Wypalenie zawodowe będzie traktowane jako choroba od 2022 roku
Od 1 stycznia 2022 roku wypalenie zawodowe będzie traktowane w Polsce jako choroba. Oznacza to, że osoby na nią cierpiące, będą mogły skorzystać ze zwolnienia lekarskiego.
Wypalenie zawodowe zostało uznane za diagnozę medyczną w 2019 roku przez Światową Organizację Zdrowia. Nową chorobę wpisano do klasyfikacji ICD-11 (International Classification of Diseas).
Z początkiem roku 2022 lekarz będzie mógł wypisać zwolnienie L4 osobie cierpiącej na wypalenie zawodowe.
Jak podaje bankier.pl, badania przeprowadzone w 2020 r. pokazują, że 31 proc. ankietowanych spośród pracowników umysłowych stwierdziło, że czuje się wypalona zawodowo.
- W określeniu „wypalenie zawodowe” jest jednocześnie ukryta przyczyna. Jakiś ogień przestał w nas płonąć. Nie cieszy nas to, co robimy, jesteśmy znużeni. Na myśl o tym, że musimy rano iść do pracy, już nam się nie chce – mówi psychoterapeuta, dr Agnieszka Kozak.
- Według mojej obserwacji wypalenie zawodowe ma dwie przyczyny. Po pierwsze, wykonujemy pracę, której nie chcemy. Ktoś zaczął pracę, która miała być tylko na chwilę, a jest w niej już 20 lat. Po drugie, wydatkujemy znacznie więcej energii, niż dostajemy jej od innych. Jesteśmy nauczeni dawać, nikt nas nie nauczył brać i troszczyć się o swoje potrzeby. Z tego powodu wypalenie zawodowe dotyka często wszystkich pomagających - pielęgniarki, psychologów, lekarzy… - dodaje dr Kozak.
Źródło: bankier.pl / tk
Skomentuj artykuł