W 35. odcinku podcastu „Tak myślę” Tomasz Terlikowski m.in. rozmawia z Pauliną Guzik na temat jej filmu „Szklany Dom” o tym, co Jan Paweł II zrobił w sprawie walki z pedofilią w Kościele. A ponadto w tym odcinku przesłaniu papieża na Dzień Migranta i Uchodźcy, czy w Polsce potrafimy przyjmować innych, Franciszek odwiedzi Kanadę i spotka się z przedstawicielami Pierwszych Narodów tego kraju, Watykan przyznaje, że Ukraina ma prawo do obrony, rozmowa z prof. Aleksandrem Bańką, o relacjach katolików i anglikanów, po aresztowaniu przez chińskie władze kard. Zena, jak ograniczyć promocje alkoholu, w USA może dojść do uchylenia wyroku Roe vs Wade, który zalegalizował aborcję, a na koniec o sytuacji w świecie prawosławia.
Ewangelie bardzo krótko i w nielicznych epizodach opisują spotkania Jezusa z uczniami po Zmartwychwstaniu. Na opowieść o kilku ostatnich dniach życia Jezusa poświęcają nieproporcjonalnie dużo miejsca. Ale mimo to opisy spotkań wielkanocnych są dla nas okazją, aby przekonać się, że Jezus prawdziwie żyje.
www.santiebeati.it
Bernardyn był franciszkaninem, zwolennikiem obserwancji, stylu życia w pierwotnym duchu założyciela, św. Franciszka z Asyżu. Był kaznodzieją przyciągającym tłumy na place włoskich miast, bo kościoły nie były w stanie ich pomieścić. Niestrudzenie szerzył nabożeństwo do imienia Jezus. Kościół wspomina św. Bernardyna ze Sieny 20 maja.
Wielkanoc to pierwsze i najważniejsze święto dla chrześcijan. Gdyby Pan nie zmartwychwstał, ‘daremna byłaby nasza wiara’, jak powie św. Paweł. I choć krzyż, smutek i łzy są bardziej 'namacalne', to możliwe jest przeżycie radości ‘pustego grobu’. Spróbuj i posłuchaj!
19 maja Kościół wspomina świętego papieża, Celestyna V. Zapewne byłby bardzo mało znaną postacią, gdyby nie zaskakujący fakt, że w naszych czasach, po ponad siedmiuset latach, papież Benedykt XVI postanowił abdykować i przestał być papieżem. Papież Celestyn V uczynił to w roku 1294.
Daj się ponieść wyobraźni, wejdź i przeżywaj Wielkanoc razem z Maryją, Marią Magdaleną i innymi uczniami. Mini opowieści, na każdy dzień tego okresu, mogą być dla ciebie okazją do osobistego przeżycia spotkania ze Zmartwychwstałym. Daj sobie szansę i nie rezygnuj.
18 maja Kościół wspomina św. Stanisława Papczyńskiego. Już jako dziecko zdradzał ukierunkowanie na sprawy duchowe. Sporządzał ‘ołtarzyki’, organizował procesje na wzór kościelnych. Od młodości miał wielkie nabożeństwo do Bożej Opatrzności, do Męki Pańskiej, do Najświętszego Sakramentu, czy do Najświętszej Maryi Panny.
Opowieści ‘On żyje!’ to okazja do lepszego przeżycia Wielkanocy, to zachęta do poszerzenia wyobraźni ducha. Co się wtedy zdarzyło? Jak się stało? Co przeżywali wszyscy uczestnicy tych wydarzeń? Jaki to może mieć związek ze mną? Poszerz swoją duchową wyobraźnię i zobacz!
Już jesteśmy po połowie 50-cio dniowego Okresu Wielkanocy. To dla nas jeden dzień święta. Posłuchaj tej propozycji na czas wielkanocny. To dobry pomysł, by lepiej go wykorzystać. Poszerz swoją wyobraźnię duchową.
Przeżywaliśmy intensywnie okres Wielkiego Postu. Podejmowaliśmy wiele praktyk, zarówno pokutnych, ku nawróceniu, jak i takich działań, które miały nam pomóc odkryć jakąś nową drogę do Boga. Przygotowywaliśmy się do dobrego przeżycia Świąt Wielkanocnych przez intensywne wydarzenia Triduum Paschalnego i… Teraz jest czas na doświadczenie spotkania ze Zmartwychwstałym. Bądź, jak uczniowie!
Opowieści wielkanocne ‘On żyje!’ to możliwość lepszego przeżycia Wielkanocy. Daj się ponieść wyobraźni ducha, przeżywaj całym sobą ten czas razem z Maryją, Marią Magdaleną i innymi uczniami. Opowieści wielkanocne to pięćdziesiąt mini historii, które mogą się stać narzędziem i okazją do osobistego spotkania ze Zmartwychwstałym. Spróbuj i nie ustawaj!
Był uczniem Chrystusa i towarzyszył Mu od początku, od chrztu Janowego do Wniebowstąpienia. Został dobrany do grona dwunastu apostołów w miejsce Judasza Iskarioty. Był pierwszym z tych, którym udzielono władzy apostolskiej przez nałożenie rąk i od niego rozpoczyna się tak zwana sukcesja apostolska. 14 maja Kościół wspomina św. Macieja, apostoła.
Oto tematy 34. odcinka podcastu Tomasza Terlikowskiego „Tak myślę”: odpowiedź papieża w sprawie duszpasterstwa osób LGBT, w Watykanie trwa proces kardynała Becciu i jego współpracowników, komentarze wokół wywiadów, jakich udzielili kard. Zuppi i kard. Koch, kolejne prowojenne wypowiedzi patriarchy Cyryla, rozmowa o postawie Watykanu w sprawie wojny na Ukrainie, kolejny skandal seksualny w udziałem księdza w Chile, zawieszenie procesu beatyfikacyjnego założyciela ruchu szensztackiego, bez święceń kapłańskich w diecezji olsztyńskiej, rozmowa o ordynacji kobiet na prezbiterki w Kościele ewangelicko-augsburskim, akcja patriarchatu Konstantynopola, aby uregulować status kolejnej cerkwi.
Na opisy kilku ostatnich dni życia Jezusa Ewangelie poświęcają nieproporcjonalnie dużo miejsca, a opisy spotkań wielkanocnych zdają się być krótkie i nieliczne. Obrazy męki, cierpienia, bólu bardziej angażują nas emocjonalnie. Dlatego trzeba poszerzyć wyobraźnię, by pomagała nam ona w spotkaniach ze zmartwychwstałym Jezusem.
Wielkanoc to pierwsze i najważniejsze święto dla chrześcijan. Gdyby Pan nie zmartwychwstał, ‘daremna byłaby nasza wiara’ - tak powiedział św. Paweł. Choć krzyż, smutek i łzy zdają się być bardziej namacalne niż radość ‘pustego grobu’, to jednak czas wielkanocny jest nam dany, by spotykać Zmartwychwstałego. Poczuj się, jak uczniowie w Wieczerniku.
Wspominany 12 maja święty jest mało znany w Kościele zachodnim. Był patriarchą Konstantynopola, dbającym o zachowanie kultu świętych obrazów. Dbał o piękno i godność liturgii. Chciał, jak Jonasz być wrzucony w morze prześladowań obrazoburczych, by uratować prawdziwą wiarę w Kościele. To historia św. Germana.
Zwykle przeżywamy intensywnie okres Wielkiego Postu. Podejmujemy wiele praktyk, zarówno pokutnych, ku nawróceniu, jak i takich działań, które mają nam pomóc odkryć jakąś nową drogę do Boga. Przygotowujemy się do dobrego przeżycia Świąt Wielkanocnych przez intensywne wydarzenia Triduum Paschalnego i… No właśnie, czas wielkanocny powinien być nie mniej intensywny. Posłuchaj opowieści i wyjdź na spotkanie Zmartwychwstałego.
Opowieści ‘On żyje!’ to okazja do lepszego przeżycia Wielkanocy, to zachęta do poszerzenia wyobraźni ducha. Co się wtedy zdarzyło? Jak się stało? Co przeżywali wszyscy uczestnicy tych wydarzeń? Jaki to może mieć związek ze mną? I jak mogę sam przeżyć ten czas, by spotkać Zmartwychwstałego?
Opowieści ‘On żyje!’ to możliwość lepszego przeżycia Wielkanocy. Daj się ponieść wyobraźni ducha, przeżywaj całym sobą ten czas razem z Maryją, Marią Magdaleną i innymi uczniami. Opowieści wielkanocne to mini historie, które mogą się stać narzędziem i okazją do osobistego spotkania ze Zmartwychwstałym. Spróbuj i nie rezygnuj.
Wspominany 9 maja św. Pachomiusz choć żył w starożytności, to wywarł ogromny wpływ na życie zakonne w Kościele. Jego reguła stała się prawzorem wielu reguł zakonnych w kościele zachodnim. Łączyła życie pustelnicze z zakonnym, tworząc ‘zespoły mnisze’. Bardziej akcentowała życie radami ewangelicznymi niż ascetyzm, promowała raczej umiar niż wszelkiego rodzaju przesadę.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}