Nie żyje David Trimble. Dążył do pojednania między protestantami i katolikami w Irlandii Północnej

Nie żyje David Trimble. Dążył do pojednania między protestantami i katolikami w Irlandii Północnej
fot. PAP/EPA/GERRY PENNY
PAP / pk

W wieku 77 lat zmarł David Trimble, były szef rządu Irlandii Północnej, uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla za pracę na rzecz pojednania między protestantami i katolikami w tej brytyjskiej prowincji - poinformowała w poniedziałek wieczorem Ulsterska Partia Unionistyczna (UUP).

Jak napisała UUP w komunikacie, David Trimble, były szef tej partii, zmarł w poniedziałek po krótkiej chorobie.

Architekt porozumienia pokojowego między katolikami a protestantami

David Trimble, mimo oporu wewnątrz własnej partii, był jednym z architektów porozumienia pokojowego między katolikami a protestantami w Irlandii Północnej.

Tak zwane porozumienie wielkanocne z 1998 roku zakończyło trzy dekady krwawych starć między zwolennikami zjednoczenia Irlandii, głównie katolikami, a zwolennikami utrzymania ścisłych związków z Wielką Brytanią, głównie protestantami.

DEON.PL POLECA

Został za to, wspólnie z katolickim politykiem Johnem Hume'em, uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla. Trimble był pierwszym szefem rządu Irlandii Północnej.

"Jestem głęboko zasmucony śmiercią Davida Trimble'a, który odegrał kluczową rolę w zaprowadzaniu pokoju w Irlandii Północnej" - napisał na Twitterze premier Irlandii Micheal Martin.

Brytyjski premier Boris Johnson pochwalił "odwagę" tej wielkiej postaci "brytyjskiej i międzynarodowej polityki". "Na długo zostanie zapamiętany ze względu na swoją inteligencję, osobistą odwagę i zaciekłą determinację, aby zmienić politykę na lepszą" – napisał na Twitterze Johnson.

"David Trimble był człowiekiem odwagi i wizji. Postanowił wykorzystać okazję do pokoju, kiedy się pojawiła i starał się zakończyć dziesięciolecia przemocy, która nękała jego ukochaną Irlandię Północną" - podkreślił szef Ulsterskiej Partii Unionistycznej, Doug Beattie.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Roman Groszewski SJ

Z nich zaś największa jest miłość…
1 Kor 13,13

Pragniemy kochać i być kochani. Zależy nam na budowaniu dobrych relacji, opartych na wzajemnym zaufaniu i miłości. Jesteśmy do tego powołani, bo Bóg jest miłością: wcieloną,...

Skomentuj artykuł

Nie żyje David Trimble. Dążył do pojednania między protestantami i katolikami w Irlandii Północnej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.