Był rok 731. W Rzymie trwały uroczystości pogrzebowe papieża Grzegorza II. Uczestniczył w nich benedyktyn, syn Marcellusa, urodzony w Syrii. Pojawił się w Wiecznym Mieście za młodu, a kiedy chowano 89. z kolei papieża, ów ok. 40 letni wówczas duchowny został pochwycony przez zebrany tłum i zaprowadzony na Lateran… Został przez aklamację ludu rzymskiego wybrany głową Kościoła. Tyle wiemy o drodze na tron Piotrowy św. Grzegorza III, którego Kościół wspomina 10 grudnia.
Deon.pl
Zapraszamy do wysłuchania 64. odcinka podcastu „Tak myślę” Tomasza Terlikowskiego. Jakie tematy zostaną poruszone tym razem? Abp Justin Welby, duchowy zwierzchnik anglikanów odbył wizytę w Kijowie, z jego ust padły naprawdę ważne słowa; „Rosja chce wyludnić Ukrainę” – ostrzega abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik ukraińskiej cerkwi greckokatolickiej; Tomasz Terlikowski o słowach o. Tadeusza Rydzyka, który wymyślił nowy rodzaj świętości; rozmowa z Dariuszem Piórkowskim SJ o spowiedzi, jej sensie i celu; gdzie przebiega linia frontu walki o ruski mir? Redaktor Terlikowski komentuje słowa patriarchy Cyryla; władze ukrainy chcą ostatecznie rozwiązać problem podziału na dwie odrębne cerkwie prawosławne; rozmowa o sensie cierpienia z o. Filipem Buczyńskim, założycielem Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia; na koniec kilka słów o tym, kto tak naprawdę znajduje się w centrum Kościoła.
Mogłoby się wydawać, że wszystko zostało już na ten temat. Bynajmniej! Można wszak utracić całą radość z życia, a mimo to ciągle cieszyć się jakimś wewnętrznym spokojem (choć niewykluczone, że ten rodzaj stoicyzmu ma więcej wspólnego z postawą emocjonalnego zombie). Warto więc i do tego dzieła odpowiednio się przygotować i nastroić. Wewnętrzny niepokój może być dobrym preludium do tracenia uciechy z życia – trudno się wszak cieszyć, gdy coś w środku gniecie i skręca – pisze Mika Dunin w książce „Antyporadnik. Jak stracić męża, żonę i inne ważne osoby”. Publikujemy fragment audiobooku, który ukazał się właśnie w Wydawnictwie WAM.
Kiedy na przełomie XV i XVI wieku odkryto nowe światy, przynajmniej z punktu widzenia Europejczyków, Franciszek Ksawery był tym, który zaniósł Chrystusa i wiarę chrześcijańska do dalekiej Azji. Jego nieliczne listy pisane z Dalekiego Wschodu, czytane w Europie w tysiącach odpisów, ukazały wiernym całej Europy nowy świat i rozbudziły entuzjazm misyjny, który porwał wielu. 3 grudnia wspominamy św. Franciszka Ksawerego, jezuitę, największego misjonarza ery nowożytnej, patrona misji katolickich.
Deon.pl
Czas na 63. odcinek podcastu „Tak myślę”. Oto spis treści tematów: "Jestem komunistą" – powiedział papież Franciszek, a Tomasz Terlikowski komentuje zaskakujące słowa papieża i wyjaśnia także, co papież myśli nt. święceń kapłańskich kobiet; kolejna afera w Watykanie z udziałem kard. Angelo Becciu; rozmowa redaktora Terlikowskiego z dr Maciejem Zającem o tym, czym jest wojna sprawiedliwa i jak ją rozumieć; wstrząsająca sprawa ks. Eugeniusza Surgenta, który wykorzystywał seksualnie chłopców – „czy w jego przenosinach z jednej parafii do drugiej odgrywał rolę kard. Karol Wojtyła?” – zastanawia się Terlikowski; komentarz redaktora do internetowego hitu, którym okazało się pytanie księdza do dzieci „kto pójdzie do piekła?” – twórca podcastu zastanawia się, czy tak musi wyglądać duszpasterstwo; rozmowa z filozofem Aleksandrem Temkinem o potencjalnym stosunku Dostojewskiego do wojny na Ukrainie; na koniec Tomasz Terlikowski poruszy zmiany, jakie nastąpiły w światowym prawosławiu.
Anuarita Nengapeta urodziła się w Kongu Belgijskim w czasie, kiedy na kontynencie europejskim rozszalała się II wojna światowa. Jest pierwszą kobietą z ludu Bantu, z plemienia Wabudu, która dostąpiła chwały ołtarzy. Oddała życie strzegąc swojej czystości. Broniła się przed gwałtem. 29 listopada wspominamy błogosławioną Marię Klementynę Anuaritę Nengapeta, zakonnicę ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny, męczennicę.
Jan Berchmans był młodym człowiekiem, marzył o byciu misjonarzem. Świat stał przed nim otworem. Gorąco pragnął męczeństwa, które wtedy nie było wcale rzadkością. 26 listopada Kościół wspomina młodego jezuitę, Jana Berchmansa, patrona ministrantów.
Deon.pl
Jakie tematy omówi Tomasz Terlikowski w najnowszym odcinku podcastu „Tak myślę”? Oto one: episkopat zajął się w końcu sprawą ks. Dominika Chmielewskiego; nieszczęśliwy komunikat Rady Stałej KEP ws. Jana Pawła II; skandale we Francuskim Kościele; sytuacja w Przewodowie w niczym nie powinna zmieniać naszego podejścia do Ukrainy; patriarcha Cyryl uważa, że Rosja powstrzymuje koniec świata broniąc ludzkość przed antychrystem; co o wojnie na Ukrainie myślą mieszkańcy tego kraju i czy możliwa jest trwała zmiana relacji polsko-ukraińskich – rozmowa z dr Łukaszem Adamskim; na koniec kilka słów o siostrze Cristinie, która wygrała włoską edycję „The Voice” i odeszła z zakonu.
Deon.pl
Tomasz Terlikowski w 61. odcinku podcastu „Tak myślę” przeciwstawia się pomysłowi, aby zakazać spowiedzi dzieciom do 16. roku życia; komentuje słowa Jarosława Kaczyńskiego, który bronił w Wadowicach Jana Pawła II; rozmawia o świętości i klerykalizmie z dr Anną Karoń-Ostrowską; porusza temat jezuity Macieja Sz. oskarżonego o wykorzystywanie seksualne; odnosi się do słów papieża skierowanych do kapłanów, aby „wystrzegali się światowości duchowej”; mówi o jezuickiej służbie pomocy uchodźcom; komentuje słowa jednego z prawosławnych metropolitów, który uważa, że żołnierze walczący z Ukraińcami są dowodem na duchowe odrodzenie Rosji.
Albert był ceniony przez ludzi mu współczesnych i potomnych. Miał ujmujący charakter i swoją dobrocią zjednywał sobie ludzi. Należał do najznamienitszych umysłów średniowiecza. Zadziwiał nie tylko współczesnych ogromem swojej wiedzy. Znał się i pisał na temat wszystkich znanych wtedy dziedzin wiedzy, od teologii, filozofii, nauk przyrodniczych czy chemii aż po muzykę. 15 listopada wspominamy świętego Alberta Wielkiego, dominikanina, biskupa i doktora Kościoła.
Kasata, czyli zniesienie zakonu jezuitów, jakie nastąpiło pod koniec XVIII wieku było wydarzeniem ze wszech miar wyjątkowym. Potężny organizm w Kościele, działający na całym ówczesnym świecie, mający wielkie wpływy, został zdelegalizowany, a jego dobra skonfiskowane. Papież Klemens XIV dokonał tego zaszantażowany przez europejskie potęgi. Nad jezuitami zapadła długa i ciemna noc. Jednym z nielicznych światełek w ciemnościach nocy kasaty był św. Józef Pignatelli SJ, którego wspominamy 14 listopada.
Deon.pl
To już 60. odcinek podcastu „Tak myślę” Tomasza Terlikowskiego. Jakie tematy zostały poruszone? Pielgrzymka papieża do Bahrajnu - padło wiele ważnych słów na temat dialogu z islamem; Franciszek odniósł się do polityki Watykanu wobec wojny na Ukrainie; czy katolik musi przejmować się wypowiedziami papieskimi na temat tej wojny; patriarcha Cyryl mówi już wprost językiem putinowskiej polityki; czy główni propagandyści ruskiego świata nie są wyznawcami ezoteryzmu – rozmowa ze Zbigniewem Parafianowiczem; papież przypomniał niemieckim katolikom, że ich celem nie powinno być stworzenie nowego kościoła ewangelickiego; czy kolejnym papieżem będzie Polak; kobiety należy włączyć do formacji seminaryjnej – przekonuje o. Hanz Zollner SJ; jak mogło wyglądać życie Jezusa przed publiczną działalnością – rozmowa prof. Kaliną Wojciechowską; na koniec redaktor Terlikowski powie o demografii, „dawaniu w szyję” i wyroku Trybunału Konstytucyjnego.
Piątego listopada każdego roku jezuici w jednej uroczystości świętują wspomnienie wszystkich świętych i błogosławionych Towarzystwa Jezusowego. W całej historii zakonu, począwszy od założenia w roku 1540 aż do dzisiaj mamy 154 błogosławionych i 50 kanonizowanych jezuitów.
Deon.pl
Zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka podcastu „Tak myślę” Tomasza Terlikowskiego, który porusza następujące tematy: apostazja Dawida Podsiadły - to nie odchodzenie z Kościoła jest obecnie głównym problemem; komentarz do listu kard. Re wysłanego do Marcina Gutowskiego; rozmowa z Marcinem Gutowskim, autorem książki i serii telewizyjnej „Bielmo” o Janie Pawle II; co papież Franciszek myśli o św. Franciszku; wyjaśnienie dlaczego uznanie wojny za świętą zazwyczaj oznacza, że przestaje być ona sprawiedliwa; rozmowa z krytykiem filmowym o produkcjach wojennych i antywojennych oraz nowym, świetnym filmie „Na zachodzie bez zmian”. Na koniec podcastu redaktor Terlikowski odpowiada na pytanie, czy rzeczywiście czeka nas koniec religii.
1 listopada to szczególny dzień w roku liturgicznym. Kościół, który pielgrzymuje na ziemi w drodze do nieba, unosi swój wzrok ku tym wszystkim, którym na przestrzeni dziejów Bóg dał udział w swojej świętości. W tym dniu bowiem wspominamy Wszystkich Świętych, zarówno tych kanonizowanych, oficjalnie uznanych przez Kościół i wskazywanych jako przykład i droga do zjednoczenia z Bogiem, jak i tych, których imion nie znamy, ale którzy ‘weszli już do radości swego Pana’. Apokalipsa uczy nas, że pochodzą oni „z każdego narodu i wszystkich pokoleń, ludów i języków”.
Deon.pl
- Rzekoma chrześcijańska Rosja to jest kolos na glinianych nogach. Prawosławie rosyjskie w rzeczywistości ma bardzo słabą bazę społeczną, to właściwie pusta w środku wydmuszka – podkreśla w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim Łukasz Kobeszko, gość podcastu „Tak myślę”.
Deon.pl
„Bielmo”, filmowy i książkowy reportaż Marcina Gutowskiego nie powinien zostać odrzucony, ale stać się fundamentem do zadania najważniejszych pytań o nadużycia w Kościele – stwierdza Tomasz Terlikowski na początku 58. odcinka podcastu „Tak myślę”. W tym wydaniu mówimy także o ostrzeżeniu Franciszka przed ideologiami niszczącymi rodzinę, o pierwszym niechrześcijańskim premierze Wielkiej Brytanii, o św. Karolu de Foucauld, o kolejnych skandalicznych wypowiedziach patriarchy Cyryla, o ogłoszeniu niezależności przez Cerkiew na Łotwie a także o tym, czym jest Święto Reformacji oraz dokąd zaprowadziła Kanadę ustawa o eutanazji.
Był dziewiątym z trzynaściorga rodzeństwa. Jako młody chłopiec miał widzenie Maryi, która mu pokazała, co zrobi w przyszłości dla biednych. Stworzył wiele dzieł miłosierdzia, szpitali, szkół, przytułków i domów opieki. Założył dwie rodziny zakonne. 24 października wspominamy św. Alojzego Guanellę, włoskiego duchownego, którego papież Pius XI nazwał ‘Garibaldim miłosierdzia’, bo jego pole działalności dobroczynnej łączyło północne i południowe Włochy.
Jego życiowe plany zmieniło uwięzienie. Stał się franciszkaninem. Bardzo gorliwie wcielał w życie zasady życia ubogiego na wzór św. Franciszka z Asyżu. Był znakomitym kaznodzieją. Przemawiał do niezliczonych tłumów wiernych w całej Europie. Był legatem papieskim, miał swój udział w Inkwizycji kościelnej. Z polecenia papieża organizował krucjatę przeciw Turkom. Sam siebie nazywał ‘świętym żołnierzem’. Wiele się modlił. Często umartwiał się i pościł. Miał dar przepowiadania przyszłości. Nazwano go ‘apostołem zjednoczonej (po schizmie) Europy’. 23 października Kościół wspomina św. Jana Kapistrana, bernardyna.
Deon.pl
Oto zapowiedzi tematów 57. odcinka podcastu „Tak myślę”: papież o rok przedłużył czas trwania synodu o synodalności i spotkał się z liderami wspólnot charyzmatycznych, Jarosław Kaczyński zaskoczył wypowiedzią na temat wiary i nihilizmu, polscy biskupi wezwali do nieustawania w pomocy dla Ukraińców, patriarcha Cyryl mówił o niezwyciężonej Rosji a gość podcastu tłumaczy, dokąd zmierza moskiewskie prawosławie, a na koniec i liście szkockiego arcybiskupa w sprawie eutanazji.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}