Weterynarz: hipotermia jest śmiertelnie niebezpieczna dla zwierząt. Podczas mrozu trzeba o nie zadbać

Weterynarz: hipotermia jest śmiertelnie niebezpieczna dla zwierząt. Podczas mrozu trzeba o nie zadbać
Fot. Depositphotos.com
PAP / mł

Zwierzętom także grozi hipotermia, jest ona śmiertelnie niebezpieczna. Silne mrozy zagrażają zwierzętom, zwłaszcza tym dziko żyjącym czy na co dzień żyjącym na podwórzach. Lekarz weterynarii Marcin Ratyński z Olsztyna apeluje, by w czasie nadchodzących mrozów zabrać zwierzęta z podwórzy do domów, a tym dziko żyjącym umożliwić schronienie, np. w piwnicach.

Meteorolodzy ostrzegają, że nadchodząca noc będzie bardzo mroźna, temperatura miejscami może spaść do minus 25 stopni C. "Tak niskie wartości temperatury powietrza zagrażają życiu ludzi i zwierząt" - napisało na Twitterze IMGW.

"Żaden pies nie powinien spędzać mroźnej nocy w budzie"

- Budy przed zimą oczywiście powinny być ocieplone, ale tak wielki mróz zagraża zwierzętom, one zdecydowanie powinny być zabrane do cieplejszych pomieszczeń - apeluje weterynarz. Dodaje, że zwłaszcza wiejskie psy, niestety trzymane często na łańcuchach, na nadchodzącą noc powinny być uwolnione i np. zamknięte w oborze, czy stajni z innymi zwierzętami - one wspólnie wydzielają ciepło i wzajemnie się ogrzewają.

DEON.PL POLECA

Niskie temperatury zagrażają też wolno żyjącym kotom. Doktor Ratyński sugeruje, by tej nocy i w kolejne mroźne dni uchylić piwniczne, czy garażowe okienka, by w pomieszczeniach schroniły się koty.

Ubranka dla psów to nie wymysł mody

Zwierzęta domowe, gdy wyprowadzamy je na spacer, także należy ubrać w ubranka - wyjaśnia weterynarz.

- Przy takim mrozie zwierzęta bez ubrania to tak, jakby człowiek wyszedł w lekkiej odzieży na mróz" - powiedział dr Ratyński.

Mrozy będą w Polsce do końca tygodnia.

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jan Świtała

Krew, łzy i czarny humor. Codzienność ratownika medycznego

Podrzucane przed urlopem na oddział babcie, zalany imprezowicz z własną ręką pod pachą i pocięte łby kiboli do zszycia. O tej rzeczywistości politycy wolą nie wspominać, ale...

Skomentuj artykuł

Weterynarz: hipotermia jest śmiertelnie niebezpieczna dla zwierząt. Podczas mrozu trzeba o nie zadbać
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.