Kilkanaście tysięcy medyków zmarło na COVID-19. Obrońcy praw człowieka sporządzili raport

Kilkanaście tysięcy medyków zmarło na COVID-19. Obrońcy praw człowieka sporządzili raport
(fot. SJ Objio / Unsplash)
KAI / kk

Pandemia koronawirusa kosztowała już życie co najmniej 17 tys. osób zatrudnionych w ochronie zdrowia. Analizę sytuacji opublikowały 5 marca Amnesty International, Public Services International oraz UNI Global Union.

Podstawą były dane opublikowane przez rządy, związki zawodowe, media i organizacje społeczne z ponad 80 krajów. Autorzy analizy podkreślili, że ta liczba może być zaniżona, gdyż rządy wielu krajów albo nie mają dokładnych danych, albo są one niepełne.

„Służby medyczne na całym świecie ryzykują własnym zdrowiem i życiem, aby chronić ludzi przed koronawirusem, jednak wielu z nich nie miało dostatecznej ochrony i zapłaciło życiem”, powiedział Steve Cockburn, szef działu gospodarczych i społecznych praw człowieka w Amnesty International. Według tej organizacji, rządy na całym świecie powinny bardziej się troszczyć o to, aby wszyscy pracownicy ochrony zdrowia byli chronieni przed COVID-19.

Decydującą rolę odgrywają tu szczepienia. Dotychczas jednak ponad połową szczepionek dostępnych na świecie dysponuje 10 najzamożniejszych krajów świata. Natomiast w ponad 100 krajach do początku lutego nie została zaszczepiona ani jedna osoba, a wiele ubogich krajów otrzyma pierwsze szczepionki dopiero w ciągu najbliższych tygodni, a nawet miesięcy.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
red. kard. Walter Kasper, George Augustin

Doświadczenie, które nas połączyło

Jak niegdyś z uczniami na drodze do Emaus, tak i w przyszłości Pan będzie z nami w drodze, obecny w swoim słowie i w łamaniu eucharystycznego chleba. Powie nam: „Nie bójcie...

Skomentuj artykuł

Kilkanaście tysięcy medyków zmarło na COVID-19. Obrońcy praw człowieka sporządzili raport
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.