Nowa atrakcja w Tarnowskich Górach. "Nikt dotąd nie wykorzystywał pacraftingu w celach turystycznych"

Nowa atrakcja w Tarnowskich Górach. "Nikt dotąd nie wykorzystywał pacraftingu w celach turystycznych"
fot. Mikolaj Gospodarek / Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej / Wikipedia Commons / CC BY-SA 4.0
PAP / pk

Nowa atrakcja w Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach - podziemną wodną trasę turystyczną będzie można pokonać ultralekkim i wytrzymałym pontonem.

Nową atrakcję zaproponowało właśnie turystom spragnionym mocniejszych wrażeń zarządzające sztolnią Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Dotychczas oferowało podziemne rejsy łodziami z przewodnikiem i morsowanie.

DEON.PL POLECA
Podziemny spływ pontonowy w Sztolni Czarnego Pstrąga ma polegać na przepłynięciu jej turystycznego odcinka, ale w dwie strony, czyli 1200 m, za pomocą tzw. pacraftu, czyli jednoosobowego, bardzo lekkiego pontonu ekspedycyjnego. Z nowej oferty będą mogli skorzystać wyłącznie dorośli.

Punkt startowy to podszybie szybu Sylwester, do którego uczestnicy zejdą krętymi schodami na głębokość 30 m. "W stronę szybu Ewa popłyniemy przy zapalonym świetle, natomiast w drogę powrotną naszym jedynym źródłem światła będą wyłącznie czołówki i latarki" - zapowiada Grzegorz Rudnicki ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

Spływy pontonowe odbędą się w dniach 16-18 lipca o 17.00. W przypadku dużego zainteresowania ofertą zostaną uruchomione kolejne terminy. "Być może podziemny rafting będzie w ofercie stałej, ale musimy przetestować, czy ta oferta się sprawdzi" - dodaje Rudnicki.

Idea pacraftingu narodziła się w dzikich ostępach Ameryki Północnej. Ultralekkie pontony wykorzystywane są obecnie głównie przez podróżników, rzadziej w celach stricte rozrywkowych. "Chyba nikt na świecie nie wykorzystywał jak dotąd pacraftingu w celach turystycznych, takiej zorganizowanej turystyki, a już na pewno nie w obiektach poprzemysłowych, a takim jest właśnie Sztolnia Czarnego Pstrąga" - wskazuje Grzegorz Rudnicki.

Zarządzana przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej Sztolnia Czarnego Pstrąga to jeden z najdłuższych w Europie podziemnych przepływów łodziami fragmentem XIX-wiecznej Sztolni Głębokiej Fryderyk. Jednocześnie to nadal działający obiekt hydrotechniczny i strategiczny punkt zarządzania wodami byłej kopalni srebra, ołowiu i cynku Fryderyk. Krystalicznie czysta woda przyciąga kilka gatunków ryb, w tym pstrągi, od których wzięła się nazwa obiektu. W 2017 r. sztolnia trafiła na prestiżową Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Nowa atrakcja w Tarnowskich Górach. "Nikt dotąd nie wykorzystywał pacraftingu w celach turystycznych"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.