Pokochać i ożywić – paschalna droga uczuć niekochanych

Pokochać i ożywić – paschalna droga uczuć niekochanych
0:00
- 0:00

„Dialogi w połowie drogi” – odcinek 49. Z perspektywy paschalnej radości Ewa Skrabacz i Wojciech Ziółek SJ reflektują nad uczuciami niekochanymi, którym ks. Krzysztof Grzywocz poświęcił swój cykl konferencji, a Autorzy podcastu starali się przybliżyć jego sposób patrzenia na takie uczucia i podchodzenia do nich.

W tym odcinku – swoistym podsumowaniu całego cyklu – słyszymy między innymi, że:

  • Choć Wielki Post już za nami, to raz jeszcze wracamy do uczuć niekochanych, by – na ich przykładzie – porozmawiać o zmartwychwstałym Życiu i o całej rzeczywistości, naznaczonej cierpieniem i śmiercią, ale też ożywionej miłością. Dzieląc się swoim podejściem do trudnych uczuć, ks. Krzysztof Grzywocz pokazał przecież, że przejście paschalnej drogi – od śmiertelnego niekochania do ożywiającej miłości – zmienia rzeczywistość. Jak bardzo brakuje takiego podejścia! Jak bardzo brakuje ks. Krzysztofa!
  • Grzywoczowy schemat działania w odniesieniu do uczuć niekochanych zawsze jest ten sam: nie negować, nie tłumić, nie obwiniać się i nie koncentrować się na patologii, ale przyjąć, wyrazić, pokochać. Takie podejście jest nie tylko życiodajne, ale i ożywcze, wskrzeszające. Gdy z miłością podchodzimy do odrzucanych wcześniej uczuć, to zmartwychwstają one w nas, a my wraz z nimi. Jesteśmy zbawieni!
  • Warunkiem koniecznym zmartwychwstania jest śmierć. Uczucia po to są niekochane, by pokochane zaczęły żyć Wszyscy chcielibyśmy cieszyć się zmartwychwstaniem, ale niewielu z nas godzi się na to, by najpierw umrzeć. A przecież tylko to, co umarło, może być wskrzeszone. Jeśli nie ma doświadczenia śmierci, to nie ma radości zmartwychwstania, nie ma życia w pełni.
  • Strona poświęcona życiu i twórczości ks. Krzysztofa Grzywocza (materiały tekstowe, odnośniki do artykułów, materiały audio, wideo, fotografie, wspomnienia, opracowania naukowe): https://kskrzysztofgrzywocz.pl/pl/#page-top

Jezuita, uratowany grzesznik; poprzednio duszpasterz akademicki w Opolu i Krakowie, proboszcz we Wrocławiu, prowincjał (2008-2014), a obecnie proboszcz w Tomsku (Rosja, Syberia); inicjator Deon.pl i Modlitwy w Drodze.

Twitter: wziolek_sj

 

Politolog, nauczyciel akademicki, dawca krwi, amatorka biegów długodystansowych, współpracuje z Radiem Doxa, Modlitwą w drodze i Deon.pl.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Krzysztof Grzywocz
  • Dlaczego wierzący musi znać i cenić swoją wartość?
  • W jaki sposób spowiedź wpływa na nasze relacje z ludźmi?
  • Jak uniknąć toksycznej relacji z kierownikiem duchowym?
  • Jak znajdować sens w cierpieniu?
  • W czym tkwi niebezpieczeństwo posiadania?
  • ...

Skomentuj artykuł

Pokochać i ożywić – paschalna droga uczuć niekochanych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.