Duda: trzeba rozmawiać z naszymi węgierskimi kolegami o dywersyfikacji źródeł energii

Duda: trzeba rozmawiać z naszymi węgierskimi kolegami o dywersyfikacji źródeł energii
fot. PAP/Radek Pietruszka
PAP / pk

- Trzeba rozmawiać z Węgrami o dywersyfikacji źródeł energii - mówił w Bratysławie prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydent Słowacji Zuzaną Czaputovą. Czaputova przyznała, ze rozmowy z Węgrami ws. sankcji wobec Rosji prowadzone są na wielu szczeblach dyplomatycznych.

W ubiegłym tygodniu w ramach szóstego pakietu sankcji Komisja Europejska zaproponowała zakończenie importu ropy naftowej z Rosji w ciągu pół roku, a produktów rafinowanych do końca roku. Szefowa KE Ursula von der Leyen mówiła w Parlamencie Europejskim, że nie jest to łatwa do wdrożenia decyzja, ponieważ niektóre państwa członkowskie UE są silnie zależne od rosyjskiej ropy, jednak embargo jest konieczne dla ukarania Rosji. Premier Węgier Viktor Orban oświadczył jednak, że Węgry nie mogą poprzeć pakietu w obecnej formie.

Prezydenci Polski Andrzej Duda i Słowacji Zuzana Czaputova byli pytani podczas wspólnej konferencji po spotkaniu w Bratysławie o jedność Unii Europejskiej w kontekście sankcji wobec postawy Węgier w tej sprawie.

Andrzej Duda: trzeba rozmawiać z naszymi węgierskimi kolegami

Duda podkreślał, że są kraje, które w ogromnym stopniu są uzależnione od dostaw ze strony rosyjskiej. "Tak jest właśnie z Węgrami" - wskazał. "Od tej strony można powiedzieć, że ta postawa premiera Viktora Orbana jest zrozumiała" - stwierdził. - Po prostu obawia się, że gdyby dostawy rosyjskiego gazu, rosyjskiej ropy naftowej zostały dla Węgier odcięte, to gospodarka węgierska miałaby olbrzymie problemy, co w efekcie skutkowałoby olbrzymimi problemami dla węgierskiego społeczeństwa - powiedział.

- Jest pytanie następujące, czy Węgry w takim razie planują jakieś działania, które będą miały zmierzać do uzyskania możliwości dywersyfikacyjnych - mówił polski prezydent. - Uważam, że trzeba rozmawiać z naszymi węgierskimi kolegami. Przecież to są nasi partnerzy, z którymi jesteśmy razem w Unii Europejskiej, z którymi razem jesteśmy w NATO, z którymi razem jesteśmy w Trójmorzu, z którymi razem jesteśmy w innych formatach, w tym tworzymy razem Grupę Wyszehradzką i po prostu się dowiedzieć, jaką politykę zamierzają prowadzić i trzeba będzie to spokojnie zrealizować, jednocześnie przekonując ich do tego, by podjęli pewne działania, które będą im umożliwiały stosowanie zdecydowanej polityki wobec agresora, jakim dzisiaj jest Rosja - podkreślał.

Duda wskazał także, że Węgrzy wiedzą, kto jest agresorem w konflikcie Rosji z Ukrainą.

Czaputova: decyzje rządu Viktora Orbana to "umniejszanie do ugrupowania geograficznego" Grupy Wyszehradzkiej

Czaputova podkreślała, że komunikacja ze stroną węgierską jest prowadzona na wielu poziomach i szczeblach. - Warto nadmienić jedną rzecz, że jeżeli chodzi o Grupę Wyszehradzką, to historycznie powstała ona dlatego, żeby dołożyła się do jedności Europy na podstawie wspólnych wartości, na podstawie wspólnych zainteresowań - mówiła.

Oceniła podejście rządu Viktora Orbana "jako umniejszanie do ugrupowania geograficznego" Grupy Wyszehradzkiej. - Zrobimy wszystko, aby wytłumaczyć tę sytuację i żebyśmy byli spójni co do naszej postawy - podkreśliła. - Musimy zastanawiać się nad tym, co ten sygnał braku jedności wartości znaczy dla przyszłości - dodała.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Łukasz Walewski

Jak walczyć o swoje, nie doprowadzając do katastrofy

W jaki sposób myślą tyrani? Czy wszyscy są tacy sami? Jak zdobyć nad nimi przewagę, a potem rozbroić i pokonać? Czy lepiej ostro naciskać oponenta, a może...

Skomentuj artykuł

Duda: trzeba rozmawiać z naszymi węgierskimi kolegami o dywersyfikacji źródeł energii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.