Gdzie się podziali specjaliści IT ze Wschodu? Polska wydała im 90 tys. wiz, lecz ich nie ma

Gdzie się podziali specjaliści IT ze Wschodu? Polska wydała im 90 tys. wiz, lecz ich nie ma
Fot. lev dolgachov / depositphotos.com
PAP / tk

Choć nasz kraj wydał ponad 90 tys. wiz dla specjalistów IT ze Wschodu, do Polski przyjechał tylko co siódmy zaproszony cudzoziemiec; nikt nie wie, co się dzieje z pozostałymi – informuje dziennik "Rzeczpospolita".

Jak pisze "Rzeczpospolita", w ciągu trzech lat (dane do 30 września br.) polski MSZ wydał 93 512 wiz w ramach programu "Poland.Business Harbour". Najwięcej – 88 529 – obywatelom Białorusi, ale też 1471 Ukraińcom i 2524 wizy Rosjanom, także już po wybuchu wojny w Ukrainie.

"Chcieliśmy sprawdzić realizację programu – ilu z nich mieszka i pracuje w Polsce. Instytucje, które realizują program – Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Polska Agencja Inwestycji i Handlu oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii – twierdzą, że nie mają takich danych" - czytamy w "Rz".

Według danych uzyskanych przez "Rzeczpospolitą" od Komendy Głównej Straży Granicznej, na wizy "PBH" od 2020 r. do dziś wjechało do Polski zaledwie ok. 13,5 tys. cudzoziemców, a więc co siódmy, który otrzymał polską specjalną wizę.

DEON.PL POLECA

Gdzie są specjaliści ze Wschodu?

"Co stało się z 80 tys. cudzoziemców? SG przyznaje, że jest to wiza krajowa, więc jej posiadacz może pracować tylko w Polsce" - pisze dziennik.

Jak mówi, cytowany przez "Rz" rzecznik PAIH Marcin Graczyk, ze ścieżki biznesowej programu "PBH" skorzystali m.in. najwięksi zagraniczni inwestorzy w Polsce, globalne firmy pochodzące między innymi ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec czy Hiszpanii.

"Ścieżka biznesowa ‘PBH’ nie dotyczy firm z kapitałem rosyjskim, które są wykluczone z tego programu" – wskazał Graczyk, podkreślając, że agencja "nie ma danych o osobach przebywających w naszym kraju na podstawie wiz ‘PBH’", chociaż "łącznie poprzez PAIH od początku istnienia programu firmy zgłosiły do relokacji ponad 83 tysiące osób".

Jak podaje "Rz", w Polsce dobrej klasy informatyk zarabia między 15 a 25 tys. zł, najlepsi – nawet kilkukrotnie więcej. Specjaliści ze Wschodu otrzymują takie same stawki.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tiago Forte

Uporządkuj swoje informacje, znajduj je w kilka sekund i uwolnij swoją kreatywność!

Po raz pierwszy w historii możemy sięgać do wiedzy w każdej chwili, z każdego miejsca na świecie. Nigdy nie było lepszego czasu na...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Gdzie się podziali specjaliści IT ze Wschodu? Polska wydała im 90 tys. wiz, lecz ich nie ma
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.