Pierwsza kanonizowana kobieta w Kanadzie – św. Małgorzata Bourgeoys

Pierwsza kanonizowana kobieta w Kanadzie – św. Małgorzata Bourgeoys
Św. Małgorzata Bourgeoys - Attributed to Antoine Plamondon, Public domain, via Wikimedia Commons
0:00
- 0:00

Była szóstym z dwanaściorga dzieci średniozamożnej rodziny szlacheckiej we Francji. Założyła nowe żeńskie, nieklauzurowe zgromadzenie zakonne o charakterze apostolskim, co było wówczas nowością w Kościele. Działała w Kanadzie i jest pierwszą kanonizowaną kobietą tamtejszego kościoła. 12 stycznia Kościół wspomina św. Małgorzatę Bourgeoys.

Małgorzata urodziła się 17 kwietnia 1620 roku w Troyes, we francuskiej Szampanii. Tego samego dnia rodzice zanieśli ją do pobliskiego kościoła parafialnego i ochrzcili.

Imiona świętych - Małgorzata

Kiedy Małgorzata miała 19 lat, umarła jej matka. Musiała wtedy jeszcze bardziej zająć się wychowaniem młodszego rodzeństwa. 7 października 1640 roku w czasie procesji różańcowej miała ważne dla niej przeżycie. Kiedy utkwiła wzrok w figurę Matki Bożej, poczuła, że Bóg ją wzywa do poświęcenia swojego życia na służbę Jemu. Małgorzata nie wiedziała jeszcze na czym miałoby to polegać, ale od tego momentu dokładała wszelkich starań, aby rozpoznać swoje powołanie.
Zapisała się do stowarzyszenia młodych dziewcząt, które poświęcały się działaniom charytatywnym i nauczaniu dzieci w ubogich dzielnicach miasta Troyes. W 1642 roku dowiedziała się o małej osadzie Ville-Marie w Kanadzie. Poczuła wezwanie do pracy na misjach, ale musiało upłynąć jeszcze 10 lat, zanim to powołanie się ukonkretniło.

Modlitwa o. Pio w trudnych i beznadziejnych sytuacjach

Przełomowy okazał się rok 1652. Małgorzata spotkała wtedy Chomedey’a de Maisonnneuve, założyciela i zarządcę wielu instytucji charytatywnych w Kanadzie. Przybył on wtedy do Francji, aby znaleźć wolontariuszy, którzy byliby chętni udać się za ocean i uczyć dzieci Francuzów i Indian, którzy tam mieszkali.
Małgorzata poczuła, że jest to odpowiedź na jej pytania. Dostała też zapewnienie Maryi: „Idź, Ja nie zapomnę o tobie”. Podjęła zatem decyzję. Swoją część spadku po rodzicach rozdzieliła między pozostałe rodzeństwo i w lutym 1653 roku wyruszyła do nowego świata. Do osady Ville-Marie, która dziś nazywa się Montreal, dotarła w listopadzie. Małgorzatę Bourgeoys słusznie uważa się za współzałożycielkę tego kanadyjskiego miasta.
Przyczyniła się do odbudowy krzyża na Mount Royal, który zniszczyli wrogo nastawieni Indianie. Zaangażowała się w odbudowę kaplicy pod wezwaniem Notre Dame de Bon Secours. Była pielęgniarką, nauczycielką i opiekunką młodzieży.

Św. Małgorzata Bourgeoys - www.cnd-m.orgŚw. Małgorzata Bourgeoys - www.cnd-m.orgW 1658 roku, w starej stajni, przekazanej jej przez gubernatora, otworzyła pierwszą szkołę w Montrealu. W następnym roku zorganizowała grupę kobiet, na wzór stowarzyszenia z Troyes, które pomagały jej w prowadzeniu dzieł, a potem zasiliły szeregi nowego zgromadzenia. W tym samym roku wróciła do Francji, aby tam poszukać chętnych kobiet do pracy na misjach w Kanadzie i wróciła z kilkoma kandydatkami. Potem jeszcze dwukrotnie wracała do Francji z podobnym zamiarem. To ona w 1659 roku przyjęła pierwsze kandydatki do nowego zgromadzenia, a wśród nich także pierwsze dwie rdzenne Indianki.
Zgromadzenie Sióstr Naszej Pani w Montrealu uzyskało cywilne uznanie w 1671 roku. Biskup oficjalnie powołał je do życia sześć lat później, w Stolica Apostolska zaaprobowała jego konstytucje w 1698 roku.

Modlitwa do św. Szarbela

Małgorzata przekazała kierowanie wspólnotą swojej następczyni, rdzennej Kanadyjce, w 1693 roku. Zmarła w Montrealu, 12 stycznia 1700 roku, prosząc Jezusa o łaskę, aby raczej zabrał ją niż inną młodą, umierającą siostrę. I została wysłuchana.
Beatyfikował ją Pius XII, a kanonizował w roku 1982 Jan Paweł II.

Eucharystia darem Boga dla życia świata

Małgorzata Bourgeoys i jej siostry pomagały ludziom na koloniach w trudnych czasach. Otwierały szkoły zawodowe, uczyły, jak zarządzać domem i prowadzić farmę. Dzisiaj też służą potrzebującym, prowadzą szkoły i uniwersytety, i angażują się w życie Kościoła.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Edward Staniek

Listy św. Pawła nie należą do łatwych, ale próba ich odczytania w naszym czasie wydaje piękne owoce. Paweł był realistą, a w spojrzeniu na Kościół nadszedł czas na realizm. Wszystkie ataki na jego instytucjonalną strukturę...

Skomentuj artykuł

Pierwsza kanonizowana kobieta w Kanadzie – św. Małgorzata Bourgeoys
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.