Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 32

Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 32
0:00
- 0:00

Trwa wojna na Ukrainie i nic nie wskazuje, aby miała się zakończyć. Od tego, co się dzieje w jej trakcie, zaczynamy spotkanie. A w 32. odcinku podcastu „Tak myślę” mówimy o raporcie na temat przestępstw rosyjskiej armii, dlaczego nie będzie wizyty papieża Franciszka w Kijowie i co o tym sądzą ukraińscy katolicy, jakie życzenia przekazał papież patriarsze Cyrylowi i co ten życzył Rosjanom, czy wojna zmienia Niemcy. Ponadto mówimy o watykańskiej decyzji dotyczącej kard. Dziwisza, pierwszej zagranicznej wizycie Victora Orbana, a na koniec o poważnym problemie jakim są surogatki.

(0:00) Powitanie

(1:37) - Nie umiem znaleźć sobie miejsca po przeczytaniu raportu Mediazony o gwałtach rosyjskich żołnierzy na ukraińskich kobietach i dziewczynkach. To jest opis piekła - wyznaje Tomasz Terlikowski, omawiając przerażającą zawartość tego dokumentu.

(3:30) Stolica Apostolska już nie rozważa pielgrzymki Franciszka do Kijowa. Dlaczego? Pozytywna informacja jest taka, że nie będzie spotkania papieża z patriarchą Cyrylem.

(6:24) O co proszą papieża ukraińscy katolicy? Wyraził to bp Edward Kawa ze Lwowa zapewniając, że katolicy obu obrządków modlą się i nadal liczą na przyjazd papieża na Ukrainę.

(8:08) Z okazji prawosławnej Wielkanocy papież Franciszek przekazał życzenia patriarsze moskiewskiemu Cyrylowi. Nie było życzeń dla zwierzchników różnych obrządków wschodnich na Ukrainie. A co można wyczytać z przesłania patriarchy Cyryla do Rosjan? To wezwania się jednoczenia się wokół Moskwy, bo wtedy „Rosja będzie niezwyciężona”.

(10:40) Czy wojna zmienia Niemcy, czy prorosyjskie nastawienia berlińskich elit to już przeszłość? To niektóre z wątków rozmowy z Olgą Doleśniak-Harczuk z Instytutu Staszica, publicystką miesięcznika „Nowe państwo” oraz współautorką podcastu „Berlińskie espresso”.

(54:03) Po wielu miesiącach przerwy mamy kolejną watykańską decyzję w sprawie kolejnego polskiego biskupa. Tym razem rzecz dotyczy kard. Stanisława Dziwisza. Decyzja ta jest to dziwna i nieprecyzyjna - ocenia red. Tomasz Terlikowski.

(58:45) Papież przyjął na audiencji węgierskiego premiera Victora Orbana. Była to pierwsza zagraniczna podróż tego polityka po wygranych niedawno kolejnych wyborach parlamentarnych. Do tej pory Orban najpierw podróżował do Polski. Czy coś z tej zmiany wynika? O tym, o sytuacji na Węgrzech i o polityce premiera Orbana w rozmowie z dr. Dominikiem Héjjem (Instytut Europy Środkowej, Polityka Insight, kropka.hu).

(1:31:33) Ukraina jest jednym z centrów procederu określanego jako macierzyństwo zastępcze (w większości krajów europejskich jest on nielegalny). Tu można surogatkę wynająć za 40 tys. do 60 tys. dolarów - dwa razy taniej niż w USA czy Kanadzie. Na Ukrainie działa około 50 klinik reprodukcyjnych, wiele agencji i mnóstwo pośredników. Jakie nowe problemy dokłada do tego wojna?

Doktor filozofii, publicysta Telewizji Republika i felietonista Plusa Minusa, autor wielu książek, a prywatnie mąż i ojciec.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski

Mistyczka ze szczecińskiego bloku 

Gdy Alicja Lenczewska zapisywała swoje dzienniki – Świadectwo i Słowo pouczenia – nie wiedziała, co się z nimi stanie. Dziś pomagają tysiącom ludzi w odnalezieniu drogi do swojego wnętrza i...

Skomentuj artykuł

Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 32
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.