Legalna aborcja bez podawania przyczyny? Ma ją popierać ponad połowa Polaków badanych w sondażu

Legalna aborcja bez podawania przyczyny? Ma ją popierać ponad połowa Polaków badanych w sondażu
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Depositphotos.com
PAP / mł

Jak podaje poniedziałkowa "Rzeczpospolita", legalną aborcję popiera 57 proc. badanych w najnowszym sondażu z początku grudnia.

"Legalną aborcję – bez konieczności podawania przyczyn – popiera 57 proc. badanych przez IPSOS dla More in Common Polska. W tym 38 proc. chce, by była ona możliwa do 12. tygodnia, a 19 proc. – do 24. tygodnia. Z kolei 35 proc. ogółu badanych uważa, że aborcja powinna być dostępna, ale tylko w ściśle określonych przez prawo sytuacjach" – pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

DEON.PL POLECAGazeta podaje, że według sondażu, za bezwarunkowym dopuszczeniem przerwania ciąży do 12. tygodnia opowiadają się głównie wyborcy KO (60 proc.), Lewicy (50 proc.) oraz Trzeciej Drogi (44 proc.). Z kolei wyborcy PiS (60 proc.) oraz Konfederacji (47 proc.) uważają, że warunki powinny być zapisane w prawie.

"Sondaż wskazuje ramy, w których będzie toczyła się debata nad zmianami w prawie aborcyjnym. Nowa koalicja rządząca już w kampanii zapowiadała, że będzie dążyła do unieważnienia wyroku TK z 2020 r. w sprawie aborcji eugenicznej. W Sejmie są już dwie ustawy Lewicy dotyczące depenalizacji i liberalizacji warunków przerywania ciąży. Z kolei politycy Trzeciej Drogi podtrzymują pomysł referendum w tej sprawie" – czytamy w "Rz".

Sondaż został zrobiony przez IPSOS dla More in Common Polska na reprezentatywnej próbie 1507 osób w dniach 1-8 grudnia 2023 r.

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Wojciech Węgrzyniak

Czasem może pojawić się pytanie, jak chrześcijanin ma się odnaleźć we współczesnym świecie. Na ile może wejść w ten świat, a na ile powinien uważać na zagrożenia.

Próbując odpowiedzieć na te pytania sięgamy do...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Legalna aborcja bez podawania przyczyny? Ma ją popierać ponad połowa Polaków badanych w sondażu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.