Burze i zaćmienie Słońca. Zjawisko będzie można oglądać tylko z dwóch miejsc w Polsce

Burze i zaćmienie Słońca. Zjawisko będzie można oglądać tylko z dwóch miejsc w Polsce
fot. Justin Dickey / Unsplash
PAP / pk

We wtorek zaćmienie Słońca, jednak chmury zakryją niebo i nie będzie można oglądać tego rzadkiego zjawiska. Niewielką szansę będą miały osoby znajdujące się w Małopolsce i na Śląsku, tam spodziewamy się chwilowych przejaśnień - mówi Emilia Szewczak z IMGW. Synoptyk ostrzega, że we wtorek będzie dość nietypowa sytuacja pogodowa. "Nad Polską przejdą październikowe burze".

- Niestety jutro w całej Polsce będą chmury. Drobna szansa, ale naprawdę dosyć mała, na przejaśnienia tylko na południu Polski. Chwile, w których będzie można zobaczyć zaćmienie Słońca, mogą się pojawić w woj. śląskim, może małopolskim - przewiduje Szewczak.

Nietypowe zjawiska nad Polską - zaćmienie słońca i burze

Synoptyk mówi, że we wtorek będzie dość nietypowa sytuacja pogodowa. - Nad Polską przejdą październikowe burze. Choć będą one dosyć słabe, to jednak cumulonimbusy, czyli rozbudowane pionowe chmury przesuwające się na niebie, sprawią, że dogodnych warunków do oglądania zaćmienia nie będzie - wyjaśnia.

Jak zapowiadano, we wtorek, 25 października, nastąpi częściowe zaćmienie Słońca. W przypadku Warszawy zaćmienie rozpocznie się o godzinie 11.14, fazę maksymalną osiągnie o godzinie 12.23, a zakończy się o godzinie 13.33. W innych rejonach naszego kraju dokładne momenty poszczególnych etapów zaćmienia mogą różnić się do kilkunastu minut w stosunku do wskazanych dla Warszawy.

DEON.PL POLECA

To najgłębsze zaćmienie widoczne z naszego kraju od ponad 7 lat.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz

Pierwszy reportaż z wojny w Ukrainie

„Operacja specjalna” miała skończyć się po trzech dniach – rozpadem ukraińskiego państwa i marionetkowym rządem w Kijowie. Trwa jednak do dziś. Codziennie relacjonują ją gazety i portale internetowe. Ale...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Burze i zaćmienie Słońca. Zjawisko będzie można oglądać tylko z dwóch miejsc w Polsce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.