Pfizer ogłasza: coraz bliżej tabletki przeciwko koronawirusowi

Pfizer ogłasza: coraz bliżej tabletki przeciwko koronawirusowi
Fot.: Miguel Á. Padriñán/pexels.com
3 tygodnie temu
Pfizer/tkb

PF-07321332 - to testowa nazwa nowoczesnego "inhibitora proteazy SARS-CoV-2" (inhibitory wiążą się z enzymem wirusowym, zwanym proteazą, zapobiegając replikacji wirusa w komórce), doustnego leku, który firma Pfizer wprowadza do 1-szej fazy badań klinicznych. Obecnie lek wykazał silną aktywność przeciwwirusową przeciwko COVID-19 oraz innym koronawirusom, co w przyszłości może dać możliwość szybszej i skuteczniejszej walki z zagrożeniami epidemiologicznymi.

Nie tylko szczepienia pozwolą wygrać nam z pandemią, potrzeba nam także ukierunkowanego leczenia dla osób zakażonych. Biorąc pod uwagę sposób w jaki koronawirus mutuje wydaje się, że dostęp do konkretnych możliwości terapeutycznych (leku przeciwwirusowego - przyp. red.) zarówno teraz, jak i po pandemii będzie miał kluczowe znaczenie. Przekazał w komunikacie prasowym dr n. med. Mikael Dolsten, dyrektor naukowy i prezes ds. Ogólnoświatowych badań, rozwoju i medycyny firmy Pfizer.

Lek, który zamierza wyprodukować firma Pfizer miałby być potencjalną terapią, którą przepisywałoby się przy pierwszych objawach infekcji. Specjaliści przekazują, że dzięki temu można byłoby zapobiec hospitalizacji a nawet intensywnej opieki medycznej. Równocześnie firma informuje, że lek doustny będzie rozwinięciem nowatorskiego projektu leczenia osób obecnie hospitalizowanych z powodu COVID-19 dla których obecnie przeznaczony lek dożylny, będący w fazie badań klinicznych "1b" - podawany będzie jedynie zakwalifikowanym uczestnikom w USA.

Firma Pfizer zaznacza, że obecnie nie ma danych o reakcji ludzkiego organizmu na podanie eksperymentalnego leku, zarówno w formie doustnej, jak i dożylnej. Konieczne są dalsze testy kliniczne oraz, co najważniejsze, testy z udziałem ochotników zakwalifikowanych do testów. Nie wiadomo również obecnie o warunkach w jakich lek doustny będzie testowany. Pfizer poinformował, że testy fazy "1" rozpoczną się w maju 2021 roku, zaś nieoficjalne informacje przekazywane przez ekspertów biorących udział w badaniu wskazują, iż "jeśli lek doustny przejdzie pomyślnie wszystkie restrykcyjne badania powinien pojawić się w obrocie w okolicach jesieni/zimy 2021 roku".

Źródło: Pfizer/tkb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski
25,83 zł
36,90 zł

Siedem spojrzeń na granicę życia i śmierci

Współczesna medycyna coraz skuteczniej przedłuża życie. Czym się kierować przy rozwiązywaniu wynikających stąd dylematów? Jak do tych problemów należy podchodzić od strony etycznej i duchowej? Na co powinna...

Skomentuj artykuł

Pfizer ogłasza: coraz bliżej tabletki przeciwko koronawirusowi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.