Nie żyje Witold Cęckiewicz. Był architektem, twórcą łagiewnickiego Sanktuarium i kina "Kijów"

Nie żyje Witold Cęckiewicz. Był architektem, twórcą łagiewnickiego Sanktuarium i kina "Kijów"
fot. Harvey Law / YouTube
PAP / pk

Zmarł prof. Witold Cęckiewicz, architekt, urbanista, twórca dzieł architektonicznych i pomnikowych - m. in. Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, hotel "Cracovia" i kino "Kijów" - nauczyciel akademicki, wychowawca i mistrz - poinformowała w poniedziałek Politechnika Krakowska.

Jak przekazano, Witold Cęckiewicz zmarł w sobotę, 18 lutego. Był architektem, urbanistą, naukowcem, wykładowcą akademickim PK i innych uczelni, twórcą i projektantem licznych dzieł architektonicznych i pomnikowych, jak hotel "Cracovia", kino "Kijów", biurowiec PKP w Krakowie, ambasada RP w Nowym Delhi, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach, Wydział Mechaniczny Politechniki Krakowskiej, pomniki Zwycięstwa Grunwaldzkiego i Ofiar Faszyzmu w Krakowie.

- Społeczność i władze Politechniki Krakowskiej z największym żalem żegnają Profesora Witolda Cęckiewicza, wybitnego Twórcę, Wychowawcę wielu architektonicznych i naukowych pokoleń, Człowieka niezwykłej erudycji i wielu talentów, wspaniałego Ambasadora PK, do końca oddanego uczelni, jej wychowankom i sprawom - napisano w komunikacie Politechniki Krakowskiej.

Prof. Witold Cęckiewicz urodził się 24 kwietnia 1924 r. w Nowym Brzesku. Ukończył studia na Wydziale Architektury PK. W latach 1955-60 był głównym architektem Krakowa, a od 1970 do 1994 r. twórcą i dyrektorem Instytutu Urbanistyki i Planowania Przestrzennego Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, przekształconego w Instytut Projektowania Urbanistycznego i kierownikiem Katedry Kompozycji Urbanistycznej na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej.

DEON.PL POLECA

Wychował ponad 600 architektów, był także mistrzem i wychowawcą dla wielu pokoleń pracowników nauki - doktorów, doktorów habilitowanych i profesorów. Wykładał nie tylko w Polsce (na PK i w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie), ale też w Iowa State University w Ames (USA) oraz Städtebauliches Institut w Stuttgarcie (Niemcy). Od 1989 do 1999 r. pełnił funkcję przewodniczącego Komitetu Architektury i Urbanistyki PAN. Był inicjatorem powołania i dyrektorem Wydziału Twórczości Artystycznej PAU (1996-2008), wieloletnim członkiem Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów Naukowych oraz Rady Głównej przy Ministrze Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W 1979 r. został profesorem zwyczajnym na Politechnice Krakowskiej. 18 października 1995 r. krakowska uczelnia nadała prof. Witoldowi Cęckiewiczowi tytuł doktora honoris causa.

Za swoją działalność naukową, dydaktyczną i architektoniczną prof. Witold Cęckiewicz otrzymał m.in.: Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, nagrodę rządu Indii (Bulding of the Year, za projekt i realizację ambasady RP w New Delhi), Medal Komisji Edukacji Narodowej, Komandorium Orderu Grzegorza Wielkiego przyznane przez Ojca Św. Jana Pawła II (za osiągnięcia w zakresie architektury sakralnej), Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski z Gwiazdą, Krzyż z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości "za wybitne zasługi poniesione w walce z bronią w ręku o suwerenność i niepodległość Państwa Polskiego w latach 1939-1956" oraz - w 2021 r. - doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Thomas Keating OCSO

Czym jest modlitwa głębi i jak zacząć ją praktykować?
W jaki sposób zasmakować jej duchowych owoców: pokoju, skupienia, poczucia Bożej obecności?
Jak łączyć kontemplację z działaniem?

Ojciec Thomas Keating (1923–2018), założyciel i duchowy...

Skomentuj artykuł

Nie żyje Witold Cęckiewicz. Był architektem, twórcą łagiewnickiego Sanktuarium i kina "Kijów"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.