Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 39

Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 39
Tomasz Terlikowski
0:00
- 0:00

Oto tematy 39. odcinka podcastu Tomasza Terlikowskiego „Tak myślę”: wypowiedzi papieża Franciszka o wojnie na Ukrainie, beatyfikacja męczennic elżbietańskich, co wydarzyło się w DPS-ie sióstr prezentek w Jordanowie, jak zajmować się osobami niepełnosprawnymi, ocena projektu ustawy o resocjalizacji, ewentualna emerytura Franciszka, czy księża powinni nosić koronki, na czym polega zasada prymatu papieża oraz refleksje o najnowszej książce Olgi Tokarczuk.

(0:00) Powitanie

(2:07) Jak można rozumieć opinie Franciszka na temat przyczyn wojny na Ukrainie i polityki Rosji?

(6:20) Beatyfikacja siostry Marii Paschalis i dziewięciu towarzyszek ze zgromadzenia sióstr elżbietanek to bardzo mocno symbol i to na dziś, na teraz. Warto bowiem przypomnieć, że siostry zginęły z rąk żołnierzy armii sowieckiej broniąc siebie i powierzonych w swojej opiece kobiet przed brutalnymi gwałtami, przed okrutnymi mordami – komentuje Tomasz Terlikowski.

(8:28) Jaki obraz traktowania dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w DPS w Jordanowie, prowadzonym przez siostry prezentki, wyłania się z tekstu Wirtualnej Polski?

(11:02) Rozmowa z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim, prezesem Fundacji im. Brata Alberta – m.in. o sytuacji w DPS-ach, o opiece nad dziećmi i osobami niepełnosprawnymi intelektualnie.

(37:01) Potrzebujemy nowej ustawy o resocjalizacji, ale projekt, który zakłada obniżenie wieku nieletniości do 10. roku życia, jest absurdalny – twierdzi autor podcastu „Tak myślę”.

(38:20) Odwołana pielgrzymka do Afryki czy procesja na Boże Ciało stawiają pytania o stan zdrowia papieża. Czy papież jest gotów na abdykację ze względu na stan zdrowia, czy też dywagacje na ten temat są tylko spekulacjami medialnymi?

(43:47) Głośnym echem odbiły się słowa papieża skierowane do sycylijskich księży na temat noszenia koronek przez kapłanów. Franciszek mówił też o nudnych kazaniach.

(45:45) O teologii prymatu, o tym, co może, a czego nie może papież – rozmowa z ks. prof. Przemysławem Artemiukiem, teologiem fundamentalnym, wykładowcą Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

(1:18:07) Nowa książka Olgi Tokarczuk ma nawiązywać do „Czarodziejskiej Góry” Tomasza Manna, ale wiele jej do tego dzieła brakuje – można ja raczej zakwalifikować jako literacki fast-food – stwierdza Tomasz Terlikowski.

Doktor filozofii, publicysta Telewizji Republika i felietonista Plusa Minusa, autor wielu książek, a prywatnie mąż i ojciec.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski

Częstochowa jest domem Matki Polaków – Czarnej Madonny. Jak dobrze go znamy?

Tysiące cudownych uzdrowień, pielgrzymi z najdalszych zakątków świata i legendy, które rozpalają wyobraźnię milionów wierzących.

Czy klasztor w Częstochowie nawiedził sam Mesjasz? Kto...

Skomentuj artykuł

Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 39
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.