Watykański wkład w podbój kosmosu

Watykański wkład w podbój kosmosu
(fot. shutterstock.com)
cruxnow.com / sz

Czy w kosmosie można odnaleźć obce cywilizacje, a nawet samego Boga? Odpowiedzi na te pytania od dziesiątek lat szukają astronomowie z Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego w Castel Gandolfo. Dowodzi im pewien wybitny jezuita.

Dwunastu katolickich księży oraz braci zakonnych żyje ukrytych w ogrodach letniej rezydencji papieży. Razem modlą się i pracują. Ich zadaniem jest zbliżanie nauki i wiary. Przewodzi im Guy Consolmagno SJ, znany na całym świecie astronom. Gdy obejmował funkcję dyrektora obserwatorium papieskiego, spodziewał się, że będzie to ogromna przygoda. Dzisiaj jednak zdaje sobie sprawę z tego, że w ocenie tych wszystkich fantastycznych rzeczy, których razem dokonują, nie był nawet odrobinę bliski prawdzie.

Watykański wkład w podbój kosmosu - zdjęcie w treści artykułu

(fot. Public Domain via Wikimedia Commons)

- Obserwatorium ma pokazać światu, że Kościół aktywnie wspiera naukę - mówi ojciec Guy. W prowadzonych badaniach nie chodzi o to, aby przypodobać się naukowemu środowisku, ale by znaleźć odpowiedzi na pytania, które dręczą wszystkich, niezależnie od wyznawanej religii: skąd przychodzę i dokąd zmierzam. To próba zrozumienia świata, w którym jest miejsce na wiarę. W którym wiara również daje odpowiedzi temu, co niezbadane. - Jest wyraźna różnica pomiędzy badaniem początku świata a badaniem jego pochodzenia. Wiemy, że pochodzimy od Boga - mówił ojciec Consolmagno na jednej z konferencji.

Watykańskie obserwatoria mogą poszczycić się naprawdę imponującymi osiągnięciami. Tylko w ostatnim czasie oczy całego świata skupione były na konferencji, której patronował sam Ojciec Święty. Znakomici uczeni, w tym laureaci Nagrody Nobla w dziedzinach fizyki i matematyki, zebrali się, by rozmawiać o czarnych dziurach i osobliwościach czasoprzestrzennych. Na terenie centrum astronomicznego znajdują się również wspaniałe okazy skał i substancji pochodzenia kosmicznego, w tym fragment Księżyca przywieziony z misji Apollo 17.

Watykański wkład w podbój kosmosu - zdjęcie w treści artykułu nr 1

(fot. Public Domain via Wikimedia Commons)

- Jeśli wierzysz, że Bóg stworzył wszechświat, to szukając odpowiedzi na pytanie o to, jak działa wszechświat, zbliżasz się do Stwórcy - mówi ojciec Consolmagno. - Moja wiara jest silniejsza, ponieważ moje relacje z Bogiem są bogatsze, więcej wiem o Jego zamyśle na ten świat. Spotykając się z Bogiem na modlitwie, a później w relacji z drugim człowiekiem i wreszcie w samej pracy, widzę, że to wciąż ten sam Bóg. To mi daje potwierdzenie - dodaje.

Początki watykańskiego obserwatorium sięgają XVI wieku. Formalnie ustanowił je papież Leon XIII w 1891 r. Na początku teleskopy znajdowały się w Ogrodach Watykańskich. Jednak rozwój Rzymu okazał się barierą. Zanieczyszczenie powietrza i światła miasta uniemożliwiły dalsze badania. W latach trzydziestych XX wieku przeniesiono je do Castel Gandolfo. Dzisiaj mają renomę wśród naukowców na całym świecie. Drugie podobne obserwatorium, również prowadzone przez jezuitów, znajduje się w Arizonie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Watykański wkład w podbój kosmosu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.