Komisja ds. pedofilii podjęła działania ws. trenera z Łomianek

Komisja ds. pedofilii podjęła działania ws. trenera z Łomianek
fot. Photographee.eu / Depositphotos
PAP / pk

Komisja ds. pedofilii poinformowała, że "podjęła z urzędu sprawę opisaną w przekazach medialnych, które wskazują na możliwość stosowania przemocy, w tym o charakterze seksualnym, wobec uczennic szkoły sportowej".

Komisja zwróciła się do prokuratury o udzielenie informacji dotyczących sprawy trenera ze szkoły sportowej w Łomiankach - poinformowała w piątek Komisja. Chodzi o m.in. informacje, czy prowadzone jest postępowanie w tej sprawie oraz jakie działania są w niej podejmowane.

Trener zaprzeczył oskarżeniom

W obszernej publikacji dziennikarze wp.pl ujawnili w czwartek relacje kilkunastu koszykarek, które oskarżają znanego trenera o znęcanie się psychiczne. Z zeznań tych wynika, że szkoleniowiec miał też dopuszczać się molestowania seksualnego. Chodzi o byłe uczennice Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Łomiankach. Trener odpowiadając na pytania portalu stanowczo zaprzeczył oskarżeniom.

W piątek wieczorem Komisja ds. pedofilii poinformowała, że "podjęła z urzędu sprawę opisaną w przekazach medialnych, które wskazują na możliwość stosowania przemocy, w tym o charakterze seksualnym, wobec uczennic szkoły sportowej".

DEON.PL POLECA

Komisja ds. pedofilii zwróciła się do prokuratury

"W tej sprawie Państwowa Komisja zwróciła się do prokuratury o udzielenie informacji, czy prowadzone jest postępowanie oraz jakie działania są podejmowane i czy na tym etapie sprawy poczyniono ustalenia odnośnie osób pokrzywdzonych i ich wieku" - przekazano. Komisja podkreśliła przy tym, że z uwagi na charakter ujawnionych dotychczas okoliczności, sprawa uczennic szkoły w Łomiankach pozostaje w stałym zainteresowaniu Państwowej Komisji. Zwrócenie się do prokuratury w tej sprawie Komisja zapowiadała w czwartek.

"Ofiarami w tym przypadku mogły też być dziewczynki poniżej 15. roku życia, dlatego ta sprawa będzie w zainteresowaniu komisji. Zwrócimy się do prokuratury, czy prowadzone jest w tej sprawie postępowanie, jakie czynności są prowadzone i czy pokrzywdzone miały poniżej 15. roku życia" - mówiła w czwartek PAP wiceprzewodnicząca Państwowej Komisji ds. Pedofilii Barbara Chrobak.

"Wybierał dziewczyny z rozbitych rodzin"

Z publikacji wp.pl wynika, że o przypadkach przemocy psychicznej lub molestowania przez trenera opowiedziało 16 kobiet, z których dwie poprosiły później o niecytowanie ich wypowiedzi. "Często wybierał dziewczyny z rozbitych rodzin. Niszczył psychicznie przez lata, były też przypadki molestowania seksualnego. Wszyscy widzieli, lecz nikt nie reagował. Panicznie się bałyśmy. Czas przerwać milczenie, żeby nikogo już nie skrzywdził" - podaje portal cytując byłe uczennice.

W artykule podano, że trener miał wyzywać i poniżać zawodniczki, doprowadzając je do płaczu. "Macie zap...ć, nic lepszego was w życiu nie czeka!", "Nikt was nie zechce! Jesteście grubymi świniami", "Jesteś zerem! Nikim! I nic nie potrafisz!", "Wyp...j z tej drużyny, "Macie łapać piłkę w dwie ręce, bo chłopak lubi, jak się łapie w dwie, nie w jedną" - to niektóre ze słów, które trener miał wypowiadać do uczennic. Z relacji jednej z zawodniczek wynika, że mężczyzna molestował ją podczas międzynarodowego turnieju, wkładając jej rękę pod koszulkę i ocierając o piersi.

W odpowiedzi pisemnej na pytania portalu trener zdecydowanie zaprzeczył oskarżeniom uczennic. Na pytanie o molestowanie uczennicy odparł: "Kategorycznie zaprzeczam takiemu oskarżeniu. Nigdy nie było takiej sytuacji, to kolejne obrzydliwe kłamstwo".

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Krzysztof Grzywocz

Czy duchowość może szkodzić?
Gdzie zaczyna się opętanie, a gdzie choroba?
Czy myśli bluźniercze podsyłają nam demony?
Czym różni się zwykły smutek od depresji?

Ksiądz Krzysztof Grzywocz był niewątpliwie jednym z najbardziej...

Skomentuj artykuł

Komisja ds. pedofilii podjęła działania ws. trenera z Łomianek
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.