Czarnek: nie wrócimy do nauczania zdalnego. Przygotowujemy się na edukację w szkołach

Czarnek: nie wrócimy do nauczania zdalnego. Przygotowujemy się na edukację w szkołach
Fot. polsatnews.pl / YouTube.com
PAP / tk

Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, powiedział, że przewiduje naukę stacjonarną. Resort oświaty przygotowuje się do niej, a powrót do nauczania zdalnego nie jest na razie brany pod uwagę.

Szef MEiN pytany był w czwartek w Polsat News m.in. o to, czy polskiej edukacji grozi czarny scenariusz, w którym dwa, trzy tygodnie po tym, jak 1 września uczniowie wrócą do nauki stacjonarnej, trzeba będzie znów przejść na nauczanie zdalne.

"Nie, po dwóch, trzech, czterech tygodniach na nieszczęsne nauczanie zdalne nie wrócimy. Natomiast, co będzie w perspektywie kolejnych kilku miesięcy, tego nie wie nikt. Czwarta fala na pewno nadejdzie, natomiast wszelkie przewidywania, jakie są w Ministerstwie Zdrowia, z którym jesteśmy w pełnym kontakcie, nie powodują jakiegokolwiek zagrożenia dla nauki stacjonarnej ani teraz 1 września, ani w perspektywie dłuższej" – powiedział Czarnek.

Dopytywany, czy nauka stacjonarna w szkołach jest tym, do czego dąży resort edukacji i nauki, odpowiedział: "Do tego się przygotowujemy. Właśnie po to wyasygnowaliśmy 100 mln zł na sprzęt, który właśnie dociera do szkół i będzie docierał przez kolejne dni, żeby utrzymać nauczanie stacjonarne, bo to jest potrzebne naszym uczniom, i nadrabiać zaległości.

Obostrzenia w szkołach a edukacja

Minister edukacji i nauki odniósł się też do pytania, czy w edukacji wprowadzanie ewentualnych obostrzeń w związku z czwartą falą także będzie powiązane z procentem osób zaszczepionych w poszczególnych powiatach. Kilka dni temu minister zdrowia Adam Niedzielski mówił, że obostrzenia będą wprowadzane na poziomie powiatów, a jednym z czynników, który będzie brany przy wprowadzaniu żółtych i czerwonych stref, będzie poziom wykonanych szczepień na terenie danego powiatu.

"Proszę zwrócić uwagę, że także przy tej najgorszej, trzeciej fali, a także przy drugiej fali, szkoły i ruch oświatowy były zamykane w ostatniej kolejności. W pierwszej kolejności wszystkie obostrzenia, o których mówi pan minister Adam Niedzielski, dotyczyły innych branż, innych grup społecznych, bo wszyscy mamy świadomość, że najważniejsze są nasze dzieci, nasza młodzież i ich edukacja. Nie sądzę, aby tego typu scenariusz obostrzeń w szkołach, uzależniony od poziomu zaszczepienia w poszczególnych regionach, rzeczywiście miał miejsce" – powiedział Czarnek.

"Przypomnijmy: mamy blisko 80 proc. nauczycieli zaszczepionych, mamy ponad 30 proc. dzieci powyżej 12. roku życia zaszczepionych. Będziemy prowadzić akcję szczepień i akcję informacyjną, a także punkty szczepień w szkołach. To wszystko powoduje, że mamy lepszą sytuacje niż przy trzeciej i przy drugiej fali. Nie przewidujemy tego rodzaju obostrzeń w szkołach. Przewidujemy naukę stacjonarną. Na to się przygotowujemy" – podkreślił.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Katarzyna Olubińska
27,93 zł
39,90 zł

Pozwól nadziei rozkwitnąć na nowo

Kanapa, stół, okno z widokiem na niebo – to od jakiegoś czasu cały nasz świat. Wśród czterech ścian zatęskniliśmy za zwykłą codziennością i wypiciem kawy z dawno niewidzianym bliskim. Wielu...

Skomentuj artykuł

Czarnek: nie wrócimy do nauczania zdalnego. Przygotowujemy się na edukację w szkołach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.