Deon.pl
To już 70. odcinek podcastu „Tak myślę” Tomasza Terlikowskiego. Jakie tematy zostały poruszone tym razem? Coraz mniej ludzi uczestniczy w obrzędach religijnych; nie żyje kard. George Pell; o tym, jak zarzuty o ukrywanie spraw dotyczących nadużyć wobec małoletnich mogą wymuszać pisanie historii Kościoła w Polsce na nowo, Tomasz Terlikowski porozmawia z Tomaszem Krzyżakiem, redaktorem „Rzeczypospolitej”; wezwanie do przezwyciężenia obecnej w prawosławiu herezji etnofiletyzmu; wnioski z opublikowanego przez Open Doors raportu nt. prześladowania chrześcijan; rozmowa z Leszkiem Osieczko z organizacji Open Doors o tym, co zmienia się w kwestii prześladowania chrześcijan; propozycja lektury.
Druga połowa XVI wieku to okres wielu wojen religijnych. Protestantyzm był narzucany odgórnie, jak w Anglii, albo był to ruch oddolny, nieuporządkowany, jak we Francji. Doprowadził jednak do wielu masakr i zabójstw oraz długotrwałych wojen, które toczyły się na lądzie i na morzach. 19 stycznia wspominamy kilkudziesięciu męczenników jezuickich, którzy oddali życie za wiarę w Chrystusa i wierność Kościołowi. To historia przede wszystkim błogosławionego ojca Ignacego de Azevedo i 39 towarzyszy, jezuitów, którzy zginęli przy Wyspach Kanaryjskich, napadnięci przez francuskich hugenotów.
Urodziła się w królewskiej rodzinie na Węgrzech. Jej dziadek ze strony matki był cesarzem bizantyjskim. Rodzice ofiarowali ją Bogu jako wotum wdzięczności za ocalenie kraju przed najazdem Tatarów. Pochodziła ze świętej rodziny. Jej dwie rodzone siostry Kinga i Jolenta przybyły do Polski i zostały wyniesione na ołtarze, podobnie jak ciotka, błogosławiona Salomea. Była jedną z pierwszych stygmatyczek chrześcijaństwa. 18 stycznia Kościół wspomina św. Małgorzatę Węgierską.
Św. Paweł z Teb urodził się w Egipcie, w starożytnej stolicy faraonów, ale kiedy przychodził na świat była to już tylko mała wioska. Był starannie wychowany i wykształcony. Trochę przez opatrznościowy przypadek stał się pierwszym pustelnikiem chrześcijaństwa. Przeżył w samotności na pustkowiu około 90 lat. Dożył sędziwego wieku lat 113. 15 stycznia w liturgii Kościoła wspominamy św. Pawła z Teb, pustelnika.
Zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka podcastu "Tak myślę". Tomasz Terlikowski poruszy takie tematy jak: przemówienie Franciszka nt. trzeciej wojny światowej; papieski apel o modlitwę za matki ukraińskich i rosyjskich żołnierzy. Posłuchamy także rozmowy z dr Sebastianem Dudą nt. papieskiej homilii podczas pogrzebu Benedykta XVI i komentarza dotyczącego konfliktu Franciszka z byłym sekretarzem zmarłego papieża. Abp Wolfgang Haas odwołał mszę dla parlamentarzystów Liechtensteinu; rozmowa z ks. prof. Przemysławem Artemiukiem o teologii Benedykta XVI – o tym także usłyszymy w podcaście. Redaktor Terlikowski na koniec wyjaśni swój spór z ministrem Czarnkiem.
Była szóstym z dwanaściorga dzieci średniozamożnej rodziny szlacheckiej we Francji. Założyła nowe żeńskie, nieklauzurowe zgromadzenie zakonne o charakterze apostolskim, co było wówczas nowością w Kościele. Działała w Kanadzie i jest pierwszą kanonizowaną kobietą tamtejszego kościoła. 12 stycznia Kościół wspomina św. Małgorzatę Bourgeoys.
Teodozjusz chciał wieść życie poświęcone Bogu. Został pustelnikiem, ale szybko zgromadzili się wokół niego uczniowie. Założył wiele monasterów. Nazywany był ‘cenobiarchą’, czyli ‘ojcem wielu klasztorów’. Pochodził z Kapadocji w Azji Mniejszej, gdzie w tamtym czasie wspólnota chrześcijańska tętniła życiem i obrodziła w wielu świętych. 11 stycznia Kościół wspomina św. Teodozego, lub Teodozjusza. Ten ponad stuletni mnich był nie tylko założycielem i administratorem klasztorów, ale też stróżem prawowierności i wielkim opiekunem pielgrzymów i potrzebujących. Warto go poznać.
Urodził się w Cezarei Kapadockiej w Azji Mniejszej, na terenie dzisiejszej Turcji. Należy do trzech wielkich teologów Kościoła IV wieku, zwanych ojcami kapadockimi. Ożenił się, ale po śmierci żony przyjął święcenia kapłańskie i rozpoczął życie ascetyczne jako mnich. Później został wybrany na biskupa. Pozostawił po sobie wiele pism teologicznych, komentarzy, homilii i listów. Nazywany był ‘kolumną Kościoła’ i ‘filarem prawowierności’. 10 stycznia Kościół wspomina św. Grzegorza z Nyssy.
Św. Beda czcigodny uważał, że Adrian z Canterbury należał do ludu Berberów, ale pewne jest, że urodził się w północnej Afryce. Gdy miał 10 lat razem z rodziną musiał uciekać przed najazdem arabów. Został mnichem benedyktyńskim i opatem w klasztorze koło Neapolu we Włoszech. Miał zostać prymasem Anglii, ale czuł się niegodny. Udał się tam jednak, by wspomagać w tej misji św. Teodora z Tarsu, którego zresztą sam zaproponował. Został opatem klasztoru benedyktyńskiego, który pod jego przewodnictwem stał się prężnym ośrodkiem religijnym i naukowym. 9 stycznia Kościół wspomina św. Adriana z Canterbury.
Jest patronem prawników kościelnych, studentów prawa i adwokatów. Przeżył ponad 100 lat. Napisał wiele dzieł zbierających i porządkujących prawodawstwo kościelne. Miał ścisły umysł prawnika. Naczelną zasadą dla niego był porządek, ład. Był zwolennikiem solidnej pracy, bez szukania widowiskowych efektów. Kierował się przekonaniem, że najwięcej dobrego dla świata robi ten, kto porządkuje własne sprawy. 7 stycznia Kościół wspomina św. Rajmunda z Peñafort.
Deon.pl
To już 68. odcinek podcastu „Tak myślę” Tomasza Terlikowskiego. Śmierć papieża Benedykta XVI; jak papież senior zapisał się w pamięci polskich biskupów i innych hierarchów kościelnych; rozmowa z ks. dr Przemysławem Sawą o teologii Benedykta XVI, jego zaangażowaniu i misji; redaktor Terlikowski wyjaśnia, czy ujawnienie danych dziecka skrzywdzonego w aferze pedofilskiej może być moralnie usprawiedliwione i mówi o stanowisku Kościoła w tej sprawie; rozmowa z Robertem Fidurą o lęku, jaki osoby skrzywdzone czują przed ujawnieniem ich tożsamości – o tym Tomasz Terlikowski mówi w najnowszym odcinku podcastu „Tak myślę”.
Wspominany 5 stycznia Jan Nepomucen Neumann urodził się w cesarstwie austriackim, dzisiaj w Czechach, ale całe swoje dorosłe życie spędził w Ameryce Północnej. Tu został kapłanem, zakonnikiem i biskupem. Przyjął obywatelstwo Stanów Zjednoczonych. Jest pierwszym mężczyzną, obywatelem USA, który został kanonizowany. Poznajmy historię jego życia i działalności.
Kościół zachęca nas 3 stycznia do oddania czci Najświętszemu Imieniu Jezus. To imię własne Wcielonego Słowa, nadane mu przez samego Ojca niebieskiego. Do Maryi przyszedł Anioł Gabriel, aby Jej oznajmić: „Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. Oto poczniesz i porodzisz Syna i nadasz Mu imię Jezus”. Anioł zjawił się także św. Józefowi we śnie i powiedział: „nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki; albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło. Porodzi Syna, któremu nadasz imię Jezus, On bowiem zbawi swój lud od jego grzechów”.
Deon.pl
Zapraszamy do wysłuchania ostatniego w tym roku podcastu „Tak myślę” Tomasza Terlikowskiego. W dzisiejszym odcinku redaktor Terlikowski podsumowuje rok 2022 w Kościele. Wydarzenia w polskim Kościele podsumowuje prof. Aleksander Bańka z Uniwersytetu Śląskiego. Natomiast o tym, co działo się przez ostatnie 12 miesięcy w Kościele na świecie powie ks. prof. Andrzej Kobyliński z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
25 grudnia Kościół świętuje uroczystość Narodzenia Pańskiego. Ewangelista Łukasz opowiada, że Józef udał się z mającą porodzić Maryją z Nazaretu w Galilei do Betlejem, w Judei, które w tamtych czasach było zamieszkiwane przez około 1000 mieszkańców. Tam, w skalnej grocie, miejscu schronienia dla pasterzy i ich stada, według opowiadania Ewangelisty, przyszedł na świat Ten, którego Anioł zapowiadał, a w tej chwili ogłaszał światu: „dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan”.
vaticannews.va / pzk
Abp Wojciech Polak, prymas Polski w życzeniach na Boże Narodzenie w Radiu Watykańskim życzy wszystkim Polakom, żeby "z ufnością i nadzieją spoglądali ku temu, który przychodzi, który w Jezusie Chrystusie staje się człowiekiem". Te Święta niech nas uczą wrażliwości na innych, zwłaszcza najbardziej potrzebujących.
24 grudnia w liturgii wspominamy prarodziców, Adama i Ewę. Znamy ich przede wszystkim z opowieści biblijnej w pierwszych rozdziałach Księgi Rodzaju. Tam dowiadujemy się o ich stworzeniu, szczęśliwym życiu, ale też o grzechu i wygnaniu z raju. Biblia nie opisuje ich późniejszych losów. Pojawia się natomiast wiele wschodnich legend, zarówno żydowskich jak i muzułmańskich. O ich dalszych dziejach opowiada także bogata literatura apokryficzna.
Deon.pl
Zapraszamy do wysłuchania świątecznego odcinka podcastu „Tak myślę” Tomasza Terlikowskiego. Czego dowiemy się tym razem? Redaktor Terlikowski wyjaśnia, jak spędzić Święta Bożego Narodzenia; rozmowa z ks. prof. Przemysławem Artemiukiem o tym, co oznacza dogmat chalcedoński i dlaczego warto zająć się nim w okresie Bożego Narodzenia; kilka słów o Ewangeliach dzieciństwa, które Tomasz Terlikowski na nowo odkrywa; rozmowa z sinologiem Olgierdem Uziembło o tym, na ile kategorie języka chińskiego są tłumaczalne na język polski i na ile da się w nich wyrazić myśl Biblii; na koniec redaktor Terlikowski mówi o wierszach Louise Glück i składa życzenia bożonarodzeniowe.
Deon.pl
To już 65. odcinek podcastu „Tak myślę”. Oto kwestie, jakie tym razem poruszy Tomasz Terlikowski: zarzuty „Naszego Dziennika” wobec „Gościa Niedzielnego”; ważne słowa papieża Franciszka o wątpliwościach w życiu chrześcijanina; bożonarodzeniowy apel papieża skierowany do polityków; rozmowa z Tomaszem Rowińskim, historykiem idei, redaktorem prowadzącym portalu „Christianitas”; kard. Hollerich wzywa, by pozwolić Rosji zachować twarz - niestety nie wyjaśnia, co miałoby to znaczyć; Kościół anglikański szykuje się do debaty nt. małżeństw jednopłciowych i ich błogosławienia; teorie spiskowe i ich role w polityce – rozmowa z Tomaszem Stawiszyńskim; zachęta do adwentowej lektury książki św. Augustyna.
Damazy był poetą. Tworzył epigramaty nagrobne i metryczne epitafia ku czci męczenników, których groby odnawiał, a kult popularyzował. Walczył z wieloma poglądami heretyckimi. Organizował synody biskupie. Jemu zawdzięczamy powstanie najsłynniejszego przekładu Pisma św. na łacinę. 11 grudnia Kościół wspomina św. Damazego I, papieża.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}