Te przepisy na ciasta siostra Anastazja poleca na Boże Narodzenie
- Pamiętam doskonale, jak zapewne każdy z Was, smak wigilijnych i bożonarodzeniowych potraw, zapachy, które wypełniały każdy kąt domu, a przede wszystkim atmosferę radości i wzajemnej bliskości - mówi siostra Anastazja i przypomina tradycyjne przepisy na świąteczne ciasta. To sprawdzone sposoby, odziedziczone po naszych babkach i prababkach. Wśród porad s. Anastazji przepisy na sernik, makowiec czy karpatkę.
1. Pierniczki świąteczne
Składniki:
- 30 dag miodu
- 1 kg mąki (ok.)
- 2 jaja
- 2 żółtka
- 15 dag cukru kryształu
- 15 dag cukru na karmel (1/4 szklanki)
- 10 dag masła
- 10 dag margaryny
- 10 dag smalcu
- 1 łyżeczka sody
- 1 przyprawa do piernika
Wykonanie:
Miód należy zagotować z przyprawą. Dodać gorący do mąki i wymieszać. Po przestygnięciu dodać ubite jaja z cukrem, karmel, sodę i całość dobrze wyrobić. Na końcu dodać stopiony letni tłuszcz. Wyrobić ciasto i pozostawić na noc w lodówce. Schłodzone rozwałkować i wycinać foremką różne kształty pierniczków.
Piec w dobrze nagrzanym piekarniku przez ok. 10 min.
Po upieczeniu każde ciasteczko polukrować.
UWAGA: Pierniczki nabiorą kruchości, jeżeli będziemy je przechowywać w zamkniętym naczyniu (metalowym pudełku lub słoju)
2. Sernik
Składniki:
- 1 1/2 kg sera
- 30 dag margaryny
- 12 jaj
- 40 dag cukru kryształu
- 1 1/2 torebki budyniu waniliowego lub śmietankowego
Wykonanie:
Ser zemleć. Margarynę utrzeć z cukrem i żółtkami na puszystą masę. Stopniowo dodawać ser i budyń w proszku, cały czas ucierając. Ubić pianę z białek, dodać do masy serowej i lekko wymieszać.
Piec przez ok. 60 min w temp. 180 st. C.
3. Rajska szarlotka
Składniki:
- 1 kg jabłek
Wykonanie:
Jabłka obrać i pokroić w plasterki
Składniki polewy bezowo-cynamonowej:
- 1 szklanka cukru kryształu
- 4 białka
- 4 łyżeczki cynamonu
Wykonanie:
Białka ubić z cukrem, dodać cynamon.
Składniki ciasta:
- 2 szklanki mąki pszennej
- 1 szklanka cukru kryształu
- 4 jaja
- 25 dag margaryny
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 cukier waniliowy
Wykonanie:
Ubić białka z cukrem, cukrem waniliowym, dodać żółtka, stopniowo dosypywać mąkę z proszkiem do pieczenia, na końcu wlać roztopioną margarynę. Ciasto należy wylać do wysmarowanej tłuszczem blaszki, na wierzch ułożyć plasterki jabłek i polać polewą bezowo-cynamonową. Piec ok. 40-50 min w temp. 170 st. C.
4. Rolada wiśniowa
Składniki ciasta:
- 4 białka
- 3/4 szklanki cukru kryształu
- 6 żółtek
- 5 łyżek mąki ziemniaczanej
- 5 łyżek mąki pszennej
- 1 łyżka kakao
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
Wykonanie:
Ubić białka z cukrem, dodając żółtka, mąkę, proszek do pieczenia, kakao. Piec ciasto w blaszce na pergaminie w temp. 200-225 st. C przez 8-10 min; ściereczkę posypać cukrem pudrem, wyłożyć ciasto, ściągnąć pergamin, nakryć lekko wilgotną ściereczką i zostawić do ostygnięcia.
Składniki nadzienia rolady:
- 3/4 tabliczki czekolady deserowej
- 1/2 tabliczki czekolady białej
- 1 słoik konfitury z wiśni
- 1 łyżeczka żelatyny
- 1 cukier waniliowy
- 2 łyżki cukru kryształu
- 1/2 l śmietany kremówki
Wykonanie:
Czekoladę zetrzeć na wiórki, wiśnie odsączyć z syropu. Żelatynę rozpuścić w niewielkiej ilości wody, ciasto skropić sokiem z wiśni. Połowę śmietany ubić z 1 łyżką cukru, cukrem waniliowym, dodać żelatynę i rozprowadzić na cieście, na nim ułożyć wiśnie (20 ładniejszych wiśni zostawić do przybrania).
Ciasto zwinąć za pomocą ściereczki. Pozostałą śmietanę ubić z 1 łyżką cukru (można dodać 1 łyżeczkę żelatyny), podzielić na 2 części, jedną częścią posmarować roladę, posypać wiórkami czekoladowymi, drugą częścią udekorować – zrobić gwiazdki szprycą i ozdobić wiśniami.
5. Makowiec
Składniki ciasta:
- 25 dag margaryny
- 7 żółtek
- 1 szklanka słodkiego mleka
- 2-3 łyżki cukru kryształu
- 1 kg mąki
- 7 dag drożdży
- szczypta soli
Wykonanie:
Margarynę utrzeć z żółtkami. W letnim mleku rozpuścić drożdże, z cukrem i odrobiną mąki, odstawić do wyrośnięcia. Do utartego z żółtkami tłuszczu dodać mąkę z solą oraz podrośnięte drożdże. Ciasto krótko wyrabiać ręką. Do zbyt twardego można dodać jeszcze odrobinę mleka. Odstawić do wyrośnięcia.
Nadzienie makowe. Składniki:
- 1/2 kg maku
- 5 białek
- 20 dag cukru kryształu
- 3-4 łyżki miodu
- 10 dag rodzynek
- 5 dag krojonych migdałów
- 10 dag krojonych orzechów
- 10 dag tłuszczu
- 1 olejek migdałowy
- szczypta soli
Wykonanie:
Mak opłukać, zalać wrzącą wodą, gotować ok. 15 min. Odcedzić na gęstym sicie, zemleć 3 razy. Tłuszcz rozpuścić na patelni, dodać mak, cukier, miód, bakalie, sól, olejek migdałowy, wymieszać i smażyć ok. 10 min, lekko ostudzić. Białka ubić, dodać do przestudzonego maku. Jeżeli mak jest za suchy, dodać odrobinę słodkiego mleka.
Wyrośnięte ciasto podzielić na 4 części, każdą rozwałkować, nałożyć nadzienie makowe. Ciasta zwinąć w rulon. Zawinąć w papier, zostawiając miejsce na wyrośnięcie; brzegi papieru założyć pod spód. Przed pieczeniem zawinięte w papier ciasto nakłuć patyczkiem.
Piec 40-45 min w temp. 160-170 st. C.
6. Tort wiśniowy
Składniki ciasta:
- 5 jaj
- 3 szklanki cukru kryształu
- 2 szklanki kefiru
- 2 łyżeczki sody
- sok z 1 cytryny
- 3 łyżeczki kakao
- 4 szklanki mąki pszennej
- odrobina soli
Wykonanie:
Jaja ubić z cukrem i solą. W kefirze rozpuścić sodę. Mąkę wymieszać z kakao. Stopniowo do ubitych jaj dodawać wymieszaną mąkę, kefir z sodą i sok z cytryny. Wymieszać i upiec 2 placki w temp. 180 st. C przez ok. 50 min. Po upieczeniu każdy z nich przekroić na połowę.
Upiec 1 biszkopt jasny i 1 biszkopt ciemny.
Składniki masy:
- 1 l mleka
- 15 łyżek cukru kryształu
- 10 żółtek
- 2 łyżki mąki pszennej
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
- 50 dag masła
- 1 litrowy słoik wiśni drylowanych z nalewki lub syropu
Wykonanie:
Z mleka, żółtek, mąki ziemniaczanej, mąki pszennej i cukru ugotować budyń. Masło utrzeć, stopniowo dodając przestudzony budyń. Na koniec dodać wiśnie. Masę podzielić na 3 części. Ciasto skropić nalewką z wiśni lub spirytusem. Każdą warstwę ciasta przełożyć masą. Wierzch polać polewą i dekoracyjnie przybrać.
7. Biszkopt na zimno
Na początku musimy upiec cienki, jasny biszkopt.
Składniki masy:
- 1 l śmietany kremówki
- 4 galaretki jasne
- 2 galaretki zielone
- 2 galaretki czerwone
- pokrojone orzechy
- rodzynki
- brzoskwinie
- truskawki
- cukier do smaku
Wykonanie:
Ubić 1/2 l śmietany z cukrem. 2 jasne galaretki rozpuścić w 2 szklankach wrzącej wody. Tężejące galaretki dodać do ubitej śmietany i wymieszać. Wylać na biszkopt włożony do foremki, posypać pokrojonymi orzechami, rodzynkami i zalać 2 galaretkami w kolorze zielonym. Ubić 1/2 l śmietany z cukrem i dodać 2 jasne galaretki, przygotowane jak wyżej. Nałożyć owoce (brzoskwinie, truskawki) i zalać 2 galaretkami koloru czerwonego. Pozostawić w chłodnym miejscu do stężenia.
8. Karpatka
Składniki ciasta:
- 1 1/2 szklanki wody
- 1 1/2 szklanki mąki pszennej
- 20 dag margaryny
- 9 jaj
Wykonanie:
Wodę z margaryną zagotować, dodać mąkę i dokładnie roztrzepać trzepaczką. Po przestudzeniu wbijać po 1 jaju i dalej trzepać. Pod koniec ubijać mikserem. Ciasto rozłożyć na 2 blaszki i upiec w temp. 190 st. C przez ok. 20-30 min.
Składniki masy:
- 25 dag masła
- 25 dag cukru pudru
- 1 cukier waniliowy
- 1 szklanka mleka
- 1 budyń waniliowy bez cukru
Wykonanie:
Z mleka i budyniu ugotować budyń. Masło utrzeć z cukrem pudrem, cukrem waniliowym, dodać przestudzony budyń. Wymieszać. Ciasto przełożyć masą, wierzch posypać cukrem pudrem
Więcej przepisów na świąteczne słodkości w książce „Wielka księga ciast Siostry Anastazji”, wydanej nakładem wydawnictwa WAM.
WAM/dm
Skomentuj artykuł