Nie wstydź się wstydzić | Dialogi w połowie drogi - odc. II/29 (47)

Nie wstydź się wstydzić | Dialogi w połowie drogi - odc. II/29 (47)
0:00
- 0:00

„Dialogi w połowie drogi” – odcinek 47. Kolejne z Grzywoczowych uczuć niekochanych, to wstyd. Ewa Skrabacz i Wojciech Ziółek SJ starają się pokazać wielką delikatność, z jaką ks. Grzywocz podchodził do ludzkiej intymności i jego nieustanną troskę o to, by tę intymność ochronić przed zniszczeniem lub zdewaluowaniem zarówno w relacjach międzyludzkich, jak i tych człowieka z Bogiem.

Autorzy podcastu mówią między innymi, że:

  • Wstyd nie jest jakimś – nomen omen – wstydliwym defektem, którego trzeba się pozbyć. To bardzo potrzebny strażnik mojej intymności. Nie tylko tej w znaczeniu cielesnym, seksualnym, ale również tej odnoszącej się do sfery psychicznej czy duchowej. Jak wszystko co cenne, jest bardzo delikatny i dlatego trzeba obchodzić się z nim ostrożnie. Wstydu nie trzeba się wstydzić i nigdy nie można go wyśmiewać czy siłowo przełamywać.
  • ile łatwo zrozumieć, że potrzebujemy intymności w sferze cielesnej, to nie zawsze doceniamy potrzebę intymności w sferze psychicznej i w relacjach. A przecież bez intymności nie doświadczalibyśmy relacyjnej bliskości. Na przykład moje wspomnienia czy uczucia nie są dla wszystkich, nie mogę epatować sobą, opowiadając wszystko wszystkim – to byłoby niszczące dla mnie osobiście i dla moich relacji.
  • Równie ważna jest intymność w sferze duchowej. Relacja z Panem Bogiem to coś niezwykle osobistego i intymnego. Nie mogę rozmieniać jej na drobne, opowiadając o niej wszem i wobec, bez zważania na okoliczności. Trzeba – jak mawiał św. Ignacy – „strzec sekretu Króla”.
  • Dobrym przykładem takiej duchowej intymności jest spowiedź: to spotkanie z Bogiem, w czasie którego szczegółowo i ze wstydem wyznaję swoje grzechy, ale robię to w atmosferze wielkiej intymności. I wyznaję je nie po to, by zaspokoić ciekawość spowiednika, lecz po to, by upewnić się, że ze wszystkimi tymi grzechami, wciąż jestem niezmiennie i niezmiernie kochany.

 

Jezuita, uratowany grzesznik; poprzednio duszpasterz akademicki w Opolu i Krakowie, proboszcz we Wrocławiu, prowincjał (2008-2014), a obecnie proboszcz w Tomsku (Rosja, Syberia); inicjator Deon.pl i Modlitwy w Drodze.

Twitter: wziolek_sj

 

Politolog, nauczyciel akademicki, dawca krwi, amatorka biegów długodystansowych, współpracuje z Radiem Doxa, Modlitwą w drodze i Deon.pl.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Wacław Hryniewicz OMI

Życie człowieka wierzącego to ciągły dialog z Bogiemi z innymi ludźmi. Bóg wybrał dialog z człowiekiem jako zbawczą drogę docierania do ludzkiej wolności. Dla chrześcijanina sam Chrystus jest największą inspiracją do kształtowania w sobie postawy...

Skomentuj artykuł

Nie wstydź się wstydzić | Dialogi w połowie drogi - odc. II/29 (47)
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.