Sława jej męczeństwa razem z tysiącami towarzyszek była bardzo wielka i przez całe wieki kształtowała duchowość i pobożność ludu chrześcijańskiego. O jej życiu i przelaniu krwi za Chrystusa wiemy w zasadzie tylko z legend i historii, które wydają się być zbyt fantastyczne, żeby były prawdziwe. Mimo to, trudno jest nie zwrócić uwagi na fakt, że o istnieniu i męczeństwie św. Urszuli wraz z towarzyszkami świadczą: ciągłość kultu od IV wieku, kościoły i kaplice w miejscu męczeńskiej śmierci i rozsiane po świecie, wspomnienia w średniowiecznych księgach liturgicznych, rozliczne dzieła artystyczne na ścianach kościołów i płótnach. W liturgii jest wspominana 21 października.
Deon.pl
W 56. odcinku podcastu "Tak myślę" Tomasz Terlikowski chwali abpa Marka Jędraszewskiego, kontynuuje polemikę o egzorcyzmowaniu kotów oraz rozmawia m.in. o nowej książce Michela Houellebecqa. Ponadto komentarze do terrorystycznych ataków Władimira Putina na ukraińskie miasta, do kolejnych proputinowskich wezwań patriarchy Cyryla oraz do sytuacji, w jakiej znalazła się promoskiewska Cerkiew w Estonii, a także przedstawienie sylwetek laureatów Nagrody Nobla – Alesia Bialackiego i Annie Ernaux.
Deon.pl
Zapraszamy na 55. odcinek podcastu Tomasza Terlikowskiego „Tak myślę”. Oto dzisiejsze tematy: papieski apel do Władimira Putina, Rosja nadal gra religią, jaka wizja stoi za myśleniem politycznym i geopolitycznym Viktora Orbana, nie żyje Jerzy Urban, komisja wychowania katolickiego odpowiada na kryzys katechezy, rozmowa o synu rabina – obrońcy chrześcijaństwa oraz wybory prezydencie w Brazylii i ich wymiar religijny.
Deon.pl
Zapraszamy na 54. odcinek podcastu Tomasza Terlikowskiego „Tak myślę”. A oto tematy tego odcinka: dominikanin Paweł M. usłyszał wyrok w sprawie karnej, a co z tego wynika dla Kościoła, wyjaśnia ks. Piotr Studnicki; o co chodzi w akcji „deukrainizacji Polski”; patriarcha Cyryl pogrąża się coraz bardziej w plemiennej religii wojny; dlaczego kard. Parolin spotkał się z putinowskim ministrem; Kościół potępia groźby użycia broni jądrowej, jak zmienia się pojęcie wojny sprawiedliwej; poezja i film – propozycje kulturalne.
Deon.pl
Dlaczego kultura sekretu nie sprawdza się w Kościele i dlaczego o publicznych wypowiedziach duchownych trzeba także publicznie dyskutować – to jeden z tematów 53. odcinka podcastu Tomasza Terlikowskiego „Tak myślę”. A poza tym podsumowanie papieskiej wizyty w Kazachstanie, powrót do doktryny wojny sprawiedliwej w wydaniu Franciszka, publiczne pojawienie się abp. Leszka Sławoja Głódzia, jaka jest wiara króla Wielkiej Brytanii Karola III, czy potrzebujemy rytuałów, czy katolicy mogą korzystać z dorobku duchowości ewangelikalnej oraz wspomnienie prof. Mieczysława Gogacza.
Deon.pl
Oto zarys tematów 52. odcinka podcastu Tomasza Terlikowskiego „Tak myślę”: śmierć królowej Elżbiety II, jak w monarchii brytyjskiej funkcjonuje Kościół Anglii, sądy wracają do spraw nadużyć seksualnych w polskim Kościele, czy dojdzie do bankructw polskich diecezji, spór państwowej komisji ds. pedofilii z prokuraturą w sprawie odpowiedzialności biskupów, łotewska Cerkiew niezależna od Moskwy, do czego zmierzają postulaty niemieckiej drogi synodalnej, kontrowersje wokół znanego polskiego salezjanina.
Deon.pl
Jak powinniśmy podchodzić do objawień prywatnych? Czy katolik ma obowiązek je uznawać? Czy możemy interpretować objawienia zapisane językiem charakterystycznym dla danej epoki czy należy je traktować literalnie? Czy wezwania do nieposłuszeństwa Kościołowi dyskwalifikują objawienie? Czy głosy dusz czyśćcowych albo słyszane podczas egzorcyzmów można uznawać za uzupełnienie naszej wiary? Takie wątki pojawiają się w rozmowie Tomasza Terlikowskiego z ks. prof. Przemysławem Artemiukiem.
Deon.pl
Donald Tusk zapowiedział, że tylko zwolennicy aborcji mogą startować w wyborach z list Platformy Obywatelskiej – co wynika z tej deklaracji? W 51. odcinku podcastu Tomasza Terlikowskiego „Tak myślę” mowa będzie także o zapowiedzianym przez polski rząd wystąpieniu o reparacje wojenne od Niemiec, o liście o. Marcina Mogielskiego OP do kurii w Szczecinie oraz o obecnej sytuacji na polskiej scenie politycznej. Ponadto: papież Jan Paweł I nowym błogosławionym Kościoła katolickiego, zmiany w Zakonie Maltańskim, patriarcha Cyryl przekonuje, że Bóg jest po stronie Rosji, pojawił się projekt przepisów zrywający związki cerkwi łotewskiej z Moskwą, czym są objawienia prywatne w Kościele i czy dziadkowie mają mieć prawa do wnuków po zmarłym synu.
Była rzeczywiście matką ubogich, bez względu na rasę i wyznawaną religię. Szła tam, gdzie nikt inny nie miał odwagi pójść, na peryferie, do najbardziej opuszczonych. Służyła Jezusowi wśród ubogich, odsuniętych na margines i umierających. Poświęciła im całe swoje życie. 5 września Kościół wspomina w liturgii św. Matkę Teresę z Kalkuty, Misjonarkę Miłości.
Deon.pl
Odsetek dorosłych określających się jako wierzący spadł w Polsce z 94 proc. do 84 proc., a praktykujących z 70 proc. do 42 proc. Dlaczego tak się dzieje – o tym w dzisiejszym podcaście. Inne tematy jubileuszowego 50. odcinka to: wnioski z ogólnopolskiej syntezy prac synodalnych; kolejna wypowiedz papieża w sprawie wojny na Ukrainie i Rosji; także o Rosji opowiada ks. Kazimierz Sowa; czy w Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej dzieje się coś dobrego; Magdalena Rigamonti opowiada o okrucieństwach wojny; o czym red. Terlikowski rozmawiał podczas imprezy organizowanej przez Rafała Trzaskowskiego.
Deon.pl
- Jest mnóstwo ludzi, którzy uważają ekologię za wrogą chrześcijaństwu. Wrogą czyli służącą interesom nie naszym, nie kościelnym, nie katolickim. Taką niestety mamy sytuację. Możemy argumentować, że Pan Bóg, który stworzył świat i powierzył go nam chce, byśmy byli tutaj dobrymi gospodarzami – mówi o. dr Stanisław Jaromi OFMConv, który był gościem Tomasza Terlikowskiego w podcaście "Tak myślę".
Deon.pl
W kolejnym, 49. odcinku podcastu „Tak myślę” Tomasz Terlikowski porusza następujące tematy: czy piekło istnieje i czy przesadne akcentowanie tego tematu nie jest niebezpieczne dla wiary i ewangelizacji, kilka słów o prywatnych objawieniach, Kard. Marc Ouellet oskarżony o nadużycia seksualne, które on sam odrzuca, rozmowa z prof. Krzysztofem Krajewskim-Siudą o piekle, niebie, religijności lękowej i o tym, czy w Kościele nie grozi rzeczywistość sekty, pierwsze i mądre oświadczenie bpa ws. Odry, skandale finansowe w Kościele, zamach terrorystyczny na córkę czołowego ideologa Kremla Aleksandra Dugina, ofiarą miał być prawdopodobnie sam Dugin, pytanie o to, czy tego typu akt terroru może być usprawiedliwiony moralnie, rozmowa z Bartłomiejem Radziejewskim o tym, kiedy może zakończyć się wojna na Ukrainie, syntetyczne myszy i etyczne dylematy z nimi związane.
Był wizjonerem i jest uważany jest za twórcę powszechnego, dostępnego dla wszystkich szkolnictwa. Założył zakon, pijarów, którego charyzmatem jest prowadzenie szkół. Józef Kalasancjusz dbał, aby jego współbracia na niwie edukacyjnej działali profesjonalnie i z zaangażowaniem. To miała być ich droga do świętości. I dlatego, oprócz zwykłych dla zakonników ślubów ubóstwa, posłuszeństwa i czystości, składali też specjalny ślub bezinteresownej troski o nauczanie i wychowanie dzieci i młodzieży. 25 sierpnia Kościół wspomina św. Józefa Kalasancjusza, założyciela pijarów.
Deon.pl
Czy wokół chińskich dążeń do przejęcia Tajwanu może wybuchnąć kolejna wojna światowa – to jeden z wątków poruszanych w 48. odcinku podcastu Tomasza Terlikowskiego „Tak myślę”. A oto pozostałe tematy dzisiejszego wydania: katastrofa ekologiczna na Odrze, chrześcijanie a ekologia, czy rzeczywiście osoby oskarżony o przestępstwa seksualne nie mają żadnej możliwości obrony, słów kilka o zaskakującym nauczaniu ks. Dominika Chmielewskiego oraz mocna deklaracja Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego Ameryki poświęcona Pierwszym Narodom Ameryki.
Deon.pl
- Perspektywa Ewangelii i życia Chrystusa pokazuje, że cierpienie nie jest ostatnim słowem. Ono jest strasznym słowem, strasznie bolesnym i wstrząsającym, a jednocześnie nie jest ostatnim i jest jeszcze coś więcej. I zgadzam się, że trudno jest w to uwierzyć - przyznaje o. Roman Bielecki OP, który był gościem Tomasza Terlikowskiego w podcaście "Tak myślę".
Deon.pl
Dlaczego złe rzeczy zdarzają się dobrym ludziom – to temat rozmowy z dominikaninem o. Romanem Bieleckim, a pretekstem do niej stała się tragedia polskich pielgrzymów w Chorwacji. A oto inne tematy 47. odcinka podcastu Tomasza Terlikowskiego „Tak myślę”: polemika z antykatolickim i antyklerykalnym wpisem prof. Jana Hartmana, kiedy papież odwiedzi Ukrainę, o spotkaniu Franciszka z przedstawicielem Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, nowy błogosławiony Kościoła grekokatolickiego, biskup świdnicki oskarżony o molestowanie seksualne, rozmowa z szefem państwowej komisji ds. pedofilii prof. Błażejem Kmieciakiem, echa spotkania przedstawicieli wspólnoty anglikańskiej.
Deon.pl
Czy „droga synodalna” może doprowadzić do schizmy w Niemczech? - Wezwanie do schizmy musiałoby pochodzić spoza Niemiec – czyli z Watykanu. Watykan musiałby stwierdzić, że to, co zrobiła „droga synodalna”, to jest wyłączenie się z unii kościelnej – ocenia dr Sebastian Duda. W jego opinii niemieccy katolicy schizmy nie chcą.
Deon.pl
W 46. odcinku podcastu Tomasza Terlikowskiego „Tak myślę” omawiane są następujące tematy: Państwowa Komisja ds. Pedofilii opublikowała kolejny raport: co w nim było i komu stawia zarzuty raport Komisji, podsumowanie papieskiej pielgrzymki do Kanady i jego słowa o kontrowersyjnej doktrynie odkrycia, rozmowa z o. Maciejem Biskupem o problemie prośby o przebaczenie za grzechy przeszłości, wypowiedź papieża Franciszka dotycząca antykoncepcji, oświadczenie Watykanu ws. niemieckiej drogi synodalnej, rozmowa z dr. Sebastianem Dudą o tym, skąd decyzja Watykanu o przywołanie Niemców do porządku, wojna na Ukrainie: papież nie rozumie tej wojny i nie widzi, że to Rosja jest imperium kolonialnym, zbrodnie rosyjskich żołnierzy na ukraińskich jeńcach z użyciem nielegalnej broni.
Piotr Faber pochodził z południowej Francji, z ubogiej, wiejskiej rodziny. Był bardzo zdolny, miał znakomitą pamięć i rozpoczął studia na paryskiej Sorbonie. Jako jedyny miał święcenia kapłańskie, gdy pierwsi jezuici składali swoje śluby w Paryżu, w roku 1534. Potem przemierzył Europę wzdłuż i wszerz. Gdy umierał miał tylko 40 lat. Kościół wspomina go w liturgii 2 sierpnia.
Piotr był znakomitym kaznodzieją. Przystępnie wyjaśniał prawdy wiary. Bronił dobrych obyczajów. Walczył z herezjami. Zdolność przemawiania do serc słuchaczy zjednała mu przydomek ‘Chryzolog’, co oznacza ‘Złotousty’, bo rzeczywiście jego słowa miały bezcenną wartość. Czcimy go jako ojca Kościoła. Należy też do grona doktorów Kościoła. Wspominamy go w liturgii 30 lipca.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}