tiktok / epoznan.pl / mł
Ta kolęda miała bardzo nietypowy przebieg. Gdy ksiądz po spotkaniu zamierzał wyjść z mieszkania, okazało się to niemożliwe.
stacja7.pl / tk
Znana piosenkarka Roksana Węgiel przyznała na Instagramie, że od pół roku należy do wspólnoty franciszkanów. "Poznałam tam wspaniałych ludzi" – napisała.
YouTube.com / tk
"Jak wyleczyć narzekanie? Pozytywna wizja życia" – to temat, jaki podjął kapucyn o. Piotr Kwiatek. Jego konferencja odbyła się w ramach "Duchowości dla Warszawy" – cyklu wykładów otwartych Akademii Katolickiej w Warszawie.
viva.pl / stacja7.pl / tk
Alicja Pieczka, wnuczka zmarłego w 2022 roku aktora Franciszka Pieczki przyznała, że chce nakręcić film o swoim dziadku. - Nigdy nie postrzegałam go przez pryzmat jego aktorskich osiągnięć, poprzez pryzmat tego, że jest wielkim aktorem, bo też on nigdy nie dawał odczuć, że jest kimś wyjątkowym - tak swojego dziadka wspomina Alicja.
PAP / jk
Psy najchętniej oglądają w telewizji lub na komputerze inne zwierzęta, zwłaszcza przedstawicieli własnego gatunku. Filmy z ludźmi niespecjalnie je interesują. Naukowcy sprawdzali, jak czworonogi reagują na materiały wideo, żeby udoskonalić metody badania ich wzroku.
PAP / jk
20 stycznia 1949 r., w Szczecinie rozpoczął się IV Zjazd Literatów Polskich. Narzucony podczas tego zjazdu socrealizm był doktryną bardziej polityczną niż artystyczną i zakładał całkowite upolitycznienie dzieł literackich.
The Conversation / pk
Okazuje się, że kościoły, klasztory, bazyliki i katedry z czasów średniowiecza nie posiadały ponurego wyglądu, a ich ściany nie prezentowały się surowo i smutno. Badania naukowców rzucają na ten okres zupełnie inne światło - informuje portal "The Conversation".
Wiele jest wizerunków Matki Bożej. Za każdym z nich stoi historia wiary, duchowych doświadczeń i ufności w siłę wstawiennictwa Maryi. Około trzy tysiące obrazów czy figur uznawanych jest za cudowne. Potrafisz rozpoznać te najbardziej znane? Sprawdź, co o nich wiesz.
churchpop.com / tk
20-letni Joshua Masterson wykorzystuje swój talent rysowniczy do ewangelizowania w internecie. Robi to w sposób nietypowy, za pomocą komiksów.
Amanda Achtman / YouTube / ar
Eulalia Biegnący Królik (tak brzmi jej indiańskie imię) jest rdzenną amerykanką, która została wychowana przez dziadków. W poruszającym materiale opowiedziała o wypadku, którego doświadczyła, pragnieniu śmierci oraz o tym, co ją uratowało. Kobieta wspomniała również o kanadyjskim prawie, które przez promowanie eutanazji, godzi w wartości i wierzenia Indian.
Informacja prasowa biura MTA Warsaw
Festa - tradycyjne maltańskie święto religijne - zostało uznane przez UNESCO za część niematerialnego dziedzictwa kulturowego Malty.
kultura.gazeta.pl / tk
Jeden z najpopularniejszych niemieckich piosenkarzy Mark Forster zachwycił publikę, śpiewając w telewizji VOX kolędę "Lulajże Jezuniu". Artysta wykonał ją w całości po polsku.
Dzień dobry Włocławek / Historykon / pk
W czasie prac pogłębiających dno Wisły znaleziono miecz, który prawdopodobnie był bronią wikingów. Chociaż jest mocno skorodowany i pokryty tlenkami, zachował się w stanie, który pozwala ocenić, że ma ponad 1000 lat.
national-geographic.pl / tk
Słynna bazylika Sagrada Familia to jeden z tych obiektów, który każdy turysta będący w Barcelonie musi zobaczyć. Ta imponująca świątynia jest jednym z najważniejszych dzieł Antoniego Gaudíego, hiszpańskiego architekta. Jakie ciekawostki skrywa w sobie Sagrada Familia?
Czy naprawdę mamy dziś najbardziej depresyjny poniedziałek w 2024 roku? Skąd wiadomo, że to właśnie dziś jest Blue Monday? I czy wszyscy są wystawieni na wpływ tego mało sympatycznego dnia?
kultura.gazeta.pl / tk
Cezary i Radosław Pazurowie to bracia-aktorzy, których nie trzeba nikomu przedstawiać. Starszy z nich (Cezary) zagrał w wielu filmach, a sławę przyniosły mu role w takich produkcjach jak "Kiler", "Chłopaki nie płaczą", "Nic śmiesznego" czy "Kariera Nikosia Dyzmy". Niewielu jednak wie, że Cezary Pazura zamiast bycia aktorem, mógł zostać… księdzem.
dystrybucjakinowa.tvp.pl / tk
26 stycznia tego roku kinową premierę będzie miał film "Kos" Pawła Maślony. Produkcja opowiada o powracającym do ojczyzny Tadeuszu Kościuszce, który planuje wzniecić powstanie przeciwko Rosjanom, mobilizując do tego polską szlachtę i chłopów.
Polsat News / Wikipedia / Alex Spahn / X
Obserwujemy zauważalny wzrost aktywności wulkanicznej na Islandii. Czy po grudniowym wybuchu Fagradalsfjall nastąpi kolejna erupcja? Wiele wskazuje, że na wyspie właśnie budzi się kolejny wulkan - Grimsvötn.
PAP / pk
Na ponad 1900 egzoplanetach w naszej galaktyce mogą padać diamentowe deszcze - informuje pismo "Nature Astronomy".
Maria Czubaszek we wczesnym dzieciństwie rozczarowała się Kościołem. Z wzajemnością. Choć próby powrotu do tej relacji były wielce obiecujące. Pod czujnym okiem ciotki mała Marysia przez pewien czas pilnie codziennie uczęszczała na nabożeństwo. Rodzina patrzyła na to ze zdumieniem, pobożna ciocia święciła dni chwały, szczycąc się powrotem córki marnotrawnej na łono Abrahama. Cierpliwości i entuzjazmu przyszłej dziennikarce starczyło na dwa miesiące - pisze Ryszard Abraham w książce "Czubaszek", której fragment publikujemy.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}