Niemal połowa Polaków zmaga się z lękami dotyczącymi pracy, większość je ukrywa. Czego boimy się najbardziej?

Niemal połowa Polaków zmaga się z lękami dotyczącymi pracy, większość je ukrywa. Czego boimy się najbardziej?
Fot. Depositphotos.com
PAP / mł

Serwis InterviewMe.pl przeprowadził badanie "Strach się bać — nasze lęki i fobie w pracy", w którym prawie 1000 respondentów odpowiedziało na pytania o to, z jakimi fobiami i lękami mierzą się na co dzień w życiu zawodowym. Jak się okazuje, 47 proc. Polaków boi się czegoś w pracy, ale zdecydowana większość ukrywa swoje lęki i fobie.

Co trzeci Polak przyznaje, że źle sobie radzi w pracy

58 proc. Polaków uważa, że problemy natury psychicznej wpływają na ich karierę. Badanie wykazało, że co trzecia osoba ma trudność z dokończeniem jakiegoś projektu oraz przyznaje, że ogólnie źle radzi sobie w pracy. Aż 47 proc. osób odrzuciłoby ofertę wymarzonej pracy, gdyby wiązała się ona ze zmierzeniem się ze swoim największym lękiem. "Większości osób taki stan utrudnia wykonywanie obowiązków" - podkreślono w informacji prasowej.

DEON.PL POLECA

Polacy zmagają się w pracy z fobiami związanymi przede wszystkim z: przemawianiem publicznym (63 proc.); tłumem (37 proc.); rozmową przez telefon (30 proc.); miejscami publicznymi (24 proc.) oraz zamkniętą lub otwartą przestrzenią (16 proc.).

Do lęków zaliczają się m.in. wpadki/popełnienia błędu (61 proc.); obciążenia pracą (40 proc.); bycia nielubianym przez współpracowników lub szefa (39 proc.); zwolnienia (35 proc.); brania odpowiedzialności (34 proc.) oraz podejmowania decyzji (31 proc.).

Boją się szefa, rozmowy przez telefon, popełnienia błędu

"Polacy chyba nie są do końca szczęśliwymi pracownikami, skoro tak wielu osobom własny potencjał ograniczają lęki i fobie. I chociaż zaburzenia lękowe dotykają dziś wielu osób (żeby nie powiedzieć, że są powszechne), to warto zastanowić się nad tym, dlaczego aż 30 proc. ankietowanych boi się rozmowy przez telefon, 39 proc. — szefa, a 61 proc. popełnienia błędu (co przecież jest rzeczą ludzką, również w pracy)" — skomentowała wyniki autorka badania, Marta Rojewska.

Aż 64 proc. osób odczuwających w pracy lęki lub mających fobie, nie mówi o nich współpracownikom. Zaledwie 12 proc. czuje, że może swobodnie rozmawiać na ten temat ze znajomymi z pracy. Jednocześnie aż 76 proc. z nich uważa, że problemy ze zdrowiem psychicznym powinny być traktowane w pracy z taką samą powagą, jak problemy ze zdrowiem fizycznym.

Mniej niż połowa konsultuje swój stan ze specjalistą

Badanie InterviewMe wskazuje, że choć wielu ludzi oddziela życie zawodowe od prywatnego, to jednak w pracy nie sposób uciec od swoich ograniczeń, lęków czy obaw. Ponadto wielu Polaków nie czuje się pewnie w pracy.

Jak podano, badanie wykazało również, że: tylko 40 proc. osób, które zmagają się z lękami i fobiami, konsultuje swój stan z profesjonalistą; jedynie 33 proc. respondentów zmagających się z lękami i fobiami dostaje w pracy wystarczające wsparcie; większość badanych (59 proc.) oczekuje od pracodawcy, że wśród benefitów pracowniczych zapewni terapię lęków i fobii; aż 70 proc. respondentów chce, by pracownikom z lękami i fobiami zagwarantować więcej wsparcia, a także 75 proc. respondentów uważa, że lęki i fobie w pracy to nie jest coś, czego trzeba się wstydzić.

Szczegółowe wyniki badania "Strach się bać — nasze lęki i fobie w pracy" można znaleźć pod adresem: https://interviewme.pl/blog/leki-i-fobie-w-pracy-badanie.

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Ewa Woydyłło, Martyna Harland

Trauma boli, przeraża, paraliżuje. Ale jest droga, która prowadzi do ukojenia

Nosimy w sobie traumy i głęboko ukryte lęki. To właśnie przez nie wciąż rozpamiętujemy bolesne sytuacje, tworzymy czarne scenariusze, a przed snem zmagamy się...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Niemal połowa Polaków zmaga się z lękami dotyczącymi pracy, większość je ukrywa. Czego boimy się najbardziej?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.