W 28. odcinku podcastu „Tak myślę” Tomasz Terlikowski i jego goście poruszają następujące tematy: wizyta patriarchy Bartłomieja w Polsce, podziały w ukraińskim prawosławiu, ofiarowanie Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi, czy spotkanie patriarchy Cyryla i papieża Franciszka to dobry pomysł, polemika z „klakierami” i „potakiwaczami”, jak to jest być żonatym księdzem, niszczenie świątyń w trakcie wojny na Ukrainie.
Podcast "Tak myślę"
Rosjanie uważają, że Ukraińcy są ich „młodszymi braćmi” mimo że formalnie powinni ich postrzegać jako „starszych braci”. Wierzą w to, że istnieje jeden rosyjski naród, w którym są trzy osobne gałęzie: ukraińska, białoruska i rosyjska – mówi dr Łukasz Adamski, historyk i specjalista od spraw rosyjskich.
31 marca Kościół wspomina męczennicę z początków chrześcijaństwa, świętą Balbinę. Nie mamy zbyt wielu danych historycznych o jej życiu. Nie mamy jednak wątpliwości, co do jej istnienia. O historyczności postaci św. Balbiny świadczy ciągłość kultu, wyrażona m.in. w tym, że jej imię nosił w Rzymie cmentarz i bazylika jej poświęcona.
vaticannews.va/mk
Abp Światosław Szewczuk powiedział, że w tych dniach Ukraina przechodzi swoją Golgotę. Ukraińcy modlą się o pokój, ale zadają sobie jednocześnie pytania o sens tego cierpienia i źródło siły, która pozwala je przetrwać - zauważył zwierzchnik Kościoła grecko-katolickiego.
Rupert został biskupem misyjnym na dzisiejszych terenach Bawarii i Austrii. Dwa opactwa benedyktyńskie, męskie i żeńskie, założone przez niego w Salzburgu, okazały się błogosławieństwem dla Austrii. Promieniowały nauką i duchowością. Były ośrodkami ewangelizacji. Święty starał się dbać o wiernych i księży w swoim obszernym biskupstwie. Wizytował, wzywał do wierności Chrystusowi, napominał księży, by godnie sprawowali swój urząd. Kościół wspomina go 27 marca.
Wierzę, że Bóg przez nasze modlitwy interweniuje w życie świata - stwierdza Tomasz Terlikowski, mówiąc o dokonanym przez papieża Franciszka akcie zawierzenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi. W kilka lat po tym, jak takiego zaweirzenia dokonał papież Jan Paweł II doszło do upadku komunizmu - przypomina publicysta w 27. odcinku podcastu "Tak myślę".
Oto tematy 27. odcinka podcastu Tomasza Terlikowskiego „Tak myślę”: ofiarowanie Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi, ważny apel papieża Franciszka, jak wypadnie nasz sprawdzian z empatii, jak wojna wygląda z bliska, stanowisko niemieckiego episkopatu w sprawie wojny na Ukrainie, czy rozmowy z patriarchą Cyrylem to dobra strategia ekumeniczna, o koncepcji wojny sprawiedliwej, co dzieje się w światowym i polskim prawosławiu, ile odnotowano zgłoszeń osób skrzywdzonych seksualnie w polskim Kościele w ubiegłym roku, na czym polega reforma Kurii Rzymskiej przeprowadzona przez papież Franciszka.
24 marca wspominamy w liturgii świętą Katarzynę szwedzką. Urodziła się około 1330 roku. Była drugą córką św. Brygidy, patronki Europy oraz księcia Ulfa Gudmarssona. Katarzyna prowadziła życie głębokiej modlitwy i umartwienia. Doznała łaski objawień. Św. Katarzyna wzywana jest jako orędowniczka, która chroni przed poronieniami i przedwczesnymi porodami. Wzywana jest też w zagrożeniach powodzią.
Życie człowieka nie zawsze przebiega według tego, co sobie zaplanuje. Ale nie zawsze to znaczy, że jest złe. Przekonał się o tym św. Turybiusz z Mogrovejo i jego 23 marca Kościół wspomina w liturgii.
20 marca wspominamy mężne kobiety, które nie uległy groźbom prześladowców i wiernie głosiły Chrystusa. Najbardziej znaną z grona siedmiu niewiast jest św. Aleksandra.
Wojna wytoczona Ukrainie prze Rosję - rzekomo w obronie prawosławia i wspierana przez cerkiew moskiewską - może doprowadzić do wzrostu znaczenia prawosławia ukraińskiego i do tego, że to do Kijowa wróci centrum życia religijnego ruskiego świata – przewiduje Tomasz Terlikowski, analizując w podcaście „Tak myślę” możliwe następstwa rosyjskiej agresji.
Oto tematy 26. odcinka podcastu Tomasza Terlikowskiego „Tak myślę”: jak o wojnie na Ukrainie wypowiadają się abp Światosław Szewczuk oraz przedstawiciele cerkwi prawosławnej, dlaczego idea „ruskiego świata” jest nie do pogodzenia z chrześcijańską ortodoksją, jak wygląda polityka informacyjna Rosji i Ukrainy, w Polsce trwa wielka akcja pomocy uchodźcom wojennym, reakcje Watykanu na wojnę na Ukrainie, czy polityka wschodnia z czasów Jana XXIII i Pawła VI wróciła w naszych czasach oraz co dzieje się w ukraińskim prawosławiu.
16 marca wspominamy młodego francuskiego jezuitę, który pragnął służyć Chrystusowi w „Nowej Francji”, dzisiejszej Kanadzie i tam oddał życie za wiarę. Gabriel Lalemant urodził się w 1610 roku w Paryżu. Jego ojciec był adwokatem, a wujek, Hieronim Lalemant był jezuitą, misjonarzem w Kanadzie.
Alojzy pochodził z ubogiej, robotniczej rodziny w północnych Włoszech. Był wrażliwy na biedę i działalność charytatywna była ważnym aspektem jego życia duchowego. Cierpiał fizycznie i duchowo, był słabego zdrowia. Doświadczył niezrozumienia i odrzucenia. Wstąpił do franciszkanów, potem miał kontakt z salezjanami, został księdzem diecezjalnym, aż w końcu założył nowe zgromadzenie zakonne. 12 marca wspominamy życie i dokonania św. Alojzego Orione, założyciela zgromadzenia Synów Bożej Opatrzności, potocznie zwanych orionistami.
Za powstrzymanie Putina płacimy wyższą inflacją i wyższymi cenami benzyny. Jeżeli tej ceny nie poniesiemy, nie będziemy mieli ani benzyny, ani wygodnego życia. Będziemy mieli wojnę - mówi dobitnie Tomasz Terlikowski, podejmują polemikę z "realistami", którzy narzekają na koszty związane z pomocą Ukrainie. Publicysta wypowiada się na ten temat w 25. odcinku podcastu "Tak myślę.
To już 25. odcinek podcastu Tomasza Terlikowskiego „Tak myślę”. W dzisiejszych tematach mówimy o tym, jak Ukraińcy bronią się przed rosyjska agresją, czy przyczyn inwazji można upatrywać w próbach ekspansji moskiewskiego prawosławia, jak przedstawia się stanowisko Watykanu w sprawie wojny na Ukrainie, o wstrząsających rosyjskich zbrodniach na ludności cywilnej, o pomocy Kościoła dla ludności Ukrainy, o liście abp. Gądeckiego do patriarchy Cyryla, jak nową putinowską „ewangelię” głosi zwierzchnik cerkwi moskiewskiej, a także o tym jak pomagać mądrze uchodźcom i dlaczego trudno zgodzić się z tymi, którzy chcą, żeby Polska troszczyła się tylko o Polaków.
Imię wspominanego 11 marca w liturgii patrona pochodzi z języka greckiego. Składa się ono z dwóch elementów. Pierwszy to „zdrowy” oraz drugi oznaczający „ducha” bądź „umysł”. Kościół wspomina świętego, który swoim intelektem, jak i postawą duchową w pełni realizuje to, co symbolicznie „zadane” ma w imieniu właśnie. Był człowiekiem wielkiego rozumu. Nadano mu przydomek Sofista (Mędrzec) co w starożytności wskazywało na osobę, która przygotowywała obywateli do życia publicznego. Nauczała retoryki, polityki, filozofii oraz etyki.
Modliła się i pokutowała. Żyła w samotności i ubóstwie. Dane jej było doświadczyć cierpień, jakie znosił Chrystus. Z zapałem misjonarza wzywała współmieszkańców do nawrócenia. Nic sobie nie robiła z tego, że niektórzy uważali ją za obłąkaną. Umarła młodo, nie dożywszy lat 20. Szóstego marca wspominamy św. Różę z Viterbo.
Oto tematy 24. odcinka podcastu „Tak myślę” Tomasza Terlikowskiego:
- trwa wojna, która już zmieniła wszystko i uświadomiła, że żyjemy w zupełnie innym świecie,
- jak na to wyzwanie odpowiada Stolica Apostolska, a jak polski episkopat,
- patriarcha Cyryl niezmiennie wspiera wojnę i Putina, i czy przez swoją postawę pchnie prawosławie na Ukrainie do jedności,
- co znaczy milczenie wobec wojny biskupów niemieckich,
- jak rozstrzygnąć dylemat: czy zabójstwo despoty może być usprawiedliwione
- jak żyć wobec lęku przed wybuchem bomby atomowej.
Trzeciego marca wspominamy świętą amerykankę, która zrozumiała, że bogactwo, pieniądze nie dają szczęścia, nie uchronią przed chorobą i nie zagwarantują życia. Prawdziwie bogaci są ci, którzy potrafią się dzielić dobrami i służyć potrzebującym.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}