Matka życia zakonnego w Irlandii – św. Brygida z Kildare

Matka życia zakonnego w Irlandii – św. Brygida z Kildare
Figura św. Brygidy z Kildare - Nheyob, CC BY-SA 3.0 www.creativecommons.org, via Wikimedia Commons
0:00
- 0:00

Jest uważana za współapostołkę i patronkę Irlandii. Jest jedną z tak zwanej irlandzkiej ‘trójcy cudotwórców’, obok św. Patryka i św. Kolumbana. Uważana jest też za matkę życia zakonnego na wyspie, gdyż założyła wiele klasztorów. Patronuje Irlandii i ludziom pracującym na roli. Z jej postacią wiąże się wiele legend i zwyczajów. 1 lutego Kościół wspomina św. Brygidę z Kildare, albo irlandzką.

Brygida to imię pochodzenia celtyckiego, wywodzące się prawdopodobnie od słowa ‘brig’ – ‘siła, cnota, męstwo’. Jest ono dość popularne w Europie.

Imiona świętych - Brygida

Brygida irlandzka urodziła się około roku 453 w Faughart nieopodal Dundalk, na pograniczu z dzisiejszą Irlandią Północną. Jej ojciec był poganinem, matka była porwana na kontynencie i przywieziona do Irlandii przez piratów. Tu została ochrzczona.

św. Brygidy - Culnacreann, CC BY 3.0 www.creativecommons.org, via Wiki. Comm.Krzyż św. Brygidy - Culnacreann, CC BY 3.0 www.creativecommons.org, via Wiki. Comm.Podróżując przez Irlandię także dzisiaj spotkamy tradycyjne równoramienne krzyżyki z łodygi traw lub wikliny. Mają one związek z żyjącą 15 wieków wcześniej św. Brygidą, która jako małe dziecko musiała pomagać rodzicom, wypasając owce i bydło. Wtedy to właśnie robiła takie małe plecione krzyżyki. Od samego bowiem dzieciństwa pragnęła poświęcić się Bogu, na co nie chciał się zgodzić niewierzący ojciec. Dzisiaj tradycyjnie na 1 lutego wyplata się takie krzyżyki i stawia, aby chroniły domostwa, a zwłaszcza zawartość spiżarni.

Modlitwa do Ducha Świętego

Podania przekazują, że Brygida była pogodna i hojna wobec potrzebujących, była energiczna i przedsiębiorcza. Emanowała dobrocią. Mając około 15 lat udała się do biskupa Mela w Armagh, stolicy prymasowskiej w Irlandii i złożyła ślub dziewictwa. Zgromadziła wokół siebie dziewczęta, które podzielały jej pragnienia i założyła z nimi pierwszy klasztor w Kildare, na zachód od Dublina. Ta staro-irlandzka nazwa ‘Cell Dara’ oznacza ‘dębowy dom, kościół’. Klasztor szybko się rozwijał i biskupi prosili Brygidę, aby na ich terenach powstawały nowe.

Święta przemierzała całą wyspę i założyła wiele klasztorów. Dlatego uważana jest za matkę życia zakonnego w Irlandii. Opowiada się o tym, jak przy okazji dokonywała niezwykłych cudów. Pewnego razu prosiła króla Leinsteru, jednej z czterech prowincji irlandzkich o ziemię, na której mógłby powstać klasztor dla sióstr. By go przekonać poprosiła tylko o taki teren, jaki będzie w stanie przykryć jej płaszcz. Król się zgodził, a wtedy płaszcz cudownie się powiększył i objął całą okolicę Curragh.

Trzy modlitwy dziękczynne

Powszechnie znana jest troska św. Brygidy o ubogich i potrzebujących. I dlatego dawne zwyczaje nakazują, aby w przeddzień wspomnienia patronki wysprzątać domy, upiec ciasta, ugościć przybyszów i absolutnie nie odmawiać pomocy potrzebującym. Wtedy też ozdabia się wstążkami domy i rosnące wokół nich drzewa. Tradycja przekazuje, że święta Brygida wędruje tego dnia po całym kraju i nawiedza domostwa wiernych.

Śmierć św. Brygidy - Smithsonian American Art Museum, CC0, via Wikimedia CommonsŚmierć św. Brygidy - Smithsonian American Art Museum, CC0, via Wikimedia CommonsŚw. Brygida zmarła 1 lutego 523 lub 524 roku w Kildare i tam została pochowana. W IX wieku, w czasie najazdu duńskiego, jej relikwie przeniesiono do Downpatrick, ale potem zapomniano o nich. Odkrył je w XI wieku biskup św. Malachiasz, a od XII wieku znajdowały się w katedrze w Downpatrick. W czasie reformacji król Henryk VIII nakazał je zniszczyć. Zdołano uratować tylko niewielką część.

Kobiety, które zmieniły Kościół

W ikonografii św. Brygida ukazywana jest w stroju opatki. Ma biały habit i czarny welon, płomień nad głową albo świecę w dłoniach. W ręku trzyma pastorał i księgę reguły zakonnej. Czasami ukazywana jest jak rozdaje osełki masła potrzebującym. Jej atrybuty to: otwarta księga, pastorał ksieni lub krowa u stóp, symbol jej działalności dobroczynnej.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Bożena Gierek

W publikacji opisane zostały zagadnienia, które dotychczas pomijano lub też nie wystarczająco omawiano. Dzięki temu czytelnik może zapoznać się z "Księgą Najazdów" - informacjami o mitycznych najazdach na Irlandię, które dotychczas nie były przedstawiane tak...

Skomentuj artykuł

Matka życia zakonnego w Irlandii – św. Brygida z Kildare
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.