27 lutego wspominamy młodego świętego, który jest dowodem na to, że nigdy nie wiemy do czego nam się przydadzą nasze doświadczenia i że zawsze trzeba być wiernym swoim pragnieniom. Przyjrzymy się postaci Franciszka Possentiego, w zakonie pasjonistów Gabriel od Matki Bożej Bolesnej.
Oto tematy 23. odcinka podcastu „Tak myślę” Tomasza Terlikowskiego: reakcje hierarchów kościelnych na rosyjski atak na Ukrainę, jak przedstawia się sytuacja Ukraińców przebywających Polsce, co dzieje się w prawosławiu, list przewodniczącego KEP do biskupów niemieckich, problemy południowej konwencji batystów, rozmowa z przewodniczącym państwowej komisji ds. pedofilii, dlaczego papież Franciszek tak często stosuje motu proprio, komentarz do wypowiedzi pewnego polityka o „farszu z ludzkich zarodków”.
Druga połowa XVI w. to były ciężkie lata dla katolików w Anglii. To czas prześladowań, ukrywania się, ale też lata pięknych świadectw męczenników. 21 lutego wspominamy św. Roberta Southwella SJ, który powrócił z Rzymu na wyspy, wiedząc, że jest to wyprawa w jedną stronę.
Kiedy zdarza się nam nieszczęśliwy wypadek, tragedia osobista czy rodzinna, rzadko patrzymy nań jak na opatrznościowy moment, który nas otwiera na Boże prowadzenie. A tymczasem… Konrad Confalonieri nie myślał o życiu zakonnym i pustelniczym. Ożenił się, był rycerzem, lubił polowania. Punktem zwrotnym dla niego był jednak nieszczęśliwy wypadek, kiedy z braku ostrożności wywołał tragiczny w skutkach pożar. Resztę życia spędził na pokucie i ascezie. Św. Konrada z Piacenzy wspominamy w liturgii 19 lutego.
W 22. odcinku podcastu „Tak myślę” Tomasza Terlikowskiego autor i jego goście poruszają m.in. tematy związane z listem przewodniczącego episkopatu Polski do biskupów katolickich i prawosławnych Ukrainy i z apelem patriarchy Bartłomieja o pokój za naszą wschodnią granicą. W tym odcinku także o łódzkim spotkaniu przedstawicieli różnych wyznań chrześcijańskich, o liście polskich teologów w obronie Benedykta XVI, o tym, co dalej niemiecką Drogą Synodalną, o budzącej kontrowersje sprawie argentyńskiego biskupa i o książce, która przywraca nadzieję.
Deon.pl
- To spotkanie było taką próbą zbliżenia się do siebie przez uniżenie, przez bycie na kolanach, przez bycie w pokucie - mówi Karol Sobczyk ze wspólnoty Głos Na Pustyni o zakończonym niedawno w Łodzi spotkaniu ekumenicznym w udziałem przedstawicieli różnych wyznań i środowisk chrześcijańskich. Łódzkie spotkanie jest jednym z tematów 22. odcinka podcastu Tomasza Terlikowskiego "Tak myślę".
W 21. odcinku podcastu „Tak myślę” Tomasza Terlikowskiego autor i jego goście zajmują się m.in. odpowiedzią Benedykta XVI na zarzuty komisji badającej nadużycia w archidiecezji monachijskiej, sprawą ks. Daniela Galusa, nauczaniem Pisma Świętego na temat miejsca zwierząt w świecie, przejściem kolejnego anglikańskiego biskupa na katolicyzm, działaniami Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej w Afryce, czy skutkami zaawansowanych badań ludzkich zarodków.
Deon.pl
- Przypadek ks. Daniela Galusa z Czatachowej uświadamia nam po raz kolejny, jak bardzo kontroli instytucjonalnej potrzebuje każda rzeczywistość w Kościele - podkreśla red. Tomasz Terlikowski. Decyzja watykańskiej Kongregacji ds. Duchowieństwa o wysłaniu ks. Galusa na półroczny okres przemyśleń jest jednym z tematów 21. odcinka podcastu "Tak myślę".
Polscy dominikanie zawarli ugody z ofiarami zakonnika Pawła M. - informuje Tomasz Terlikowski w najnowszym 20. Odcinku podcastu „Tak myślę”. Ugody podpisał ustępujący prowincjał o. Paweł Kozacki OP za zgodą rady prowincjalnej.
W 20. odcinku podcastu „Tak myślę” Tomasza Terlikowskiego autor i jego goście poruszają tematy dotyczące: wniosków z raportu o nadużyciach seksualnych w archidiecezji monachijskiej oraz debaty we Włoszech i Hiszpanii o powołaniu niezależnych komisji do zbadania przypadków wykorzystywani seksualnego w tamtejszych Kościołach, obaw Władimira Putina w związku ze zmianami zachodzącymi na Ukrainie, katolickiej perspektywy w patrzeniu na problem wojny, braku poważnego podejścia w Polsce do polityki migracyjnej, wyboru nowego prowincjała dominikanów w Polsce, potrzeb i wyzwań stojących przed duszpasterstwami akademickimi oraz podtrzymania przez prezydenta USA Joe Bidena poparcia dla aborcji.
Deon.pl
Na czym polega duszpasterskie towarzyszenie osobom homoseksualnym? Na ten temat z o. Witem Chlondowskim OFM Tomasz Terlikowski rozmawia w podcaście "Tak myślę".
19. odcinek podcastu „Tak myślę” Tomasza Terlikowskiego poświęcony jest jednemu tematowi: duszpasterstwu osób homoseksualnych.
W trwającymi Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan Tomasz Terlikowski stawia pytania o to, co naszej wierze może dać spojrzenie na inny sposób przezywania wiary przez przedstawicieli innych wspólnot chrześcijańskich, a także jaki punkt odniesienia dla naszych relacji z Bogiem mogłoby stanowić postrzeganie Boga przez wyznawców judaizmu i islamu. To jeden z tematów 18. odcinka podcastu Tomasza Terlikowskiego „Tak myślę”.
Oto tematy 18. odcinka podcastu „Tak myślę” Tomasza Terlikowskiego: refleksje w trakcie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, nowy biskup Ordynariatu Polowego, zatrzymanie i zarzuty dla księdza w związku z fałszowaniem zaświadczeń o szczepieniach, chrześcijanie najbardziej prześladowaną grupą religijną na świecie, kolejny skandal w związku ze sprawą o wykorzystywanie seksualne, powstanie komisji badających przypadki wykorzystania seksualnego w Portugalii i Hiszpanii, jak ewangelizować za pomocą obrazu, ksenotransplantacja i przeszczep serca świni do organizmu człowieka.
Jakie są długofalowe skutki wykorzystania seksualnego w życiu wykorzystanych dzieci? Czy można mówić o tym, że dziecko dobrowolnie podejmuje współżycie ze sprawcą? Z dr Bogdanem Stelmachem, seksuologiem, w podkaście „Tak myślę” rozmawia Tomasz Terlikowski.
Klerykalizm, choć nadal ma się nieźle w myśleniu ludzi Kościoła, umiera na naszych oczach jako znaczący faktor społeczny – podkreśla Tomasz Terlikowski w najnowszym 17. odcinku podcastu „Tak myślę”.
Oto tematy 17. odcinka podcastu „Tak myślę” Tomasza Terlikowskiego: skandaliczny styl odpowiedzi diecezji bielsko-żywieckiej na pozew osoby pokrzywdzonej; czy polski Kościół stracił autorytet; Polski Ład a katolicka nauka społeczna; radykalna zmiana nadchodzi w Kościele; co nowego w kodeksie karnym Kościoła katolickiego; zakaz rozdawania komunii przez osoby niezaszczepione.
‘Mamma Rosa’, jak ją nazywano była zwyczajną kobietą: żoną, matką i babcią. Zaangażowała się w życie swojej parafii. Miała dziewięcioro swoich dzieci i piątkę przybranych. Wstąpiła do Trzeciego Zakonu św. Franciszka. Była kobietą wielkiej wiary i uczynków miłosierdzia, chętnie wspomagała ubogich, odwiedzała chorych. W małżeństwie przeżyła 44 lata. 8 stycznia Kościół wspomina błogosławioną Eurozję Barban.
Deon.pl
„Zranienie kobiety to znieważenie Boga” – do tych słów papieża Franciszka odwołuje się Tomasz Terlikowski w 16. odcinku podcastu „Tak myślę”.
W 16. odcinku podcastu „Tak myślę” Tomasz Terlikowski i jego goście mówią o laicyzacji Polaków, przemocy wobec kobiet, filmach powstałych w 2021 r., ekspansji rosyjskiego prawosławia, przyszłości religii okiem ateisty i o zmarłym abp. Desmondzie Tutu.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}