Luzowania ciąg dalszy. Otwierają się gastronomia i dyskoteki

Luzowania ciąg dalszy. Otwierają się gastronomia i dyskoteki
Zdj.: PAP/Andrzej Grygiel
1 tydzień temu
PAP/kb

 Jeszcze w tym miesiącu nastąpią kolejne luzowania w kolejnych branżach. Otwarte zostaną przy zachowaniu zasad sanitarnych punkty gastronomiczne oraz dyskoteki.

- Od 26 czerwca zwiększamy obłożenie w restauracjach i lokalach gastronomicznych do 75 proc. - poinformował w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Dodał, że również od 26 czerwca wesołe miasteczka mogą funkcjonować z nowym limitem - 75 proc. obłożenia obiektu.

"Do tej pory w restauracjach i lokalach gastronomicznych mieliśmy limit zajętości co drugiego stolika, tutaj zwiększamy obłożenie do 75 proc. Targi i konferencje, które niedawno udostępniliśmy, od 26 czerwca będą mogły pracować w reżimie 1 osoby na 10 m2, a nie tak jak poprzednio na 15 m2" - przekazał Niedzielski na konferencji prasowej.

Minister zdrowia zwrócił uwagę, że "do tego limitu nie wliczają się osoby zaszczepione". "Czyli jeżeli mamy jakąś powierzchnię obiektu i wyliczamy na podstawie metrażu, ile osób powinno, czy może tam się dostać, to jest limit, który obowiązuje tylko osoby niezaszczepione. Ponad ten limit mogą być wpuszczane osoby zaszczepione" - wskazał.

Niedzielski poinformował też, że "wesołe miasteczka, w których mieliśmy do tej pory na 50 proc. obłożenia obiektu, od 26 czerwca będą miały 75 proc. obłożenia".

Dyskoteki

Od 26 czerwca otwarte będą kluby i dyskoteki; obowiązujący limit to 150 osób w lokalu, nie wliczając osób zaszczepionych - zapowiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef MZ na konferencji prasowej zwrócił uwagę, że w porównaniu do innych państw europejskich poziom liberalizacji obostrzeń w Polsce jest stosunkowo wysoki. Jak zaważył, w niektórych krajach nadal obowiązuje godzina policyjna i obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu.

Minister poinformował, że w związku ze zbliżającym się okresem wakacyjnym, rząd pojął decyzję od dalszym luzowaniu obostrzeń. Jak przekazał, od 26 czerwca zmieni się m.in. dopuszczalny limit osób na metr kwadratowy.

"Do tej pory mieliśmy normatyw: 1 osoba na 15 m kw. Od 26 czerwca przechodzimy na 1 osobę na 10 m kw. Otwieramy też dyskoteki, tak żeby ten czas letni pozwalał na zabawę. Tutaj limit obowiązujący to będzie 150 osób. Do limitu nie będą wliczały się osoby zaszczepione" - zaznaczył Niedzielski.

Dodał, że na obiektach sportowych widownia zwiększy się do 50 proc. Do tej pory obowiązuje 25 proc.

Minister przekazał, że od najbliższego weekendu będzie też dopuszczona możliwość konsumpcji w kinach i teatrach. Natomiast od 26 czerwca limit miejsc w kinach i teatrach zwiększy się do 75 proc. zajętych miejsc.

Niedzielski powtórzył, że do tych limitów nie będą się wliczać osoby zaszczepione.

Źródło: PAP / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Salvo Noè
28,00 zł

„Narzekanie zabronione” - tabliczka tej treści pojawiła się na drzwiach apartamentu papieża Franciszka w Domu św. Marty w Watykanie, który od konklawe w marcu 2013 r. jest jego rezydencją. Na tabliczce jest także informacja, że...

Skomentuj artykuł

Luzowania ciąg dalszy. Otwierają się gastronomia i dyskoteki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.