudanych podejściach został wyłączony.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}