Witaj, agresjo! – ‘grzywoczowe’ uczucia niekochane | Podcast Dialogi w połowie drogi - odc. II/28 (46)

Witaj, agresjo! – ‘grzywoczowe’ uczucia niekochane | Podcast Dialogi w połowie drogi - odc. II/28 (46)
0:00
- 0:00

„Dialogi w połowie drogi” – odcinek 46. Ewa Skrabacz i Wojciech Ziółek SJ spotykają się z kolejnym uczuciem, umieszczonym przez ks. Krzysztofa Grzywocza wśród uczuć niekochanych. Tym razem wychodzą naprzeciw agresji.

Wsłuchując się w intuicję ks. Grzywocza, mówią o tym, że:

  • Energia i siła – to jest agresja. Może służyć naszemu rozwojowi, ochronie granic, obronie, a także jest niezbędna do budowania więzi – zarówno ludzkich, jak i tych z Bogiem. Jakkolwiek prowokacyjnie to brzmi, to agresja stwarza związki. Tam, gdzie się pojawia i zostanie dobrze przeżyta, tam rodzi się bliskość. Miłość jest agresywna, ma dużo energii.
  • Agresja brzmi jednak groźnie. Częstą reakcją bywa więc odcięcie się od tego uczucia, zaprzeczanie mu. Innym wyrazem bezradności wobec agresji jest uległość, skutkująca jej eksplozją, a nawet eskalacją. Nie musimy jednak w patologiczny sposób przeżywać tego uczucia.
  • Można źle przeżyć, źle wykorzystać agresję. Stłumiona, zatrzymuje rozwój, wychodzi bokiem i – podobnie jak ta, wyrażona w sposób niszczący – zakłóca więzi. Jak zawsze musimy pytać o cel, sens, znaczenie tego uczucia. Po co się pojawia? Czego jest zwiastunem? Spotkanie z agresją bywa trudne, ale zaproszona do naszych relacji, oswojona, będzie istotnym ich spoiwem.

-------------------

Fragment nagrania ks. Krzysztofa Grzywocza pochodzi z płyty „Kierownictwo duchowe a uczucia niekochane" wydanej przez WAM

Jezuita, uratowany grzesznik; poprzednio duszpasterz akademicki w Opolu i Krakowie, proboszcz we Wrocławiu, prowincjał (2008-2014), a obecnie proboszcz w Tomsku (Rosja, Syberia); inicjator Deon.pl i Modlitwy w Drodze.

Twitter: wziolek_sj

 

Politolog, nauczyciel akademicki, dawca krwi, amatorka biegów długodystansowych, współpracuje z Radiem Doxa, Modlitwą w drodze i Deon.pl.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Wacław Hryniewicz OMI

Życie człowieka wierzącego to ciągły dialog z Bogiemi z innymi ludźmi. Bóg wybrał dialog z człowiekiem jako zbawczą drogę docierania do ludzkiej wolności. Dla chrześcijanina sam Chrystus jest największą inspiracją do kształtowania w sobie postawy...

Skomentuj artykuł

Witaj, agresjo! – ‘grzywoczowe’ uczucia niekochane | Podcast Dialogi w połowie drogi - odc. II/28 (46)
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.