Jesteś w Tatrach? Nie wychodź na szlak! Warunki są skrajnie trudne

Jesteś w Tatrach? Nie wychodź na szlak! Warunki są skrajnie trudne
Fot. Depositphotos.com
PAP / mł

Szlaki turystyczne pokryte są grubą warstwą śniegu. Pod warstwą białego puchu zalega zmrożony, twardy śnieg. Przebieg szlaków jest niewidoczny. Na Kasprowym Wierchu leży już 125 cm śniegu, na Hali Gąsienicowej 85 cm, a w Dolinie Pięciu Stawów Polskich jest 120 cm białego puchu.

Intensywne opady śniegu w Tatrach znacząco pogorszyły warunki turystyczne, które są skrajnie trudne. Odradzane są wszelkie wyjścia powyżej górnej granicy lasu – ostrzega w środę Tatrzański Park Narodowy (TPN). Obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego.

W Tatrach nieprzetarte szlaki i ograniczona widzialność

„Szlaki są nieprzetarte i pozawiewane przez wiatr, który miejscami utworzył głębokie zaspy, a na graniach nawisy śnieżne. Niski pułap chmur zacznie ogranicza widzialność, co może być przyczyną pobłądzeń. Dodatkowo wieje silny, porywisty wiatr, który utrudnia bądź uniemożliwia poruszanie się oraz powoduje zawieje i zamiecie śnieżne” – brzmi komunikat TPN.

Wybierając się na wycieczki tatrzańskimi dolinami, warto zabrać ze sobą raczki antypoślizgowe oraz kijki. Na drogach dojściowych do schronisk również zalega warstwa świeżego śniegu. Dojście do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich odbywa się wariantem zimowym, czyli obejściem za Kopą, które jest wyznakowane tyczkami.

TOPR ostrzega: sytuacja będzie się tylko pogarszać

Do trzeciego, znacznego stopnia wzrosło zagrożenie lawinowe w Tatrach. Warunki do uprawiania turystyki są niekorzystne, a prognozowane kolejne opady śniegu wraz z silnym wiatrem będą pogarszały sytuację lawinową - ogłosili we wtorek wieczorem ratownicy TOPR.

"Prognozowany opad śniegu z wiatrem spowoduje gromadzenie depozytów śnieżnych w formacjach wklęsłych, depresjach i żlebach. Śnieg będzie słabo związany z podłożem, co skutkować będzie większym zagrożeniem lawinowym" – brzmi komunikat TOPR.

Trzeci stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana z podłożem umiarkowanie bądź słabo. Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach. W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie. Lawinowa trójka obowiązuje również w słowackiej części Tatr.

W Zakopanem 56 cm śniegu, bardzo trudne warunki na drogach

Intensywne opady śniegu na Podhalu nie ustają. W Zakopanem leży 56 cm śniegu. Warunki drogowe są bardzo trudne. W nocy z wtorku na środę na ulicach Zakopanego cały czas pracowały pługopiaskarki. Rano mieszkańcy chwycili za łopaty i uruchomili sprzęty do odśnieżania swoich posesji. Śniegu jest tak dużo, że na poboczach tworzą się wielkie pryzmy utrudniające ruch pieszych.

Ruch samochodowy na podhalańskich drogach jest bardzo utrudniony. Jezdnie są białe lub zalega na nich błoto pośniegowe. Na wielu bocznych drogach samochody nie mogą się mijać z powodu zgarnianego na pobocza śniegu.

Według prognoz intensywne opady śniegu pod Tatrami potrwają przynajmniej przez najbliższe trzy dni. Na piątkowe popołudnie zapowiadane są wyjątkowo silne opady.

Śnieżyce i siarczysty mróz już od piątku

Obfite opady śniegu i siarczysty mróz już od piątku. W górach przyrost pokrywy śnieżnej nawet o kilkanaście centymetrów. Nocą temperatury spadną do minus 15 – zapowiada synoptyk z IMGW Dorota Pacocha.

"Na wschodzie i południu i Polski będzie padał śnieg. Obfitych opadów należy się spodziewać w górach. Tam przyrost pokrywy śnieżnej nawet o kilkanaście centymetrów" – mówi PAP synoptyk i dodaje, że dzięki temu znacznie poprawią się warunki do uprawiania sportów zimowych.

Śnieg w górach się utrzyma, bo prognozowane są niskie temperatury. W nocy z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę w obszarach podgórskich i w górach może się pojawić na termometrach nawet minus 15 stopni Celsjusza.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jesteś w Tatrach? Nie wychodź na szlak! Warunki są skrajnie trudne
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.